Jump to content



Underclocking για μείωση κατανάλωσης/θορύβου


kunoobidi

Recommended Posts

Athlon 2400+ k Chaintech 7vjl (kt266...)

Ρίχνω πολλαπλασιαστή και τάση σε minimum τιμές (x5 k 1.65 αντίστοιχα) αλλά κοιτώ στο cpuz και μου δείχνει συχνότητα 2000mhz!!@##@$

Καμμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

όχι είναι γενικά κλειδωμένος απο nf2 και μετά άρχισε το πανηγύρι με 5bit decoders στην μητρική και ξεκλείδωναν κάργα....

δεν ήταν κανόνας κάποτε

παίξε με το fsb αν και το 1.6Volt είναι πάρα πολύ ούτως η άλλως σίγουρα εκεί τερματίζει?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με barton 2600+ δοκίμασα να κάνω το ίδιο και μου έβγαζε CMOS checksum failed-Defaults loaded ότι και ρύθμιση να έβαζα μετά.Μετά απο ώρες που το πάλευα , κανώ φλας ξανά το bios (ίδια version) και δούλευε άψογα μετα!Έχε στο νου σου το περιστατικό μου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά θα πω ότι λυπάμαι, αλλά τα ΚΤ266 chipset αδυνατούσαν να λειτουργήσουν με τους περισσότερους divider ακόμα και σε ξεκλείδωτους επεξεργαστές.

Επίσης οι Socket A επεξεργαστές δεν είναι ξεκλείδωτοι τουλάχιστον προς τα κάτω, όπως συμβαίνει με τους Socket 754/939 επεξεργαστές. Είναι εντελώς ξεκλείδωτοι ή τελείως κλειδωμένοι.

Τέλος, με undervolting και underclocking και να κάνεις σε socket A επεξεργαστή δεν κερδίζεις πολλά λόγω της αρχιτεκτονικής τους. Δεν πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Grace [Χθες, στις 03:40]

Τέλος, με undervolting και underclocking και να κάνεις σε socket A επεξεργαστή δεν κερδίζεις πολλά λόγω της αρχιτεκτονικής τους. Δεν πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο.

Αναλογα γιατι η ησυχια ειναι μεγαλο αγαθο για pc 24/7...

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει τρόπος να τον ξεκλειδώσεις αλλά όχι για όλες τις τιμές του multi:

http://www.ocinside.de/index_e.html

Πάτα workshop και μετα

Interactive Pin-Mod guide for AMD Athlon XP, T-Bred and Barton CPUs

O 2400+ μου δουλεύει τώρα με 11*223 αλλά και το 10 δουλεύει ενώ μετα από load defaults

ο multi είναι 7*133=933!

Αν είναι από τους τελευταίους και είναι πράσινος, αυτός είναι ο μόνος τσάμπα τρόπος.

Αν δεν είναι πράσινος τότε ξεκλειδώνει και αλλιώς....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ συνάδελφε (μηχανολόγος δεν είσαι;)! Δηλαδή κάνοντας αυτό το mod-άκι default πολλαπλασιαστής θα είναι πχ 7 ενώ όταν θέλω θα μπορώ να του πετάω και ένα 14;

Θα το επιχειρήσω, φαίνεται απλό!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.