Jump to content



PLAY.COM και χρεώσεις (GBP vs EURO)


spc

Recommended Posts

Την πραγματική χρέωση σε euro, από την στιγμή που στο play επιλέξεις λίρες, θα την δεις στο statement της κάρτας. Είστε σίγουροι ότι η ελληνική τράπεζα δεν θα χρεώσει προμήθεια(δλδ απλά θα χρεώσει σύμφωνα με την ισοτιμία, χωρίς extra) ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Σύριε, θα φρικάρεις εσύ πρώτα ή εγώ??? :confused:

Ρε παιδιά αυτό λέει... Το θύμα το έκανε μόνος του. Αγόρασε σε λίρες, και η χρέωση στην κάρτα του ήταν 26.34, ενώ αν πήγαινε σε ευρώ-mode το site έλεγε ότι θα χρεώσει 28.99, δηλαδή μια επιπλέον τιμή της ταξης του 10%...

Μόνο εγώ κατάλαβα τι θέλει να πει ο ποιητής...? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Την πραγματική χρέωση σε euro, από την στιγμή που στο play επιλέξεις λίρες, θα την δεις στο statement της κάρτας. Είστε σίγουροι ότι η ελληνική τράπεζα δεν θα χρεώσει προμήθεια(δλδ απλά θα χρεώσει σύμφωνα με την ισοτιμία, χωρίς extra) ?

Αρχική απάντηση από darkCount

Ένα "θύμα" χρειαζόμαστε να κάνει μια αγορά σε λίρες να σιγουρευτούμε...

Κάνας υποψήφιος?????

Θεωρώ ότι ήταν σαφές (χρέωση πιστωτικής) αλλά κατόπιν συνεννόησης (το είπα ευγενικά για να μην εκθέσω κανέναν (Φανούρη) για το λεξιλόγιό του) με την διεύθυνση (μία είναι η διεύθυνση), πάρτε και ένα edit.

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 13:32]

Τιμή PLAY.COM σε Λίρες: 17,99 Λίρες

Χρέωση πιστωτικής (λογαριασμός / statement πιστωτικής) με αγορά σε Λίρες: 26,34 Ευρώ (ισοτιμία / μετατροπή από την τράπεζα της πιστωτικής κάρτας)

Τιμή PLAY.COM σε Ευρώ: 28,99 Ευρώ

(μα καλά μόνο ο Wizard με καταλαβαίνει σε αυτό το forum; :p)

EDIT

LOL τώρα είδα και το:

Αρχική απάντηση από Wizard!

Σύριε, θα φρικάρεις εσύ πρώτα ή εγώ??? :confused:

Ρε παιδιά αυτό λέει... Το θύμα το έκανε μόνος του. Αγόρασε σε λίρες, και η χρέωση στην κάρτα του ήταν 26.34, ενώ αν πήγαινε σε ευρώ-mode το site έλεγε ότι θα χρεώσει 28.99, δηλαδή μια επιπλέον τιμή της ταξης του 10%...

Μόνο εγώ κατάλαβα τι θέλει να πει ο ποιητής...? :blink:

’σε, τα μεγάλα μυαλά δεν μπορούν να είναι πολλά....:p

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ spc....σού ήρθε δηλαδή ο μηνιαίος λογαριασμός report από την Bύζα σου και αναφέρει αυτό μόνο το ποσό χωρίς κάτι άλλο? Ή απλά βλέπεις την απόδειξη απο το Play?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount

Ρε συ spc....σού ήρθε δηλαδή ο μηνιαίος λογαριασμός report από την Bύζα σου και αναφέρει αυτό μόνο το ποσό χωρίς κάτι άλλο? Ή απλά βλέπεις την απόδειξη απο το Play?

Έλεος, δεν το πιστεύω!

Πλάκα μου κάνετε;

:p

Προφανώς ρε παιδιά, πως αλλιώς να το γράψω δλδ;

Χρέωση πιστωτικής - λογαριασμός / statement πιστωτικής

(πολύ κακοπιστία σε αυτό το forum ρε παιδί μου....:p)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sa1901

Aμα δεν δούμε σκαναρισμένη την χρέωση της πιστωτικής, δεν πιστεύουμε τίποτα... :p

Αρχική απάντηση από DarkSaga

μπορείς να scannαρεις μια στιγμή το λογαριασμό της κάρτας σου με όλα τα στοιχεία εμφανή?

αλλιώς δε με πείθεις...

Αρχική απάντηση από Wizard!

Και το CCV και την ημερομηνία λήξεως... :whistle2:

Αρχική απάντηση από sa1901

:hehe:

Δεν το πιστεύω ότι θα το έλεγα αυτό ποτέ για το μοναχοπαίδι μου αλλά εδώ που φτάσαμε:

''Ας το κλειδώσει κάποιος το ρημάδι!''

:p

Αρχική απάντηση από tristeno

http://en.wikipedia.org/wiki/Channel_Islands_VAT_loophole

Μακάρι να προλάβαινα να το διαβάσω όλο αλλά με μία ματιά βλέπω να αναφέρεται στο VAT το οποίο είναι 17,5% και όχι 10% που είναι η διαφορά.

Επίσης, έχει να κάνει με την επιλογή του νομίσματος (που είναι και το θέμα το thread);

Θα κοιτάξω να το διαβάσω το βραδάκι πάντως να δω αν όντως εξηγεί κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

Τα CD δεν έχουν VAT 17.5%.

Αν δεν βαριέσαι απαντάς (το λέω γιατί δεν έχω διαβάσει όλο το link σου): ΟΚ αλλά εξηγεί το θέμα της χρέωσης σε σχέση με την επιλογή του νομίσματος;

Link to comment
Share on other sites

Το όριο του αφορολόγητου είναι διαφορερικό για κάθε κράτος μέλος.

"It can be set between 10 and 22 Euros by individual member states of the EU".

Για την Αγγλία το τυπικό όριο είναι τα 22Ε, αλλά ουσιαστικά δεν ισχύει (μπορείς να αγοράσεις hardware >1000Ε και να μην πληρώσεις VAT.

Για την EU όμως θεωρείται εξαγωγή εξ ου και το χαράτσι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

Το όριο του αφορολόγητου είναι διαφορερικό για κάθε κράτος μέλος.

"It can be set between 10 and 22 Euros by individual member states of the EU".

Για την Αγγλία το τυπικό όριο είναι τα 22Ε, αλλά ουσιαστικά δεν ισχύει (μπορείς να αγοράσεις hardware >1000Ε και να μην πληρώσεις VAT.

Για την EU όμως θεωρείται εξαγωγή εξ ου και το χαράτσι.

Sorry βρε tristeno αλλά ή εγώ δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν αυτά που γράφεις ή εσύ δεν έχεις καταλάβει το θέμα του thread (που είναι η αυξημένη χρέωση - στο ίδιο κατάστημα: PLAY.COM - όταν πληρώσεις σε Euro αντί Λίρες).

Αν δεν κατάλαβα κάτι, please correct me ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.