Jump to content



VMware Rolling back


atzir

Recommended Posts

Καλημέρα

Θέλω να εγκαταστήσω το Vmware 5.5.0 για να μπορώ να έχω και άλλα λειτουργικά στο κομπιούτερ αλλά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα κατά την εγκατάσταση του προγράμματος.

Ξεκινάει η εγκατάσταση κανονικά και όταν φθάσει στο coping files χωρίς να εμφανίσει κάποιο σφάλμα κάνει rolling back και διακόπτει την εγκατάσταση.

Δοκίμασα διάφορα, απεγκατάσταση άλλων προγραμμάτων που φτιάχνουν virtual drives, απεγκατάσταση αντιβιοτικού προγράμματος, χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

Δοκίμασα και σε safe-mode αλλά δεν με αφήνει να κάνω την εγκατάσταση.

Το κακό είναι ότι δεν εμφανίζει κάποιο error για ψάξω ποιο συγκεκριμένα.

Το κομπιούτερ είναι με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

MW XP Pro SP2_Intel Pentium 4 540, 3200 MHz_Asus P5GD2, Intel Grantsdale i915P_1024 MB (DDR2-533 DDR2 SDRAM)_ ASUS EXTREME N6600GT SILENCER/HTD/256_WDC WD1200JD-22HBB0.

Εάν κάποιος μπορεί να βοηθήσει ?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως όταν κομπλάρει το VM, γίνεται για 2 λόγους:

1. Κάρτες δικτύου

2. AV/Firewall

Τα virtual drives δεν το ενοχλούν και μάλιστα μπορεί να τα "βλέπει" και το GuestOS σαν κανονικά. Εγώ έκανα και εγκατάσταση από vd.

Link to comment
Share on other sites

Wizard!

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου.

Το αντιβιοτικό και το Firewall τα είχα απενεργοποιημένα.

Το βράδυ στο σπίτι θα δοκιμάσω και με απενεργοποιημένη την κάρτα δικτύου.

Μετά την εγκατάσταση εάν γίνει και ενεργοποιήσω την κάρτα δικτύου θα την αναγνωρίσει το Vmware?

Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα να την απενεργοποιήσεις, γιατί έτσι δε θα περάσει τις ρυθμίσεις που πρέπει για να βλέπεις από τα VM, internet ή το host μηχάνημα.

Μήπως έχεις βάλει το firewall της μητρικής που βάζει με τους οδηγούς (οι nVidia το κάνουν) πέραν κάποιου άλλου?

Ρίξε και μιά ματιά στο support τους, γιατί έχει διάφορα περίεργα που παρουσιάζει κατά καιρούς.

Link to comment
Share on other sites

Wizard! αυτά τα έχω κάνει εν μέρει.

1. Στα αρχεία msxmlx.inf έχω απενεργοποιήσει το read-only.

2. Στο search δεν υπάρχει το αρχείο vmmsi.log.

3. Έκανα download από την Microsoft τοXML Parser (MSXML) αλλά νομίζω όχι το (MSXML) 3.0 Service Pack 7 (SP7).

Το βραδάκι που θα πάω σπίτι θα τα ξανακοιτάξω ποιο μεθοδικά και θα επανέλθω με αποτελέσματα.

Εγώ παρόμοια πράγματα είχα βρει εδώ: http://www.vmware.com/community/thread.jspa?threadID=33078&tstart=180

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου και τον χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Wizard! Καλησπέρα

Έκανα όλες τις ρυθμίσεις και τα updates όπως αναφέρονται στα forums αλλά δεν έγινε τίποτα, το πρόβλημα παραμένει.

Αυτό που δεν βρήκα για να το ανοίξω είναι το αρχείο vmmsi.log.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, τώρα που το σκέφτομαι, μου είχε ξανατύχει κι εμένα κάτι τέτοιο... Αλλά νομίζω είχα το AVAST! (antivirus) και με αυτό κόμπλαρε... Εσύ το έχεις απενεργοποιημένο, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.