Jump to content



Logitech Z5400 - Digital συνδεση


FocusX

Recommended Posts

Λοιπόν το θέμα έχει ως εξής:...

Πρόσφατα αγόρασα τα Logitech Z5400 και πρέπει να πω οτι ειναι αλλη αίσθηση σε σχέση με τα προηγούμενα που είχα - Creative 5.1 Inspire 1100 αν θυμάμαι σωστά το μοντέλο.

Αυτό που θέλω είναι να αναλαμβάνει ο decoder των ηχείων την αποκωδικοποίηση όταν βλέπω ταινίες.DTS και τα σχετικά.:D Η κάρτα ήχου μου ειναι η πρώτη Audigy. Αν έχω καταλάβει σωστά πρέπει:

1.Να συνδέσω την κάρτα με τα ηχεία με digital optical ή coaxial καλώδιο

2.Να ενεργοποιήσω στο driver της κάρτας την επιλογή SPDIF passthrough

3.Ομοίως και στο software DVD player (Power DVD)

(Διορθώστε με αν κάτι ξέχασα ή δεν κατάλαβα).

Πάμε παρακάτω: Η Audigy δεν έχει είσοδο για τέτοιου είδους καλώδιο. Αντίθετα, η on-board Realtek ALC850 έχει και απ'τα 2. Πιστεύετε καταρχήν ότι αξίζει να εφαρμόσω μια τέτοιου είδους σύνδεση; Η on-board κάρτα θα έχει καλή απόδοση; Θα επιβαρύνει τον επεξεργαστή;

Επίσης αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι διαφορετικό για την καλύτερη αξιοποίηση των ηχείων ενδιαφέρομαι να μάθω...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

εχω και γω τα ιδια ηχεια.σχετικα με τα βηματα εγκαταστασης που λες εισαι σωστος

στο θεμα του ειδους συνδεσης

τα δοκιμασα ψηφιακα μεσω της coaxial της dfi nf4 ultra d

τα δοκιμασα και αναλογικα με την X-fi extreme music.

μπορω να πω οτι αναλογικα με την x-fi ειχα καλυτερη αποδοση απο οτι με το ομοαξονικο καλωδιο και την onboard της μητρικης.

.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.