Jump to content



Πως φτιάχνουμε ένα bootable cd ή dvd;


helloween

Recommended Posts

Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου πεί πως είναι δυνατόν να φτιάξω ένα bootable cd ή dvd. Για παράδειγμα αν έχω ένα αρχειο κατεβασμένο από το internet (windows) πως μπορώ να κάνω ένα cd να μπουτάρει κιόλας ; Χρειάζεται κάποιο ειδικό πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι σε iso αυτο που εχεις κατεβασει ή με λιγα λογια σε image μορφη τοτε απλα το καις και δεν εχεις καποιο προβλημα. Αλλιως μπορεις να δοκιμασεις το προγραμμα ultra iso.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην τετραγωνίσουμε τον κύκλο για να γράψουμε ένα boot cd.

Αν πρόκειται για ένα αρχείο .iso που θέλεις να γράψεις και λέει ότι είναι boot image, απλά το γράφεις με την application που γουστάρεις.

Αν είναι .iso που θέλεις εσύ να είναι boot (αν και δεν βλέπω το λόγο να παίζει αυτό), το κάνεις με το Ultra ISO.

Αν πρόκειται περί ενός προγράμματος exe π.χ. BIOS Flash που θέλεις να τρέξεις από DOS κάνοντας boot από CD άνοιξε το Nero επέλεξε Boot CD και κάνε drag το αρχείο που θέλεις μέσα στο cd :).

Αν βέβαια πρόκειται για bios flash, μη το σκέφτεσαι καν να κάνεις update μέσω cd...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από varelasj [16-03-2006 14:27]

Αν ειναι σε iso αυτο που εχεις κατεβασει ή με λιγα λογια σε image μορφη τοτε απλα το καις και δεν εχεις καποιο προβλημα. Αλλιως μπορεις να δοκιμασεις το προγραμμα ultra iso.

Το έχω το ultra iso αλλά πως δουλεύει αν το αρχείο δεν είναι image

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 18:03]

Σου έδωσα την απάντηση από πάνω αν δεν είναι image. Γιατί δεν κες τι τύπος αρχείο είναι να μας κατατοπίσεις?

Kατέβασα τα windows και είναι απλά αρχεία όπως σαν να ήταν μέσα σε ένα cd. Me to nero πήγα στην επιλογή για δημιουργία boot cd και τελικά τίποτα δεν boot-άρουν

Link to comment
Share on other sites

ok δούλεψε!!!

Τώρα έχω ένα cd που είναι bootable και επειδή δεν δουλεύει το crack που περιέχει πως μπορώ να το αντιγράψω σε άλλο cd βάζοντας το σωστό crack και να είναι bootable;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.