Jump to content



Τη γνώμη σας για αγορά εξωτ. HD (κουτί+HD)


morph

Recommended Posts

Πρόκειται να αγοράσω εξωτερικό σκληρό 300GB. και θέλω τη γνώμη σας.

1. Τί κουτί να προτημήσω;

α. με ανεμιστηράκι ή χωρίς;

Εχω ένα FANTEC με ανεμιστηράκι που χαλάει τον κόσμο από θώρυβο. Βέβαια η ζωή του σκληρού με ενδιαφέρει περισσότερο, οπότε αν με το ανεμιστηράκι είναι καλύτερα για το σκληρό, ας το προτιμήσουμε.

β. USB ή firewire;

Πού είναι καλύτερες οι επιδώσεις;

Αν έχει και τα 2 μπορώ να έχω το USB σε ένα PC και το Firewire στο άλλο;

Εχω δεί, μέχρι στηγμής, το Saturn (με ανεμιστηράκι) και το ICY BOX. Ποιό θα προτιμούσατε; (ή κάποια καλύτερη λύση από πλευράς αγιοπιστίας-αντοχής πρακτικότητας)

2. Τι δίσκο να προτημήσω;

a. αξιoπιστία

Επειδή ο δίσκος θα χρησιμοποιηθεί ώς "αποθήκη" πολύτιμου υλικού με ενδιαφέρει προτίστως η αξιπιστία. Λιγότερο οι επιδώσεις.

Western Digital ή seagate?

Εχω δεί οτι υπάρχει 320gb western digital και θα προτιμούσα τα 20gb παραπάνω. Εχω διαβάσει στο forum οτι οι seagate, όμως είναι "σκυλιά". Είναι όντως πιό αξιόπιστοι από τους WD?

β. SATA ή PATA?

Εχει κάποια διαφορά αν θα προτιμήσω το ένα από το άλλο πρότυπο εφ'όσον θα χρησιμοποιηθεί σαν εξτερικός και μόνο;

Συγνώμη για το μακροσκελές, αλλά ήθελα μια ολοκληρωμένη εικόνα. Το Σάββατο (4/2) θα βγώ μια βόλτα στα καταστήματα να δώ περισσότερα γιατί από το ιντερνετ δεν δίνουν χαρακτηριστικά των κουτιών κλπ.

Θα εκτιμούσα τη γνώμη σας, τί θα αγοράζατε εσείς;

Link to comment
Share on other sites

γενικα οι δισκοι που δουλευουν στις 7200 ειναι αρκετα ζεστοι αρα αμα μπουν σε κουτι πιστευω οτι το ανεμιστηράκι ειναι απαραιτητο εκτος αν εχεις δισκο με 5400 στροφες

σατα κουτακι εξωτερικο δεν νομιζω οτι υπαρχει υπαρχει pata που με πατεντα γινεται sata δηλαδη μπαινει σε βυσμα σατα της μητρικης

πιο αξιοπιστος ειναι εκεινος με την μεγαλυτερη εγγυηση (5χρονια σε μερικα μοντελα seagate)

Link to comment
Share on other sites

εγω στην θέση σου θα αγόραζα αλουμινενιο κουτι χωρίς ανεμηστηρα, SATA σκληρό τουλ 120γβ WD (ειμαι υπέρ των MAXTOr αλλα δεν πανε καλά τωρα τελευταια οπως και ο φίλος format c: :p :p :p λεει )...

Μαζί βγαίνουν κοντά στα 120

Link to comment
Share on other sites

Ανεμιστηράκι δεν είναι απαραίτητο (ακόμα και για 7200). Κακό δεν κάνει, το αντίθετο μάλιστα, απλώς, ειδικά αν το κουτί είναι σωστά σχεδιασμένο, δεν είναι απαραίτητο.

Το Firewire είναι λίγο πιο γρήγορο αλλά με μικρή διαφορά από το USB 2.

Και τα 2 (Firewire, USB) μαζί δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις.

Tα ICY BOX είναι μια χαρά. Έχει βγάλει τελευταία και φθηνό (~50 ) μοντέλο για SATA σε σχέση με το ακριβό (~60 ) που είχε μέχρι τώρα.

Από αξιοπιστία: SEAGATE>WD>MAXTOR.

SATA ή PATA δεν έχει διαφορά λόγω περιορισμού της ταχύτητας από το Firewire / USB.

Link to comment
Share on other sites

300GB seagate υπάρχει στην Ελληνική αγορά; Είδα μόνο στην ιτοσελίδα του Mg-manager, αλλά στην ίδια τιμή είναι ο WD 320GB. Δεν αξίζει τα 20ΓΒ παραπάνω με την ίδα τιμή;

Πάνω απ'όλα η αξιοπιστία! θα αποθηκεύω πολύτιμο υλικό, οπότε...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αν δεν χαλάω το θέμα του φίλου πολύ, θα ήθελα να ρωτήσω:

1) Ο εξωτερικός σκληρός συμπεριφέρεται ακριβώς όπως και ένας εσωτερικός λένε. Αρα γίνεται bootable αν θέλω;

2) Μπορώ να πάρω σε εξωτερικό usb δίσκο εικόνα του active partition του δίσκου του υπολογιστή μου μέσω πχ ACRONIS; Εννοώ φυσικά κατευθείαν (όχι να το φτιάξω σε άλλο παρτισιον του δίσκου μου και μετά να κοπιάρω στον εξωτερικό)

3) Αν χτυπήσουν πχ τα wimdows του υπολογιστή μου, μπορώ να μπουτάρω με τον εξωτερικό και μετά να τρέξω ACRONIS και να επαναφέρω αντίγραφο του δίκου μου;

4) Παλιά μια gigabyte μητρική που είχα έδινε και sata υποδοχή εξωτερική που είχε και τροφοδοσία. Μπορώ άραγε να την χρησιμοποιήσω για sata δίσκο εξωτερικό; Και ο δίσκος που θα είναι; Χύμα στον αέρα;;

Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω;

Link to comment
Share on other sites

Μια ακομα ερωτηση...

Παιζει εξωτερικο κουτι που να παιρνει και SATA και IDE δισκους ???

@Fonzi αν το PC μπορει να Bootarei απο USB τοτε θεωρητικα κανεις οτι θες απο το USB

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.