Jump to content



Προβλημα ADSL με ταχύτητες λιγότερο από 1/3


morph

Recommended Posts

Εχω ADSL 384/128/ εδώ και 1 1/2 μήνα έχω πρόβλημμα με την ταχύτητα, όπου άλλωτε πήγαινε αργά και άλλωτε κανονικά. Τις τελευταίες 5 μέρες σέρνεται ελεϊνά. Από την Πέμπτη παρατήρησα οτι το download δεν είναι περισσότερο από 10Κ και το upload είναι μέχρι 7Κ. Οι ταχύτητες είναι κάτω από το 1/3 της ADSL που εγγυάται ο ΟΤΕ.

Το ίδιο πρόβλημμα πιστοποιείται από το ιντερνετ:

adsltest.forthnet.gr

Τι μπορώ να κάνω;

Εκτός από το 121, που δεν μπορώ να το καλέσω γιατί τις πρωινές ώρες είμαι στο στρατόπαιδο.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν άλλαξε τπτ απο ρυθμίσεις εδώ και πολύ καιρό. Ξαφνικά άρχισαν τα προβλήμματα και τώρα πια σερνεται τελείως

Αλλά, το router είναι ρυθμισμένο σωστά και το firewall των ΧΡ κλειστό. Αλλωστε το προβλημμα δεν είναι μόνο στα p2p προγράμματα αλλά παντού. Ακόμη κ μια σελίδα κάνει ώρες να ανοίξει αν τρέχουν τα ρ2ρ, σε αντίθεση με παλαιότερα. Κατέβασμα από σελίδα που κατέβαζε με 34ΚΒ/σ τώρα κατεβάζει με 8-10ΚΒ/σ.

Υπάρχει κανα e-mail του ΟΤΕ για βλάβες;

Link to comment
Share on other sites

Mμμ τότε μάλλον πρόκειται για το γνωστό πρόβλημα όπου το dlslam της περιοχής σου φουσκώνει και το διαθέσιμο bandwith αδυνατεί να ικανοποιήσει το απαιτούμενο. Σε αυτή την περίπτωση δοκίμασε να μπεις πχ 5 το πρωί που δεν παίζει πολύ κίνηση. Λογικά θα πιάνεις καλές ταχύτητες αλλά θα βρυκολακιάσεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καταρχάς ξέθαψα το θέμα, γιατί δεν ήθελα να ανοίξω νέο thread....Eδώ και 3μέρες η φόρθνετ σέρνεται(384)....Έχω γυρίσει σε ταχύτητες pstn, το δε download από 28 με 42 που ήταν, αναλόγως, έφτασε στο 6 με 7 ή ακόμα 2kbps....Πήρα τηλ. την υποστήριξη και μου είπε να κάνω το speedtest...Δείτε αποτελέσματα:

α)client to server 114,56

server to client 33,32

b)client to server 114,38

server to client 86,15

c)client to server 114,56

server to client 20,08

d)client to server 114,56

server to client 36,54

Πολύ φρίκη...Μέχρι την Κυριακή είμουν ΟΚ(σχετικά) και από τη Δευτέρα βούλιαξα....Μήπως είχε σχέση η βλάβη στον αγωγό ύδατος(!) την Δευτέρα που έριξε το δίκτυο στο κέντρο και στο ΑΠΘ; Αλλά εγώ είμαι Δυτικά και ως τώρα δεν θα έπρεπε να έχει διορθωθεί;

Υποψίν ότι δεν έχω πειράξει τίποτα από ρυθμίσεις, ενώ δοκίμασα και χωρίς firewall, antivirus κλπ

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω.....

Η υποστήριξη της φόρθνετ ζήτησε να στείλω με e-mail τα αποτελέσματα του speedtest δοκιμών πρωί-μεσημέρι- βράδυ, για να δουν, τι;

Εν τω μεταξύ σήμερα το πρωί είχα Inbound 260 kbps!!!!:banging: kαι τώρα 33,3...

Έιμαι με δοκιμή αυτή τη στιγμή με το free demo της HOL, πολύ εξυπηρετικός ο τεχνικός τους:inlove: , αλλά πάλι τίποτα, σέρνεται, πολυ φοβάμαι τον ΟΤΕ, εκτός κι αν και οι δύο εταιρίες στην περιοχή είναι πίτα.

Link to comment
Share on other sites

λογικά ειναι πιτα το DSLam σου οταν ανανεώσουν τον εξοπλισμο(ο θεός και η ψυχή τους) θα σαι οκ!μεχρι τοτες απολαυσε την ISDN 128 σου με FLAT rate χρεωση :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.