Jump to content



Bench Table


Dr.Paneas

Recommended Posts

Παιδιά θέλω να μπορώ όταν εχω μια καινούρια μητρική και γενικα hardware στο σπιτι, να ειμαι σε θεση να κλοκάρω εκτός κουτιού. Να μην χρειάζεται δηλαδή να στηνω το μηχάνημα σε ένα κουτί. Θελω να τα βάζω πανω στο γραφείο ή εστω να φτιαξω μια ξύλινη βάση εγω.

Το πρόβλημα μου, είναι πως θα ανάβει το PC αφού δεν θα έχω κουμπί Power On. Εχετε να προτείνετε τίποτα ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να μπορώ όταν εχω μια καινούρια μητρική και γενικα hardware στο σπιτι, να ειμαι σε θεση να κλοκάρω εκτός κουτιού. Να μην χρειάζεται δηλαδή να στηνω το μηχάνημα σε ένα κουτί. Θελω να τα βάζω πανω στο γραφείο ή εστω να φτιαξω μια ξύλινη βάση εγω.

Το πρόβλημα μου, είναι πως θα ανάβει το PC αφού δεν θα έχω κουμπί Power On. Εχετε να προτείνετε τίποτα ;

ενα διακοπτη απο παλιο κουτι ισως? που ειναι ετοιμο με το βισματακι του

αλλιως κατσαβιδακι .

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα μου, είναι πως θα ανάβει το PC αφού δεν θα έχω κουμπί Power On. Εχετε να προτείνετε τίποτα ;

Πλεον το 90% των μητρικων εχει κουμπια πανω.

Αν ομως δεν εχει, μπορεις να βραχικυκλωνεις τα πιν με ενα κατσαβιδι, ενα jumper ή να κανεις εσυ ενα κουμπι. 5 λεπτα δουλεια ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Πλεον το 90% των μητρικων εχει κουμπια πανω.

Αν ομως δεν εχει, μπορεις να βραχικυκλωνεις τα πιν με ενα κατσαβιδι, ενα jumper ή να κανεις εσυ ενα κουμπι. 5 λεπτα δουλεια ειναι...

Σωστο και αυτο, αλλα συνηθως εχω παλιο hw :p

Jumper-άκια πωλούνται στα ηλεκτρονικα μαγαζια ή ξηλώνω απο παλιες μητρικές ;

Επίσης, εχεις καμια ιδέα για το πως φτιάχνω εγω κουμπάκι ; Υποθέτω έναν διακόπτη θέλω με μία γείωση και τίποτα παραπάνω. Εχω εναν αλε-ρε-τουρ αυτος κάνει ;

Link to comment
Share on other sites

Jumper-άκια πωλούνται στα ηλεκτρονικα μαγαζια ή ξηλώνω απο παλιες μητρικές ;

λογικα θα εχουν...

Επίσης, εχεις καμια ιδέα για το πως φτιάχνω εγω κουμπάκι ;

ενα push button θες και καποιον τροπο να συνδεσεις τα καλωδια στα πιν της μητρικης. Ή μπορεις να τυλιξεις απλα το καλωδιο γυρω απο το καθε πιν. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σωστο και αυτο, αλλα συνηθως εχω παλιο hw :p

Jumper-άκια πωλούνται στα ηλεκτρονικα μαγαζια ή ξηλώνω απο παλιες μητρικές ;

Επίσης, εχεις καμια ιδέα για το πως φτιάχνω εγω κουμπάκι ; Υποθέτω έναν διακόπτη θέλω με μία γείωση και τίποτα παραπάνω. Εχω εναν αλε-ρε-τουρ αυτος κάνει ;

Πηγαινε ζητα σε μαγαζι που πουλαει ηλεκτρονικα.. ενα Push-button.Εχει 2 ακροδεκτες που τους ενώνεις στα pins της μητρικής. Δεν εχει σημασία η πολικοτητα - σκοπος ειναι να βραχυκυκλώσεις στιγμιαία - Το ιδιο και με το Jumper το βάζεις..ανάβει..το βγαζεις..γιατι θα σβησει.

Link to comment
Share on other sites

Οταν πατας το κουμπι του pc σου το πατας στιγμιαία?:D:D

Κοιτα, εγω μια φορα το πατάω για 1 second το πολυ :p

αλλα δεν φαινεται να παραμενει πατημένο. Δηλαδη επανερχεται στην αρχικη του θεση. Τωρα, ομως με μπερδευεις, γιατι παλιοτερα οταν ειχα απο τα κλασσικα κουτακια νομιζω το κουμπι εμενε μεσα. Αλλα θυμαμαι.

Αν το κρατησω 5-6seconds με ανοιχτο το PC τοτε κλεινει.

Ξερω ρε, πνιγμομαι σε μια κουταλια νερο. Αφου ειμαι Π Ο Ν Τ Ι Ο Σ 100% τι το ψάχνεις ; :D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

λιγα λογια για τους ποντιους!!!!

ειτε παρε ενα διακοπτακι απο ενα παλιο κουτι (που αυτοματως σημαινει πως ξερεις τι διακοπτης χρειαζεται αρα καλλιστα μπορεις να πας σε ενα μαγαζι με ηλεκτρονικα και να ζητησεις ενα παρομοιο...),ειτε βραχυκυκλωσε τα εσυ με οποιον τροπο γουσταρεις....jumpers,κατσαβιδι,καλοδια....

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και με άλλους τρόπους να ανοίξεις το PC.

Ας πούμε με το πληκτρολόγιο.

Ψάξε μέσα στο BIOS για την επιλογή wake on keyboard.

Λογικά θα σου ζητήσει να βάλεις έναν κωδικό ή κάτι σχετικό, έτσι όταν θα είναι κλειστό το PC και θα γράφεις τον κωδικό θα ανοίγει.

Ακόμα και με το mouse μπορείς να το κάνεις. Δηλαδή να κάνεις κλικ και να ανοίγει.

Πάλι δες στο BIOS τι επιλογές έχεις.

Αλλά το πιο κλασικό είναι με ένα κατσαβιδάκι να βραχυκυκλώσεις τα δύο Pins της μητρικής σου που κουμπώνει το καλώδιο power.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.