Jump to content



Προβλημα με το raid!!!! Βοηθηστε με!


leon1416003188

Recommended Posts

Ειναι απιστευτο ποσα προβληματα συναντω με την asus a8n-sli.Δεν μπορουσα να κανω raid,εκανα αναβαθμηση στο bios και τα καταφερα,Εχω μαλλον προβληματα με data coruption και για να ξεκινησουν τα windows αν δεν εχω μεσα στο drive το dvd με τα windows η της asus, μου βγαζει DISK FAILIOR. Τι σ@@@α! *&^%$%*&^%&^%&%$&^%^&%^&%^

ΘΑ ΤΟ ΣΠΑΣΩ!!!!!!!

ολα τα nf4 ετσι ειναι;Οι δισκοι μου ειναι 2 sata maxtor 80gb σε raid 0 kai 1 seagate 120gb pata.Boot ειναι οι sata.

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;

Link to comment
Share on other sites

καταρχας αλλαξε τον τιτλο του θεματος ωστε να προσελκυσεις ατομα που εχουν αποψη επι του θεματος.

το ''ΘΑ ΤΟ ΣΠΑΣΩ!!!!!βοηθηστε με!'' προϊδεαζει αρνητικα καποιο μελος ωστε να μπει να δει τι βοηθεια θες.

παντως disk failure σου βγαζει κατα πασα πιθανοτητα γιατι εχει αλλαχτει η σειρα των δισκων λογω της δημιουργιας του Raid0

παρε το manual της μητρικης σου και κοιτα τι ρυθμισεις πρεπει να κανεις στο boot devices αλλα και στις παραμετρους raid και IDE ωστε να διαβαζει το μηχανημα κατευθειαν απο το raid.

με λιγα λογια δεν διαβαζει την εγκατασταση του raid σου γι αυτο και το μηνυμα

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βγάλεις τον ide και αν πάλι δεν δουλέψει ξανακάνε format/install XΩΡΙΣ τον ide (βλέπει πιθανότατα xp στον seagate). Eίχα παρόμοιο πρόβλημα. Τελικά έφταιγε η boot priority αλλά και το γεγονός ότι έβαλα μετά τον pata, 2 seagate sata@raid0 και κάνοντας install σαυτούς είδε το λειτουργικό στον ide με αποτέλεσμα να κάνει διττή εκκίνηση με λάθος προτεραιότητα. Αφού κάνεις Install βάλε άνετα τον ide!

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για τροπο μου αλλα 3 μερες προσπαθω να βρω μια λυση.Μου εχει σπασει τα νευρα.

Τωρα οι ρυθμισεις στο bios ειναι σωστες.Ακομα και οταν το ρυθμιζω να κανει boot μονο απο το raid κανοντας ολα τα αλλα disable παλι τα ιδια.Ακομα και απο το F8 που σου βγαζει την επιλογη απο που να μπουταρει παλι τα ιδια.Μπουταρει μονο αν υπαρχει το dvd μεσα στο οδηγο.(και πρεπει να εχω ενεργοποιησει απο το bios και το dvd, αλλιως δεν μπουταρει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kunoobidi [Σήμερα, στις 22:14]

Δοκίμασε να βγάλεις τον ide και αν πάλι δεν δουλέψει ξανακάνε format/install XΩΡΙΣ τον ide (βλέπει πιθανότατα xp στον seagate). Eίχα παρόμοιο πρόβλημα. Τελικά έφταιγε η boot priority αλλά και το γεγονός ότι έβαλα μετά τον pata, 2 seagate sata@raid0 και κάνοντας install σαυτούς είδε το λειτουργικό στον ide με αποτέλεσμα να κάνει διττή εκκίνηση με λάθος προτεραιότητα. Αφού κάνεις Install βάλε άνετα τον ide!

Στον pata δεν υπαρχει λειτουργικο,και η boot priority ειναι σωστη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kunoobidi [Σήμερα, στις 22:14]

Δοκίμασε να βγάλεις τον ide και αν πάλι δεν δουλέψει ξανακάνε format/install XΩΡΙΣ τον ide (βλέπει πιθανότατα xp στον seagate). Eίχα παρόμοιο πρόβλημα. Τελικά έφταιγε η boot priority αλλά και το γεγονός ότι έβαλα μετά τον pata, 2 seagate sata@raid0 και κάνοντας install σαυτούς είδε το λειτουργικό στον ide με αποτέλεσμα να κάνει διττή εκκίνηση με λάθος προτεραιότητα. Αφού κάνεις Install βάλε άνετα τον ide!

Ευχαριστω.Μου εδωσες την ιδεα και εβαλα να μπουταρι πρωτα ο pata και μπηκε κανονικα στα windows. Απο οτι φαινετε κατα τη εγκατασταση φορτωνουν καποια αρχεια στον pata που τα χρειαζετε το raid για να μπουταρι.Εγω που εβαζα να μπουταρι πρωτα το raid δεν τα εβλεπε,αλλα ειχα πριν το raid το drive οπου ηθελε μεσα το cd τον windows η το cd της asus!!!:jump: Δεν ειναι πολυ κουφο ρε παιδια;:crazy:

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει η Assus γι'αυτό, πολλές μητρικές το κάνουν αυτό: αν έχεις και SATA και IDE σκληρούς, ασχέτως ποιον θα βάλεις σε υψηλότερη προτεραιότητα, θα χρησιμοποιηθεί το mbr του IDE...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 00:50]

Δεν φταίει η Assus γι'αυτό, πολλές μητρικές το κάνουν αυτό: αν έχεις και SATA και IDE σκληρούς, ασχέτως ποιον θα βάλεις σε υψηλότερη προτεραιότητα, θα χρησιμοποιηθεί το mbr του IDE...

Οσο γερναω μαθαινω :innocent:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 00:50]

Δεν φταίει η Assus γι'αυτό, πολλές μητρικές το κάνουν αυτό: αν έχεις και SATA και IDE σκληρούς, ασχέτως ποιον θα βάλεις σε υψηλότερη προτεραιότητα, θα χρησιμοποιηθεί το mbr του IDE...

....πολυ σωστα τα λεει ο chosen....παντα μα παντα οταν βαζουμε win αφηνουμε μονο τους δισκους που θελουμε να κανουμε το install...και μετα καρφωνουμε και τους υπολοιπους....;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mortisboy [Χθες, στις 10:36]

....πολυ σωστα τα λεει ο chosen....παντα μα παντα οταν βαζουμε win αφηνουμε μονο τους δισκους που θελουμε να κανουμε το install...και μετα καρφωνουμε και τους υπολοιπους....;)

Eυχαριστω για την βοηθεια.Τελικα το καταλαβα οτι ετσι ειναι το σωστο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ρε παιδια μια ζωη το mbr στον ide το εχω..............np so far..............απλως οταν εδωσα το pc στο μαγαζατωρα 3 ποστ πιο πανω εκανε το ιδιο λαθος και μου εκανε την καρδια περιβόλι :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.