Jump to content



Καφές - N00b


Dr.Paneas

Recommended Posts

Παιδια ειμαι 17 χρονων και ακομα δεν εχω δοκιμασει καφέ... Το προβλημα ειναι οτι οταν πλεον εχω να διαβασω κοιμαμαι ορθιος και ειδικα οταν καθομαι να προγραμματισω επισης κοιμαμαι... Μου ειπαν η λυση ειναι ΚΑΦΕΣ.

Αλλα επειδη δεν εχω ιδεα... Τι καφέ να πιω ; Πάντως χρειάζομαι καφεινή!

HEEEEEEEEEEEEEEEEEEELP:D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

λοιποοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοον :

παιρνεις σεικερ

βαζεις 2 κουταλιες nescafe

βαζεις 3 κουταλιες ζαχαρη

βαζεις 1 δαχτυλο ΚΡΥΟ ΝΕΡΟ

υπ'οψιν , ΟΧΙ κουτλαια σουπας :D

κλεινεις το σεικερ

κουνας

ανογιεις το σεικερ

ριχνεις συμπηκνωμενο γαλατακι (2 κουταλιες σουπας περιπου)

ριχνεις και παλι κρυο νερο ετσι ωστε να δημιουργηθει αφρος

χωνεις καλαμακι και απολαμβανεις :D

p.s φραπες χωρις τσιγαρο δεν γινεται :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xylokastro

λοιποοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοον :

παιρνεις σεικερ

βαζεις 2 κουταλιες nescafe

βαζεις 3 κουταλιες ζαχαρη

υπ'οψιν , ΟΧΙ κουτλαια σουπας :D

κλεινεις το σεικερ

κουνας

ανογιεις το σεικερ

ριχνεις συμπηκνωμενο γαλατακι (2 κουταλιες σουπας περιπου)

χωνεις καλαμακι και απολαμβανεις :D

p.s φραπες χωρις τσιγαρο δεν γινεται :p

just perfect!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρε πλακωσε η πιτσιρικαρια και εμας μας εχουν παρει τα χρονια..:rofl: :rofl: :rofl:

^αυτο που λεει το παλικαρι αλλα μαλλον θα ξεχασε το οτι δεν βαζεις ολο το νερο απο την απχη αλλα μονο 2-3 δαχτυλα.καλυτερη δουλεια ομως γινεται με το γνωστο χτυπητιρι (με3-6Ε εισαι αρχοντας..)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 00:51]

Καφέ με γάλα; Θα πω κάτι που συνηθίζει να λέει ο SLN:

"Τον καφέ και τον άντρα, τον παίρνω πάντα μαύρο."

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :hehe: :hehe: :hehe:

Aσε το παιδι ρε που θα πιει πρωτη φορα στη ζωη του καφε και θα τον πιει χωρις γαλα..Θα τον πειραξει..

Link to comment
Share on other sites

και εγώ δεν έχω πιει ποτέ καφέ... Και ούτε πρόκειται (έχω δοκιμάσει, και αντιλήφθηκα ότι είναι πολύ πικρός για εμένα. προτιμώ μια πάστα σοκολάτα :D)

Λύση για το πρωί: Κρύο νερό στο πρόσωπό σου

Λύση για το διάβασμα το βράδυ: Να τσακωθείς με τα αδέρφια σου (άμα έχεις-αν δεν έχεις, βρες κάποιον για να τσακωθείς. Ήρεμα πράματα όμως :hehe:)

Link to comment
Share on other sites

Panea, young padawan τα πράγματα είναι απλά...

Όταν τίποτα δε σου πηγαίνει σωστά και πρέπει να μείνεις δύο μέρες ξύπνιος... χρειάζεσαι καφέ, πολύ καφέ....

Θα διαφωνήσω για το φραπόγαλα, καλός είναι για ήλιο, παραλία, παρέα...

Αν θες να ξυπνίσεις όμως, μόνο ο ελληνικός - τούρκικος, θα σε φτιάξει

Για τις υπόλοιπες πιο χαλαρές ώρες, πίνε φίλτρου - γαλλικό.

Ξεκίνα με το φραπέ και βλέπεις

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρεεεε τι κάνετε 17 χρονών τα απογέυματα?! Δεν πάτε για καφέ?

Εντάξει και γω 28 χρονων και έφαγα σκορδαλια πρώτη φορά αυτό το Πάσχα...αλλα 17 χρονών και να μην έχεις πιει καφε,έλεορ:p

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το 2 καφε, 3 ζαχαρη ΚΑΙ ΓΑΛΑ δεν είναι καφές. Αν θες να δεις το φως πάρε μια καφετιέρα φίλτρου και λίγο φρεσκοκομμένο καφέ Djimma από τα Coffeeway. Φτιάξε 3-4 κούπες και ξεκίνα να πίνεις με 1 κουταλίτσα ζάχαρη.

Αν θες να κάνεις κάτι πιο πρόχειρο, τουλάχιστον πάρε Nescafe Gold Blend. Κλάσεις ανώτερος από τον απλό.

Μιλάει η εμπειρία.-

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχει ο Πετρος παιδια! Καφε φτιαχνετε, οχι γαλακτομπουρεκο!!!

Παλια που επινα φραππεδιες ηταν 3καφε +1 ζαχαρη.

Μετα κοπηκαν γιατι σπουδασα (:p) και καταλαβα τι ηλιθιος καφες ειναι και το ριξαμε στα... espressa και στα γαλλικα.

3-4 espressους ή κανα ταληρο (5) γαλλικους (ΠΑΛΙ χρησιμοποιωντας εσπρεσσο καφε στην καφετιερα φιλτρου και οχι "γαλλικο" καφε) ειναι οτι πρεπει.

Εναλλακτικα το all time classic παραμενει πενταπλος ελληνικος με... μουστουκουλουρου!

Εννοειται οτι καφες +γαλα ειναι εννοιες αντιθετες....

Link to comment
Share on other sites

Καθημερινα...2 φραπεδες (2μιση καφε/1 ζαχαρη) ανακατεμα σε μηχανακι (σεικερ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!) και μια σταλα γαλα ισα ισα για να παρει μυρουδια κ να αλλαξει χρωματακι.

7-8 παγακια κ νερακι

Καλαμακι σπαστο φυσικα...

Link to comment
Share on other sites

Aν το παληκαρι που πρωτη φορα πινει καφε στη ζωη του πιει αυτο^^ με 2.5 καφε και 1 ζαχαρη και χωρις γαλα ειναι σιγουρο οτι θα μειναι ξυπνιο ολο το βραδυ αλλα οχι απο την καφεινη αλλα απο την τουαλετα..Για πρωτη φορα καλο θα ηταν να βαλει μιση κουταλια παραπανω ζαχαρη απ' οτι καφε και μια μεριδουλα γαλα..

Οι καφετιερες κοστιζουν και αμα μετα δεν του αρεσει θα μεινει με την καφετιερα στο χερι..

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως παμε να φτιαχουμε στα know how ενα οδηγο....για φραπε. Οτι θελει ο καθενας βαζει μεσα, οτι τον φτιαχνει αν ειναι να χαλαστει γιατι να τον φτιαξει?

Η πρωινη λυση ειναι μια, φυσικη και δυνατη....φρεσκα κομμενα πορτοκαλια. προσοχη στις καουρες εε!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παλικάρια ενας ενας :p Με μπερδέψατε:p

Λοιπόν ο Espresso δηλαδη ειναι ο δυνατός. Μετα ακολουθεί ο Φραπές λιγοτερο δυνατός και μετά ακολουθεί ο Ελληνικός ακομα λιγοτερο δυνατος. Οταν λεω δυνατός, δεν λεω να μου διαλυσει το στομαχι αλλα να με κρατάει ξύπνιο. Φυσικα οπως λετε, αν μου μαμισει το στομαχι θα με κρατησει ξυπνιο αλλα δεν το θελω αυτο :p

Λοιπόν, στο σπίτι έχουμε μια μηχανη καφέ αρκετά καλη. Πώς φτιάχνω εναν φραπέ ; Ξερω μου ειπε το παλικαρι πανω πανω μια συνταγη αλλα κολλησα στο δαχτυλο... Ποιο δάχτυλο απο όλα ; Το χτυπάω κάπου ; Πείτε τα ρε σεις λιγο αναλυτικα!:laughing:

Link to comment
Share on other sites

Τα εσπρεσακια ειναι κατι σαν νιτρο shots, οτι πιο δυνατο..αλλα δεν κραταει σαν το φραμε μιας και ειναι μεγαλυτερος. Ολα αυτα ομως σουν κανουν τα νευρα τουμπανο, κοιτα να αποφευγεις τον φραπε μιας και ειναι αλεσμενες μιξεις των χειροτερων ποιοτητων..

Link to comment
Share on other sites

@dr:Το δαχτυλο ειναι αλλη μεθοδος να μεινεις ξυπνιος... Εγω μιλαγα για την ποσοτητα του νερου στο ποτηρι οταν το χτυπας.Δεν το γεμιζεις. βαζεις ποσοτητα οσο 3 δαχτυλα(οποιο απο τα 4 θες) η 2 αντιχειρες αν σε βολευει οριζοντια ομως παντα(τα δαχτυλα) αλλιως θες κανατα...:p :p Αφου εισαι ετοιμος με την πρωτη υλη βαζεις το μιξερακι στο ποτηρι (αν ειναι χειρος) η το ποτηρι κατω απο το μιξερ αν ειναι βασης πατας το μαγικο κουμπι(καλεις και 2-3 φιλους σου να γελασουν με την πρωτη αποπειρα κατασκευης και δοκιμης καφε και εισαι τζετ..).

Ξεχασα να αναφερω την ποσοτητα:1.5καφε 2 ζαχαρη η 2καφε και 2.5 ζαχαρη ειναι μια χαρα..

Link to comment
Share on other sites

στην αγγλια σε μια φαση αδυναμιας ειχα κανει το απολυτο αισχος

εβαλα 2 κουταλιες νεσκαφε, λιγη ζαχαρη και εριχξα απο πανω κοκα κολα , ενα κουτακι και να σκαει με αφρο στο ποτηρι. ο αφρος ανακατεψε το καφε και εγινε ενα πραγμα που εμοιαζε σε γευση κατι σε Dr pepper. Φυσικα δε συνισταται σε ατομα με καρδιολογικα προβληματα επιληψιες κλπ , ειναι ισχυρη δοση .

εχει ωραια γευση παντως .

DISCLAIMER : αν το κανει κανενας και παθει τπτ , εγω δε φερω ουδεμια ευθυνη , σας προειδοποιησα οτι εχει παρενεργειες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.