Jump to content



Silverstone TJ07 - Πρόβλημα με ανεμιστήρα


Heatspreader

Recommended Posts

Και όμως και τα κουτιά χαλάνε...

Έχω το κουτί Silverstone TJ07, όπως φαίνεται και στην υπογραφή μου και παρουσιάζει πρόβλημα ο ένας από τους δύο ανεμιστήρες που βρίσκονται στο πάνω μέρος του κουτιού και συγκεκριμένα ο πίσω.

Το πρόβλημα είναι, ότι κάνει φασαρία σαν να συντονίζει. Το κατάλαβα, όταν πήγα κοντά να ακούσω και όταν μετά τον σταμάτησα, ο συντονισμός σταμάτησε.

Από ότι μπορώ να καταλάβω είναι 12άριδες με προστατευτικό, αλλά δεν ξέρω τι να αγοράσω για να τον αλλάξω.

Αν δεν βρω ίδιο θα πρέπει να αλλάξω και τον δίπλα, επειδή έχω το κόλλημα και είμαι ψείρας.

Αν κάποιος μπορεί να μου προτείνει κάποιους καλούς και αθόρυβους, χωρίς να δώσω μία περιουσία θα το εκτιμούσα.

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Και όμως και τα κουτιά χαλάνε...

αν χαλουσαν και τα κουτια οι μισοι απο εδω μεσα θα ταν φυλακη τωρα. Εσενα απλα χαλασε ενα φουρφουρι.

Έχω το κουτί Silverstone TJ07, όπως φαίνεται και στην υπογραφή μου και παρουσιάζει πρόβλημα ο ένας από τους δύο ανεμιστήρες που βρίσκονται στο πάνω μέρος του κουτιού και συγκεκριμένα ο πίσω.

Το πρόβλημα είναι, ότι κάνει φασαρία σαν να συντονίζει. Το κατάλαβα, όταν πήγα κοντά να ακούσω και όταν μετά τον σταμάτησα, ο συντονισμός σταμάτησε.

Από ότι μπορώ να καταλάβω είναι 12άριδες με προστατευτικό, αλλά δεν ξέρω τι να αγοράσω για να τον αλλάξω.

Αν δεν βρω ίδιο θα πρέπει να αλλάξω και τον δίπλα, επειδή έχω το κόλλημα και είμαι ψείρας.

αρχικα παμε σε λυσεις μοντας.

1) Σφιξε τις βιδες του ανεμιστηρα και του fan guard.

2) βαλε τον πισω μπροστα και τον μπροστα πισω.

3) βαλε μικρες πλαστικες ροδελες αναμεσα στο φουρφουρι και στο κουτι

4) παρε βιδες σιλικονης.

ή απλα αλλαξε φουρφουρια. Κοιτουσα στο site της Silverstone, λεει: Cooling System-> Top -> 2 x 120mm exhaust fan, 1200rpm, 21dBA

στα ιδια χαρακτηριστικα ειναι και οι CoolerMaster R4-S2S-12AK-GP ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, να μη ξεχάσω να πω ότι το κουτί μου είναι ότι χειρότερο υπάρχει στην αγορά και πραγματικά σκέφτομαι να το αλλάξω με έναν των 30Ευρώ.

Για να βγάλεις τους πάνω ανεμιστήρες, τόσο τους πίσω όσο και τους πάνω πρέπει να βγάλεις τη μητρική. Εν ολίγοις, πρέπει να λύσεις όλο το σύστημα. Είναι και πανάκριβο...

Έβαλα στον αδελφό μου ένα με 30 Ευρώ και πραγματικά το κουτάκι φυσάει!

Στο θέμα μας τώρα, ξεβίδωσα, βίδωσα βίδες, έσφιξα, ξέσφιξα, ύδρωσα και προς το παρόν δεν κάνει φασαρία. Αυτό σημαίνει ότι είναι συντονισμός έτσι δεν είναι?

Και αν είναι συντονισμός πόσο βλ@κεία μπορεί να είναι το κουτί μου?

Edit:

Χαρχαλάει το ανεμιστηράκι, αλλά δεν το αλλάζω. Δεν υπάρχει περίπτωση να κατεβάσω τα πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.