Jump to content



geil duall channel


Recommended Posts

αγορασα προσφατα τις geil ultraΧ 2*512 με CL 2 2-2-5 αλλα δεν παιζουν ετσι, αλλα με CL 2 3-3-3-5 ή CL 2 3-3-2-5 με ρευμα περιπου 2.7.Να φυγουν για rma για αλλο κιτακι dual πχ ballistic crucial που ειναι συμβατο με MSI NEO4 Fi ή να τις κρατησω στα δευτερα timmings;

ευχαριστω για τυχον βοηθεια σας!

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεει πανω στη συσκευασια τι ρυθμισεις και τι ρευμα θελουν για 2-2-2-5? Δεν ειναι απαραιτητο να δουλευουν στα 2,6.Αν ομως η geil υποσχεται 2-2-2-5 με 2,6 τοτε rma.

Link to comment
Share on other sites

εβαλα και κανουν τα ιδια πραγματα,εινα ασταθεις σε οτι δοκιμασα!Η MSI στο site της δεν τις εχει ως συμβατες με τα mobo της.Μαλιστα παιζουν σε CL 2 3-3-2-5 COMMAND RATE 1T αντι 2Τ στα Vdimm 2.75 με οριο στο mobo τα 2.85.Η GEIL δινει νομιζω απο 2.60-2.90 Vdimm!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου οι συγκεκριμενες μνημες δουλευουν με Vdimm 2.8 και πανω γιατι πολυ απλα ειναι BH-5 ..... Δοκιμασε με 2.85 που σου οριζει η μητρικη σου ..... Οσο για το Command Rate ειναι σωστο να λεει 1Τ εφοσον εχεις ενα "ζευγαρι" μνημες επανω στην μητρικη.

Κοιτα λιγο εδω και εδω.... ισως σε βοηθησουν λιγο τα προγενεστερα thread που εχουν αναφερθει στις Geil...

Link to comment
Share on other sites

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=24750

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=26559

Έχω αυτές τις μνήμες εδώ και 3 μήνες και με έχουν ταλαιπωρήσει πολή. Στα 2 παραπάνω link θα βρεις τις εμπειρίες μου με δαύτες.

Με την Asrock Dual SATA2 που τις έβαλα αρχικά ζορίστικα για να τις τρέξω στα default timings. Το P/N των δικών μου είναι 1769 και δεν φαίνεται να είναι ούτε BH5 ούτε TCCD. Το

καλύτερο o/c το πέτυχα στα 3.1 Volts (παραπάνω ζεσταίνονται πολύ) με τις ρυθμίσεις της φωτό.

edit. Ξέχασα, cpu Α64 3200+@2600, 10*260, mem divider 180, mem freq 236Mhz

post-2636-1416072590,7997_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.