Jump to content



upgrade the............monster!


theoamd

Recommended Posts

Hi guys!Λοιπόν,αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:πριν από 1 χρόνο αγόρασα καινούριο υπολογιστή(γιατί ο παλιός ήταν 5χρονών και τα είχε φάει τα ψωμιά του)Το σύστημα μου έχει ως εξής:AMD Athlon643500+,MSI K8N NEO PLATINUM2 54G(AGP),HEC385W,MSI NX6600(AGP),KINGSTON KVR400X64C3A(512MB),MAXTOR DIAMOND160GB(SATA).Τότε δεν ήξερα σχεδόν τίποτα για overclocking,pipelines,κτλ.Διαβάζοντας είδα τι χαζομάρα έκανα.Έτσι αποφάσισα να κάνω αναβάθμιση.Παρήγγειλα λοιπίν από το e-shop:ASUS A8N-SLI PREMIUM,ENERMAX LIBERTY 500W,KINGSTON KVR400X64C3A(512MB),και ένα multibay της ENERMAX.Θέλω να μου πείτε ποια κάρτα να πάρω μέχρι 350:

7600GT,7800GT,7900GT;

1)Ποια έχει τις περισσότερες pipelines;

2)Ποια εταιρεία έχει κάνει την καλύτερη υλοποίηση;

Απαντήστε γρήγορα γιατί έχω ξεμείνει με την 6600!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

απο nvidia η 7900gt δαγκωτο..

απο ατι...χμμμμ....στα λεφτα που θες μαλλον αυτη http://www.megamarket.gr/sapphirex1800xt512mb2xdvivivopciexpress-p-22132.html ...βεβαια αλλου θα την βρεις 400+....

7900gt θα ελεγα καλυτερα..ειναι περιπου στο μεγεθος μιας 6800 και παιρναει σε επιδοσεις ευκολα μια 7800gtx!!:T:

Link to comment
Share on other sites

@Theoamd

καλα εισαι με 7900gt

Απλα, να ξερεις και για το μελλον οτι δεν παιζουν ρολο μονο τα pipelines στις καρτες, αλλα και αλλα πολλα, καθως και η υλοποιηση τους :

Απο τα πιο σημαντικα ειναι τα pixel shaders ανα pipe, μετα τα texture shaders, klp:

πχ η ΝVIDIA 7900GTX εχει 24 χ 2ps = 48 ALUs

η ATI 1900ΧΤΧ εχει 16 χ 3ps = 48 ALUs

Δηλαδη αν και 16 pipes αυτη η ATI (λολ), ειναι το λιγοτερο ισαξια αν οχι καλυτερη απο την αλλη.

Επισης παιζει ρολο το fillrate, και το ποσα bit-bus εχουν. 256bus καρτα εχει μεγαλη διαφορα απο 128 (οχι memory σε ΜΒ προσοχη)

Ακομα ενα χαμηλα χρονισμενο GPU με πχ 16 pipes, μπορει να ειναι ισοδυναμο (FillRate) με ενα ψηλα χρονισμενο GPU με 12 pipes. [με ιδιο bit bus και pshaders]

..Και πολlα ακομα, αλλα αυτα ειναι τα ποιο βασικα! :jump:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.