Jump to content



Ποια μητρικη για S939?


angelos

Recommended Posts

knight_77

το ιδιο πιστευω και εγω δεν συγκρινεται με dfi.τι μητρικη/μνημες εχεις?

αν επαιρνα dfi ι οποια υποστηριζει ddr400,και εβαζα ,ας πουμε,ddr500mhz θα 'επεφταν' απο οτι ξερω τα mhz.θα μπορουσα να κανω τισ μνημες με καποιο τροπο να λειτουργουν στα 500mhz?:...:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Μsi K8N Neo4/SLI & 2*512 OCZ EL Platinum Pc3200.

Mπορεις να παρεις ddr 500 και μεσω o/c να τις δουλεψεις

στη συχνοτητα τους.

Το θεμα ειναι οτι η DFI θελει εμπειρα χερια για να αποδωσει

τα μεγιστα;)

Link to comment
Share on other sites

για σκεφτομαι να παρω dfi...για να πειραματιστω!

με Amd winchester 3500+ και msi nx6800gt 256mb pci-e ολοκαινουρια!

πιστευω θα ειναι για αρχη ενα καλο συστημα διοτι εδο και ενα χρονο εχω Notebook και τον βαρεθηκα δεν μπορω να κανω και o/c φοβαμαι μην τον καψω.(ειναι και turbo-x!η ποιοτητα στο μεγαλειο της!):rant:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77

Δεν ειναι ολοι οι Winnie μπανανες φιλε Frost.

Σιγουρα παντως σε Venice εχουν βγει καλα κομματια...

Ναι δεν είναι αλλά περισσότερες πιθανότητες έχει να πέσει σε μπανάνα παρά σε καλό κομμάτι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan

Frost επειδη θα παρει τον δικο μου,σου λεω οτι δεν ειναι μπανανα:D

Α οκ! εκείνοι οι wini όντος πήγεναν...

χεχεχε

Από την ίδα εκείνη παρτήδα είχα έναν στα 2805 με w/c (24/7) :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από angelos [Σήμερα, στις 15:48]

knight_77

το ιδιο πιστευω και εγω δεν συγκρινεται με dfi.τι μητρικη/μνημες εχεις?

αν επαιρνα dfi ι οποια υποστηριζει ddr400,και εβαζα ,ας πουμε,ddr500mhz θα 'επεφταν' απο οτι ξερω τα mhz.θα μπορουσα να κανω τισ μνημες με καποιο τροπο να λειτουργουν στα 500mhz?:...:

μπορεις angelos!!! να ρυθμισεις τις μνημες στις DFI να τρεχουν σε μεγαλυτερη συχνοτητα χωρις καν να ανεβασεις και την CPU. καλυτερα ομως να ειναι οι μνηνες στα 500 γιατι θα κανεις o/c στην cpu χωρις να ενδιαφερεσαι για το αν θα αντεξουν οι μνημες.....ΧΑΛΑΡΑ

Link to comment
Share on other sites

η δφι εχει περισσοτερες επιλογες στις μνημες (τα παντα δλδ) αλλα αν δεν ξερεις ενδεχεται να ειναι καταστροφικο(no boot) αν αφησεις κατι στο αuto..

Δηλ αν πάρω μία dfi και την συνδέσω χωρίς να πειράξω τίποτα υπάρχει περίπτωση το pc να μην κάνει boot? Είναι δυνατόν σε καινούρια μητρική?

Link to comment
Share on other sites

nickthegreek

νομιζω οτι ο NTG εννοουσε οτι αν δεν εχεις γνωσεις για o/c της dfi και της αντιστοιχης αντοχης των μνημων ειναι πολι πιθανο να μην ''μπουταρει'' το συστημα;)

Link to comment
Share on other sites

Αβιτ ΑΝ8 Ultra ή KN8 ειναι οι καλυτερες επιλογες με κριτηρια το οβερκλοκ, σταθεροτητα, καινοτομιες :) η ΔΦΙ φαινεται να υπερεχει καπως στον τομεα οβερκλοκ αλλα θελει πολυ ψαξιμο, κοπο και χρονο για να παρεις αυτο που σου προσφερει. Απο την ΑΒΙΤ παιρνεις το 97% της ΔΦΙ σε 5 λεπτα

Link to comment
Share on other sites

alexandre

να εισαι σιγουρος πως εχω ολη την διαθεση να ψαξω....

ολοι πιστευω καπως ετσι αρχισαν και μετα μεσω των post που κανανε η'

καποιοι απο αυτουσ ρισκαρανε και βαλανε ετοιμες ρυθμισεις στο bios

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από angelos [Χθες, στις 23:01]

nickthegreek

νομιζω οτι ο NTG εννοουσε οτι αν δεν εχεις γνωσεις για o/c της dfi και της αντιστοιχης αντοχης των μνημων ειναι πολι πιθανο να μην ''μπουταρει'' το συστημα;)

το μονο προβλημα που μπορει να προκυψει απο auto ρυθμισεις. Ειναι στα timings και στη συχνοτητα των μνημων αν και μονο αν εχουμε πανω απο μια dual sided ή μνημες με διαφορετικα timings. οποτε στην πρωτη περιπτωση θα τρεχουν στα 200 αντι για 400 και στην δευτερη επειδη επιλεγονται τα πιο σκληρα timings μπορει να εχουμε ασταθεια στο συστημα...ειδικα για AMD64 οπου ο ελεγκτης μνημης ειναι στον επεξεργαστη

Τα εχω υποστει και τα 2....γ@μω την τυχη μου!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.