Jump to content



Βοηθεια για C


ARVAS

Recommended Posts

Αν ξερει καποιος απο C ας βοηθησει λιγο.. θελω ενα προγραμα το οποιο να βρισκει χ τυχαιους αριθμους(πχ 1000) μεταξυ 2 οριων α,β(π.χ. 10-20) και να τους αποθικευει σε ενα πινακα (Ci). 10 γραμμες κωδικα ειναι αλλα δεν μπορω να τα καταφερω..:help: :help:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

κακώς:p θα πρέπει να δεις... αν ξέρεις C ,τότε είναι σαν να ξέρεις και java..διαφέρουν κάπως στη σύνταξη..

τεσπα.. Sorry αλλά δεν μπορώ να help :( (επειδή ακριβώς δεν ξέρω τη σύνταξη της C:P)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ..::LaLa::.. [Σήμερα, στις 17:28]

κακώς:p θα πρέπει να δεις... αν ξέρεις C ,τότε είναι σαν να ξέρεις και java..διαφέρουν κάπως στη σύνταξη..

τεσπα.. Sorry αλλά δεν μπορώ να help :( (επειδή ακριβώς δεν ξέρω τη σύνταξη της C:P)

:p :P :p :P :p :P :p :P :p :P :p :P :p :P :p :P :p :P

ολο δικο σου mate

//Program returns a random number

#include <iostream&rt;

#include <cstdlib&rt;

using namespace std;

int main()

{

cout<<rand();

cout<<rand()%6; //Number between 0 and 5

}

Link to comment
Share on other sites

Λιγο πιο απλα..(με επεξηγηση εννοω.δεν θελω απλα να το κολλησω καπου θελω να το μαθω..) αν θες στειλε και πμ. νομιζω γινεται με τις βιβλιοθηκες stdio.h kai stdlib.h χρησημοποιοντας τις εντολες rand και srand(η δευτερη δεν εχω ιδεα τι κανει αλλα καπου χρησιμοποιειται και αυτη..:hmm: :hmm: :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ARVAS

Λιγο πιο απλα..(με επεξηγηση εννοω.δεν θελω απλα να το κολλησω καπου θελω να το μαθω..) αν θες στειλε και πμ. νομιζω γινεται με τις βιβλιοθηκες stdio.h kai stdlib.h χρησημοποιοντας τις εντολες rand και srand(η δευτερη δεν εχω ιδεα τι κανει αλλα καπου χρησιμοποιειται και αυτη..:hmm: :hmm: :hmm:

Δεν υπάρχει κάτι πιο απλό.

Αυτή είναι η random τις Cκαι σε αυτές της βιβλιοθήκες βρίσκετε για αλλού δεν ξερώ

Εκτός αν κάποιος φτιάξει έναν αλγόριθμο μονός του που δεν είναι και πολύ δύσκολο

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να φτιαξω ενα προγραμματακι το οποιο θα υπολογιζει τυχαιους αριθμους αναμεσα σε 2 ορια και να τους αποθηκευει σε ενα πινακα χρησημοποιωντας μονο τις 2 προαναφερθεισες βιβλιοθηκες..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ARVAS

Το θεμα ειναι να φτιαξω ενα προγραμματακι το οποιο θα υπολογιζει τυχαιους αριθμους αναμεσα σε 2 ορια και να τους αποθηκευει σε ενα πινακα χρησημοποιωντας μονο τις 2 προαναφερθεισες βιβλιοθηκες..

. Τότε μονό αλγοριθμικά μονός σου θα μπορέσεις να το κανείς

Εκτός αν βάλεις και ένα loop που να ελέγχει αν είναι μέσα στα όρια αλλιώς να σου ξανά δώσει άλλον

Link to comment
Share on other sites

Μα για αλγοριθμικα μιλουσα(αν καταλαβα καλα και αν το διατυπωσα σωστα..) να φτιαξω ενα προγραμματακι που να κανει αυτη τη δουλεια..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ARVAS

Μα για αλγοριθμικα μιλουσα(αν καταλαβα καλα και αν το διατυπωσα σωστα..) να φτιαξω ενα προγραμματακι που να κανει αυτη τη δουλεια..

το πως ειναι το θεμα μας????

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω καν να το ξεκινησω αφου υπαρχει καποια συναρτηση λεει srand(void) που αρχικοποιει κατι..:blink: :blink: :blink::confused: :confused:

το σημειο που κολλαω ειναι η τριτη σειρα..

#include <stdio.h>

#include <stdlib.h>

int main(void)

και μετα????? ????? ????? ?????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ARVAS

Δεν μπορω καν να το ξεκινησω αφου υπαρχει καποια συναρτηση λεει srand(void) που αρχικοποιει κατι..:blink: :blink: :blink::confused: :confused:

το σημειο που κολλαω ειναι η τριτη σειρα..

#include <stdio.h>

#include <stdlib.h>

int main(void)

και μετα????? ????? ????? ?????

. Τότε μονό αλγοριθμικά μονός σου θα μπορέσεις να το κανείς

Εκτός αν βάλεις και ένα loop που να ελέγχει αν είναι μέσα στα όρια αλλιώς να σου ξανά δώσει άλλον

Μου δίνεις την εντύπωση ότι δεν ξέρεις C..

Έτσι δεν είναι???

Δοκίμασε με τις βιβλιοθήκες που σου έδωσα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πολλα πραγματα απο C μονο φετος ασχοληθηκα με αυτην.και ακομα για πρωτη φορα αναμιχθηκα με τυχαιους αριθμους και εχω μπερδευτει τελειως. ουτε με το βιβλιο της C βγαζω ακρη..

Link to comment
Share on other sites

int main(void)

καταρχάς αυτό δεν γίνετε

void main()

είναι κανονικά.

Τι σιμενει όλο αυτό

Int,string,float,double,boolean είναι μερικοί βασική επιστρεφόμενη τύποι που μπαίνουν εκεί που έβαλες εσύ int

Μέσα στης παρενθέσεις αν θυμάμαι καλά είναι οι παράμετροι.

Πχ (int x, int y)

Αν 8ες και μπορείς κάντο καλύτερα σε java που μου είναι πιο εύκολο σα σε βοηθήσω

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπωθηκε και παραπανω ειμαι φοιτητης και μου εχει ζητηθει η προετοιμασια αυτου..

Οσο για το int main(void) οσους αλγοριθμους εχω κανει μεχρι τωρα(50-60) ετσι ξεκινανε αφου ετσι ειναι και στο βιβλιο και στη διδασκαλια..int float double ειναι τυποι αριθμητικων δεδομενων(ακεραιοι και δεκαδικοι). αυτο που αναφερεις ειναι οταν καλεις υποπρογραμα απο το κυριο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.