Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

@Blinky, Χαιρομαι που πηρες το βαφτισμα του πυρος. Το RBE ειναι ενα εργαλειο που θελει πολυ μεγαλη προσοχη για να το δουλεψεις. Πρεπει να ξερεις πολυ καλα τι κανεις. Τα volts πχ. που "θελεις" δεν ειναι κατ αναγκη και τα volts που μπορουν να ακολουθησουν οι Registers, γι αυτο κλειδωνουν στα αμεσως γνωστα τους κοντινα. Πρεπει να ξερεις τις ακριβεις τιμες τους για να παιξει σωστα. Υπαρχει εκει μια μαθηματικη σχεση τεσσαρων παραγοντων που διεπει το αποτελεσμα. Τα bios φτιαχνονται με αλλα εργαλεια και μεθοδους που ο απλος χρηστης δεν εχει. Γι αυτο ειπα, πες τι θελεις και θα το κανω εγω.

Απλα δεν ηθελα να σε παιδεψω απο τη στιγμη που "καταλαβα" πως γινεται η δουλεια....εχω ασχοληθει και στο παρελθον με το RBE με την 4850 που ειχα, αλλα τοτε δεν υπηρχε δυνατοτητα αυξησης τασης...

Η καρτα μου ειναι XFX 5770 , και αυτο ειναι το stock bios :

http://rapidshare.com/files/371387439/xfx_5770_default.rom.html

Απο δοκιμες που εχω κανει με το afterburner, για να δουλεψει με πυρηνα 1000 και μνημες 1375 ηθελε 1.212V (το afterburner κανει καποιες στρογγυλοποιησεις, αυτη η ταση ειναι ενα σκαλι πανω απο το 1.2V , στο οποιο η καρτα ηταν ασταθης με αυτες τις συχνοτητες)

Οποτε στοχος μου ειναι σε 3D να ανεβαινει σε αυτα τα settings, 1000-1375-1.212V. και σε ολες τις υπολοιπες συνθηκες ας ειναι στα stock της, 850-1200-1.125V , δε με πολυνοιαζει να πεσει η καταναλωση ρευματος, με νοιαζει να ειναι σιγουρα σταθερη, γιατι επειδη δουλευω το μηχανημα και ως HTPC, με χαμηλα clocks μου δημιουργει προβληματα στην αναπαραγωγη video (σπασιματα, και χαλαει και ο ηχος πολλες φορες), οποτε προκειμενου να αοπφυγω ολα αυτα, δε με νοιαζει να πεφτει χαμηλα και να πεφτει και η καταναλωση...

Απο τη δικη μου δοκιμη στο να φτιαξω το bios συμπαιρενω οτι το 1.212 που εβαλα στο τελευταιο register απλα δε το δεχεται και τελικα δινει 1.125 και γι'αυτο ειναι ασταθης. μαλλον θελει παραπανω....ποσο ακριβως δε ξερω, εσυ που εχεις τον μαθηματικο τυπο λογικα μπορεις να βρεις το σωστο....

Link to comment
Share on other sites

στο tech power up θα το βρεις με το r.b.editor θα το επεξεργαστείς και με winflash θα το περάσεις

*εγώ το πέρασα σε ''απλή'' gigabyte 5870 ,χαμηλότερα volt σε idle modes + παραπάνω volts/mhz σε 3d modes:T:

Το ξερω το προγραμματακι ρε και το εχω απο το tech. Παλια σε εποχες Χ800GTO2 που τις καναμε ολοι Χ850ΧΤ ειχε ψιλολιωσει στην αλλαγη bios η καρτα με εναν προγονο του RBE.

Απλα τωρα με τα non-ref design με εχει ψιλοφοβισει η δουλεια κι ελεγα μηπως θελει εξτρα φροντιδα και προδερμ.

Link to comment
Share on other sites

@Blinky , Κατεβασε το bios της καρτας σου.

Προτεινω απο καθαρο DOS περιβαλλον. Τρεχεις το αρχειο flash.bat . Για επιστροφη στο default τρεχεις unflash.

Δεν εχω πειραξει τα 3D clocks που καλο ειναι να τα σηκωσεις απο τον CCC για να μπορει να κανει recovery αν χρειαστει.

Τα αλλα ειναι οπως ειπες 850/1200.

Οι τασεις παντου ειναι αυτες που πρεπει να ειναι μεχρι την συχνοτητα που ειπες.

ΔΕΝ ειναι με RBE φτιαγμενο.

Δοκιμασε και πες μου,,,Καλη Ανασταση.

edit,

Ξεχασα να πω, αν και το θεωρω αυτονοητο, οτι πρεπει να κλεισεις τελειως το pc για να δει σωστα το νεο bios.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

@Blinky , Κατεβασε το bios της καρτας σου.

Προτεινω απο καθαρο DOS περιβαλλον. Τρεχεις το αρχειο flash.bat . Για επιστροφη στο default τρεχεις unflash.

Δεν εχω πειραξει τα 3D clocks που καλο ειναι να τα σηκωσεις απο τον CCC για να μπορει να κανει recovery αν χρειαστει.

Τα αλλα ειναι οπως ειπες 850/1200.

Οι τασεις παντου ειναι αυτες που πρεπει να ειναι μεχρι την συχνοτητα που ειπες.

ΔΕΝ ειναι με RBE φτιαγμενο.

Δοκιμασε και πες μου,,,Καλη Ανασταση.

edit,

Ξεχασα να πω, αν και το θεωρω αυτονοητο, οτι πρεπει να κλεισεις τελειως το pc για να δει σωστα το νεο bios.

Thanks Atiman, το εβαλα και σε πρωτη φαση εγινε το να μην πεφτει η συχνοτητα σε idle. Αποκει και περα, εχω το προβλημα οτι με το CCC δε με αφηνει να βαλω 1000 core, τερματιζει στο 960 η μπαρα...αρα δε μπορω να δοκιμασω αν δουλευει σωστα η εξτρα ταση... επισης υπαρχει τροπος να δω την ταση εντος windows? Το gpu-z που δοκιμασα δε την κανει Monitoring, εχει ενα VDDC το οποιο ειναι κολλημενο στο 1V ειτε σε load ειτε οχι...

Link to comment
Share on other sites

Σε 2D κατεβαινει κανονικα 157/300 - 1 volt. Ολα τα αλλα ειναι μονιμα 850/1200 .

ειναι ασφαλες αυτο? Γιατι παλιοτερα μου εκανε "κολπα" σε idle, χαλαγαν τα χρωματα της οθονης πχ και εφτιαχνε βγαζοντας και ξαναβαζοντας το καλωδιο, ή ακομα και hardlock που ηθελε reset...και ειχα διαβασει οτι συμβαινει σε πολλες 5750/5770 , και φταινε τα πολυ χαμηλα clocks που ριχνει στο idle...

Επισης, η αναπαραγωγη video ΔΕΝ θεωρειται 2D, αλλα μπαινει σε UVD mode εκει οποτε δε θα πεφτον τα ρολογια ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον

Στο site της Ati/Amd αναφέρεται συνεργασία με την iz3d σε εναν driver που θα είναι δωρεαν για κατόχους Radeon. Δοκίμασα τον driver και εκτός του δωρεαν anaglyph που δουλευει υπεροχα, έχει επιλογή για ati 3d DLP και τη δικη τους οθονη.

Περιμένουμε καμια σειρά προϊόντων όπως στην nVidia με τα γυαλια της? Γιατι αποτι ξερω οι οθονες 3D DLP στα 120Hz θελουν shuttering γυαλια, ενώ η οθονη της iz3d εφαρμόζει polarizing τεχνικές.

Ξερεις τπτ επαυτου?

Έγινε επεξεργασία από AgentCain
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει προς το παρον πλανο για διαθεση γυαλιων η αναλογων προιοντων.

Το μελλον θα το καθορισει το ενδιαφερον της αγορας, δεν μπορει κανεις να πει με σιγουρια αν τα οφελη ειναι αντιστοιχα των ενεργειων και των δαπανων τους. Το τοπιο ειναι αρκετα θολο ακομη.

Link to comment
Share on other sites

Λογω των γιορτων ειπα να σας κανω ενα δωρακι....

www.mediafire.com/atiman ATI_Catalyst_10.4_a.exe

Ο Driver ειναι σε μορφη a, εντελως καινουργιος και βελτιωνεται συνεχως. Θα ειναι μεχρι τις 6 Απριλιου ορατος μονο απο το thelab.gr για download, μεσω του γνωστου password (my age from my profile with two digits). Στις 6 Απριλιου θα ειναι κανονικα ελευθερος.

Βελτιωσεις... προς το παρον,,

Fix 2D display problems

Fix mouse problems

New 3D driver

New 2D driver (only for 32bit)

New OpenGL driver

New CCC

104a32bn.th.jpg

Επιβαλεται η γνωμη σας και οι συμβουλες σας.

Καλο μηνα και ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ σε ολους.

Μετά από την γνωστή διαδικασία ( Control Panel - Ati Catalyst Install Manager - Expess Uninstall ALL ATI Software - Driver Sweeper σε safe mode) ενώ όλα είναι κομπλέ έχω διαφορετικό 2D Driver Version. Στο screenshot σου atiman λέει 8.01.01.1012 , ενώ σε εμένα λέει 8.01.01.1010.:hmm:

Κάποια βοήθεια??

Link to comment
Share on other sites

Παω και εγω να βαλω τους Official, πλεον, ATI Mobility drivers για το laptop μου (εχω μεινει στην beta 9.7)... αμ δε,

The following notebooks are not supported in this release:

■Any notebook launched after this driver release.

■Switchable Graphics enabled notebooks using Intel chipsets.

Toshiba notebooks (please check with your notebook OEM for driver support for these notebooks)

■Sony VAIO notebooks (please check with your notebook OEM for driver support for these notebooks)

■Panasonic notebooks (please check with your notebook OEM for driver support for these notebooks)

:(

(Ξερω οτι μπορω να modarw τους Radeon drivers, αλλα παντα ειχα μικρο-προβληματακια με αυτους).

Ξερουμε αν στους 10.4 θα ειναι και οι υπολοιποι OEMs συμβατοι (ή επιτηδες ειναι απ'εξω αυτοι?)

Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα οι 10.4a είναι ok όσον αφορά τον big cursor, αλλά συνεχίζονται τα (random) κολλήματα του driver στα full screen HD video... :hm:

Πώς τα ανοίγεις τα full hd video; Τύπος αρχείων-αναλύσεις-audio stream; Πρόγραμμα αναπαραγωγής;

Τι κολλήματα; Hard lock που θέλει reset; Driver recovered; BSOD; GSOD;

Link to comment
Share on other sites

τα κολλήματα δυστυχώς συνεχίζονται οτι και αν εχω δοκιμασει το μήνυμα ATIKMDAG Stopped Responding, Then Recovered ειναι στην ημερησια διαταξη,κριμα......τοσο δυνατες καρτες κα ακόμη το προβλημα να μην εχει επιλυθει απο την ΑΤΙ, γιατι απ'οτι φαινεται μπορει να ειναι και θεμα 2D Driver...πολύ κατατοπιστικο αρθρο υπάρχει εδω οσο αφορα το Lack 2D Acceleration των καρτων της ΑΤΙ http://www.tomshardware.com/reviews/2d-windows-gdi,2539-8.html και μην μου πειται κουραφεξαλα για μεμονομενα περιστατικά που ισως να οφείλονται στον ιδιο τον χρηστη ε.....εδω εχει βουηξει το forum της AMD...

Έγινε επεξεργασία από PasxosC
Link to comment
Share on other sites

τα κολλήματα δυστυχώς συνεχίζονται οτι και αν εχω δοκιμασει το μήνυμα ATIKMDAG Stopped Responding, Then Recovered ειναι στην ημερησια διαταξη,κριμα......τοσο δυνατες καρτες κα ακόμη το προβλημα να μην εχει επιλυθει απο την ΑΤΙ, γιατι απ'οτι φαινεται μπορει να ειναι και θεμα 2D Driver...πολύ κατατοπιστικο αρθρο υπάρχει εδω οσο αφορα το Lack 2D Acceleration των καρτων της ΑΤΙ http://www.tomshardware.com/reviews/2d-windows-gdi,2539-8.html και μην μου πειται κουραφεξαλα για μεμονομενα περιστατικά που ισως να οφείλονται στον ιδιο τον χρηστη ε.....εδω εχει βουηξει το forum της AMD...

Και ομως σου εχω απαντησει σε ερωτηση σου μεσω ΠΜ σ αυτο, εδω και αρκετο καιρο.

Παρ ολα αυτα το "προβλημα" εχει βρεθει και τεσταρεται. Εαν το αποτελεσμα ειναι ικανα θετικο θα ενσωματωθει στον επισημο 10.4

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.