Jump to content



Για γερά νεύρα....η νέα τεχνολογία


Volrath

Recommended Posts

Θυμάμαι κάποτε τα πράματα ήταν απλά...

Ο 286 μου ειχε 1ΜΒ ram, 256Kb OAK ISA vga,40MB δίσκο.ΠΟΤΕ δε με πρόδωσε...

Σταθερότατος, είχε και την trendy ηλεκτρονική ένδειξη μπροστα (25ΜΗz turbo/8MHz),

το πληκτρολόγιο είχε δει τα πάντα κ όμως...αντεχε..Μια 8bit Sblaster συμβατή με

homemade ηχεία (τότε ηταν κομμάτι ακριβά τα εμπορικά για πισι ηχεία) που κ που

ήθελε αλλαγή στα DMA/irq settings αλλα μέχρι εκεί.

Αυτές ήταν οι χαρούμενες μέρες...

Τώρα τα πράματα έχουν αλλάξει...λίγο

Το τελευταίο pc που έστεισα είναι ένας AMD64bit...

Μόλις είχε γίνει η αλλαγή απο Clawhammer σε Νewcastle και ελπίζοντας σε καλό

o/c εψαχνα απεγνωσμένα για τους τελευταίους 3200+ Claw(2000ΜΗz,1ΜΒ cache) στην

ελληνική αγορά. Αφού για καλή μου τύχη βρήκα σε site Πασιγνωστου μαγαζιού (με

κεφαλαίο Π, άμα με πιανετε) πηγα εκεί και μετά απο χιλιες διαβεβαιώσεις ότι

ηταν αυτός που ήθελα τον παράγγειλα. Συνοπτικά έγιναν τα εξής:

Μου τον φέρνουν->Τον εγκαθιστώ (βάζω άλλη ψύκτρα/fan)->Bios->βλέπω ΜΗz->2200

=Newcastle->Κοιτάζω στο κουτί του επεξεργαστή βλέπω 2000ΜΗz,1ΜΒ cache...Ελέγχω

CPUz Newcastle 2200..->Επιστροφή -ΟΛΟΥ του κουτιού στο μαγαζί->εξηγηση:λάθος αποθήκης

λάθος αυτοκόλλητο->παρεξήγηση->δεν είχαν τελικά στοκ τελικά - refund μπαααα ->λύση αγορά

τελικά του 3400+claw...και μου ζητάγανε κ φράγκα για την τοποθέτηση του fan...

προφανώς καταλαβαίνετε τι πήρανε...

Αγορά της 6600gt - ΔΥΣΤΥΧΩΣ - από το ίδιο μαγαζί...δεν την είχε φέρει κανείς άλλος

στην ελλάδα..πάω σπίτι...το κουτί το είχαν ανοίξει!!!!κοιτάζω - σφραγισμένη η

καρτα στην αντιστατική σακούλα, όλα τα παρεμφερή ήταν - η μάλλον φαινόταν ότι ήταν

εντάξει->δε δίνω σημασία->εγκατάσταση->drivers απο το οριτζιναλ cd....ΔΕΝ ήταν οι

drivers της κάρτας->εξηγηση:ήταν πολύ καινούρια η κάρτα κ δεν είχε βγάλει Official

drivers οταν την εκαναν ship...(τι να το κανω το cd με τους παλιούς drivers

δε κατάλαβα αλλα τεσπα..) + το γεγονός ότι ΔΕΝ είχα δει πως κανονικά η κάρτα συνοδευόταν

με 2 original παίγνια....τα οποία προφανώς είχαν γίνει καπνός απο τη συσκευασία.

Επιστροφή στο μαγαζί κ με όμορφο Swargennegger/Stallone τρόπο τους ζητάω τα cd

Δεν είχαν stock από την καρτα...(αλήθεια τι θα έκαναν΄και να είχαν stock;Κάποιος

άλλος κακομοίρης θα την πλήρωνε..).Μετά απο 2 μήνες το παράτησα το θέμα...

Μνήμες...Δε την πάτησα εκεί...τις παράγγειλα από μαδερ ινγλαντ, μέσα σε μία εβδομάδα

είχα τις πολυπόθητες 2-2-2-5 μνήμες μου...’ψογες...για όσο καιρό κράτησε τουλάχιστο...

’ρχησαν όμως τα corrupt αρχεία και αφού ειχα βάλει/βγάλει τα πάντα για να δω τι εφταιγε

πήγε το μυαλό μου εκεί....ετρεξα μεμτεστ και επιβεβαιώθηκα.Τις έχω στείλει για Rma

(35ευράκια UPS ασφαλισμένα) και αναμένω...

Όσο λοιπόν δεν έχω πισι έρχεται το deadline από το προφεσορα μου για τη διπλωματική...

(web site design)....Τα αρχεία είναι στο δίσκο...ο δίσκος είναι sata...το κοντινότερο πράμα

που έχω σε desktop εχει 100ρες μνήμες κ ατα δίσκο...

Νο προμπλεμ λέω...θα βάλω τα progs στο λαπτοπ, θα μπω στο νετ να "δανειστώ"

καμια ιδέα, να κερδίσω λίγο χρόνο μέχρι να έρθουν οι μνήμες. Προσπαθώ να στήσω το δίκτυο

(διακομιστης ειναι ο cel με τις 100ρες μνήμες - χωρίς οθονη) τπτ...κοιτάζω καλύτερα...

είχε πέσει η μία κάρτα δικτύου όσο δούλευε ο cel με "κακες" συνέπειες...Έλα μου ντε που

δε θυμάμαι τις ρυθμίσεις/password της adsl για να το στήσω στο laptop...Είναι βέβαια

"ασφαλισμένες" στον SATA δίσκο μου σε txt... Το manual δε ,είχε βρει την οργή της

αγαπημένης μητέρας μαμάς σε μια από τις κλασσικές εφόδους καθαριότητας στο σπιτι μου...

Τώρα βρίσκομαι μπροστά στο laptop και σας αφηγούμαι τις περιπέτειες μου στον κόσμο της

σύγχρονης τεχνολογίας...αχ...αγαπημένε μου 286...

....και για να μη νομίζετε οτι τέλειωσα - το laptop δεν αναγνωρίζει το cd του dreamweaver...

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα κουτί εξωτερικού δίσκου Sata->usb και σύνδεσέ το με το laptop... για όνομα...

Καταλαβαίνω το παράπονό σου φίλε μου, αλλά τόσα λεφτά έδωσες για το PC, δώσε ένα 50άρικο να κάνεις τη δουλειά σου!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.