Jump to content



Καινούριο PC και προβληματάκια...


morius

Recommended Posts

Πριν από περίπου 5 μέρες πήρα έναν υπολογιστή (A64 3200+ Venice - Asus A8N Sli Premium - 2 X 512 TwinMos - X800 Saphire - 2 X 80GB HITACHI SATA (RAID 0) - Tagan 480W E.C. U15)

Αρχικά η μητρική είχε corrupted BIOS αλλά ένας φίλος πέρασε BIOS την Α8Ν και μετά πέρασε της SLI Premium και όλα δούλευαν ρολόι...

Προχθές που έφερα τον υπολογιστή στο κανονικό του σπίτι,πάω να τον ανοίξω και κόλαγε στην μπάρα των windows. Συνέχεια ενώ αν το πήγαινα με SAFE MODE άνοιγε κανονικά. Μετά από πολλές προσπάθιες άνοιξε και πέρασα drivers για πολυμηχάνικα και για keyboard/mouse μήπως έφταιγε αυτό...μετά από τους drivers δεν ξανακόλησε μέχρι και σήμερα το πρωί που το ξανα έκανε για 3 με 4 φορές...τι φταίει τώρα:( :(

Το άλλο πρόβλημα είναι ότι πήγα να συμπιέσω μία ταινία με το DVD Shrink και έκανε 1 h 49min!!!!! (έχω κάνει όλα τα Benchmark και είναι ΟΚ) Τι μπορεί να φταίει και εδώ...????? ????? ?????

post-1782-1416072350,1578_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε το οτι εκανε BACKUP το DvD Shrink σε δυο ωρες ενα dvd δεν σημαινει οτι φταιει ο υπολογιστης αλλα το dvd μπορει να ηταν γρατσουνισμενο (Μου το ειχε κανει κ εμενα)

Για τα κολληματα δεν ξερω αλλα θα σου προτεινα να κανεις format

Link to comment
Share on other sites

Δεν νμζ! Όταν τρέχω 1 παιχνίδι την ώρα που κάνει backup το shrink αντί για 20-40 λεπτά γράφει ότι απομένει πρπ 1,30 ώρα. Αυτό, προφανώς, γίνεται όταν ζορίζεται η cpu. 'Η κάποιο σοβαρό spyware έχει κολλήσει ή κάποιο πρόγραμμα σου κάνει νούμερα. Πχ σε μένα μετά από φρέσκο format περνώντας drivers και προγράμματα αν δοκιμάσω να περάσω netlimiter ή nod32 αρχίζει το πανηγύρι...κολλήματα αργό shutdown και ακόμα αργότερο boot των xp! Στο λέω επειδή 'εχω παρόμοι μηχάνημα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giody [Σήμερα, στις 14:37]

Φιλε μου oταν κανεις Backup Δεν παιζεις παιχνιδια εκτος αν εχεις Dual core επεξεργαστη

Δεν έπαιζα τίποτα...το pc ήταν ανοιχτό και εγώ εκτός σπιτιού!!!!!

Λοιπόν τελικά πρέπει να έφταιγε το rip.Είχε γίνει από τον παλιό υπολογιστή και δεν έκανε ριπ σωστά...δεν ξέρω το γιατί!!!!!

Τώρα συμπιέζω μία ήδη συμπιεσμένη ταινία από 4,35Gb σε 4,00GB για να δω χρόνο...Και πάει πολύ καλά...σε λίγο θα ποστάρω χρόνο!!!!!

Όσο για το Drive τώρα επάνω έχω ένα NEC 3550 αλλά προηγούμενο rip ήταν από SONY DVD-ROM.

Το θέμα της εκκίνησης με ενοχλεί τώρα,το φορμάτ είναι 3 ημερών,δεν πιστεύω να φταίει κάτι τέτοιο:wassat: :wassat:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από F117 [Σήμερα, στις 14:07]

format format formatt :D

Αμέσως εσύ ρε...:p :P :p :P

Λοιπόν...κοιτάξτε αποτελέσματα!!!!!Απολύτος λογικά...τόσο δεν κάνει? Με 2 περάσματα κι όλας...

post-1782-1416072351,0971_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apostglen46 [Χθες, στις 20:05]

Με 2 περασματα δεν ξερω τι γινεται..........

Το δικο μου για τοσο μικρες συμπιεσεις τις κανει σε πρπ 8 λεπτα απο το DVD-ROM(NEC 3500 RIP LOCK REMOVED)

Tι έχεις μαν X2????? Η συμπιέση πάνω κάτω είναι στο ίδιο χρόνο η διαφορά είναι σχετικά μικρή...τώρα πήγα και νοίκιασα μια ταινία...πάω να την δω..και αύριο θα ποστάρω χρόνο:D

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν την είδα την ταινία...αλλά δείτε δεν υπάρχει πρόβλημα τελικά εδώ...ΕΥΤΥΧΩΣ...

Κοίτα μαν...η ταινία αυτή ήταν κανονική και την έκανε 4,35 σε σχεδόν ίδιο χρόνο με την άλλη...είδες ότι η συμπίεση γίνεται σε σχετικά ίδιο χρόνο ανεξαρτήτος μεγέθους;)

post-1782-1416072351,3995_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.