Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Ναι,ίδιος είναι!!!

Το θέμα είναι ότι σε μένα

1ον)Το afterburner είναι το 2.1(που αυτό δε νομίζω να έχει σημασία και να παίζει ρόλο γιατί το πρόβλημα είναι στον ccc)

και

2ον)Στον ccc δε μου έχει τόσο μεγάλα όρια για o\c αλλά μέχρι 840!!!

ccclf.jpg

Και όταν κάνω o\c & apply από το afterburner, τότε στον ccc δε μου δείχνει τα ρολόγια ανεβασμένα αλλά ότι είναι στις στοκ τιμές τους.

allqj.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω με τι bios εισαι τωρα αλλα αν εισαι με το original της sapphire εχοντας ανοιξει μονο τα shaders πρεπει να το δουλεψεις μονος σου RBE - Radeon BIOS editor με πολυ προσοχη ή στειλε εαν πμ στον ατιμαν να σου κεντησει ενα.

Αν εχεις flashαρει το original της sapphire 6970 δοκιμασε και της asus 6970 αν θυμαμαι καλα εχει ανωτερα ορια.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ αλλά το θέμα είναι ότι το πρόβλημα παραμένει!Πριν όλα δούλευαν μια χαρά(με τους 11.4 pre)!Οπότε για αυτό είναι θέμα drivers.

Ίσως κάποια στιγμή κάνω και ένα φορμάτ!Αλλά θα ήθελα να το αποφύγω μιας και είμαι έτοιμος για μετακόμιση και έχω πήξει αυτές τις μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο πρόγραμμα ρε παίδες κάνετε o\c εσείς δλδ???

Δε χρησιμοποιείτε ab?

Εγω ρολογια ανεβαζω απο ccc αν ανεβασω με ab η trixx απο 920 και μετα αν τρεξω furmark τρωω μπλε οθονη απο τον ccc το εχω φτασει μερχι 960 και εβγαλε 10 ωρες furmark οποτε τα αποφευγω τα προγραματα (αν και ψαχνω bios με 1,250V η και 1.300V για δοκιμες)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήθελα να αναφέρω κάτι με αφορμή μια αναφορά που έκανα για το dead island στο thread με την καμμένη 570. Έγραψα ότι με την 570 είχε πολύ καλό και σταθερό frame rate, ενώ με την 6990 και παρά την crossfire υποστήριξη, τρομερό lag και stuttering. Αλλάζοντας οδηγούς και δοκιμάζοντας διάφορα όπως απενεργοποίηση του crossfire, δεν κατάφερα τίποτα. Το παιχνίδι παρέμενε σχεδόν unplayable. Μέχρι που βρήκα τη λύση. Το πρόβλημα ήταν ξεκάθαρα microstuttering και δεν έφταιγε η κάρτα αλλά το ίδιο το παιχνίδι. Βρήκα το dead island helper tool και ενεργοποιώντας την επιλογή fix microstuttering, το παιχνίδι κινείται πλέον εκπληκτικά με σταθερά 60 και vsync σε 2560χ1440 με όλα στο full και με 4mb textures (4πλάσιας ανάλυσης από τη μέγιστη επιτρεπόμενη από το παιχνίδι).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήθελα να αναφέρω κάτι με αφορμή μια αναφορά που έκανα για το dead island στο thread με την καμμένη 570. Έγραψα ότι με την 570 είχε πολύ καλό και σταθερό frame rate, ενώ με την 6990 και παρά την crossfire υποστήριξη, τρομερό lag και stuttering. Αλλάζοντας οδηγούς και δοκιμάζοντας διάφορα όπως απενεργοποίηση του crossfire, δεν κατάφερα τίποτα. Το παιχνίδι παρέμενε σχεδόν unplayable. Μέχρι που βρήκα τη λύση. Το πρόβλημα ήταν ξεκάθαρα microstuttering και δεν έφταιγε η κάρτα αλλά το ίδιο το παιχνίδι. Βρήκα το dead island helper tool και ενεργοποιώντας την επιλογή fix microstuttering, το παιχνίδι κινείται πλέον εκπληκτικά με σταθερά 60 και vsync σε 2560χ1440 με όλα στο full και με 4mb textures (4πλάσιας ανάλυσης από τη μέγιστη επιτρεπόμενη από το παιχνίδι).

Επιτέλους για να καταλάβουμε ότι δεν φταίνε πάντα οι drivers, αλλά και τα ίδια τα παιχνίδια/εταιρίες (software/κώδικας/προγραμματισμός) πολλές φορές. Μπράβο wacko_gr που το επισήμανες.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ακομη ανθρωποι που δεν το εχουν καταλαβει?

Από forum που συζητάνε για το rage. Ο συγκεκριμένος είχε μια radeon 4850 και δεν του έπαιζε καλά το παιχνίδι.

Μετά λέει οτι βρήκε μια 8600Gt και κατάφερε να το τρέξει με όλα στο full αλλά δεν ξέρω σε τί ανάλυση.

800*600 ίσως:slap::tomato:

"Παιδια καλησπερα...Επιτελους χαρουμενα νεα και απο εμενα Oπως σας ειχα πει ειχα ATI 4850 και το παιχνιδι δεν επαιζε ΚΑΝ...

Σημερα αγορασα μια Nvidia και το παιχνιδι το παιζω full χωρις ουτε ενα crash και χωρις τιποτα....Στην ποιο μεγαλη αναλυση που μπορω...

Επιτελους λοιπον!Nvidia rules

Η καρτα η 8600 GT..(με μετριο pc)"

"Ναι και εγω δεν ειχα θεμα με κανενα αλλο game...Αλλα ειναι ντροπη για την ιδια την ΑΤΙ αυτο..Πραγματικο!Κακα τα ψεματα,οσα ατομα ασχολουμαστε με games μια καρτα πρεπει να εχουμε.Νvidia!Ναι ειναι καπως να αλλαξεις καρτα για ενα παιχνιδι δεν λεω..Αλλα μπορεις να βρεις και καμια φτηνη αμα ψαχτεις φιλε μου.Ολοι αυτο το ριμαδο patch περιμενουμε"

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγοί που έχουν βγει για το rage από την ΑΤΙ είναι δυστυχώς για γέλια. Αποκορύφωμα ο πρώτος οδηγός που βγήκε για το συγκεκριμένο παιχνίδι μόνο. Βελτίωνε το frame rate αλλά προκαλούσε προβλήματα στα γραφικά. Από artifacts και missing textures μέχρι flickering στους npcs και στον περιβάλλοντα χώρο. Ο 11.10 preview 2 δεν προκαλούν κάτι περίεργο στα γραφικά αλλά το frame rate είναι λιγάκι ασταθές σε 2560χ1440 και δεν υπάρχει υποστήριξη crossfire.

Η ερώτηση μου είναι η εξής απλή. Γιατί κυκλοφόρησε ο πρώτος rage οδηγός που έκανε τα πράγματα χειρότερα από τον 11.9 και δεν κυκλοφόρησε κατευθείαν ο 11.10 preview 2 που τουλάχιστον δουλεύει, με την προοπτική να βγει λίγο αργότερα ένα cap με crossfire προφίλ για το rage...Απορίας άξιον...Μερικές φορές δηλαδή όσο και να θέλουμε να υποστηρίξουμε την ΑΤΙ βγάζει μόνη της τα μάτια της.

Link to comment
Share on other sites

zpaf, με το ίδιο σκεπτικό για το guru3d..........

The ATi Catalyst Driver thread

θέματα - μηνύματα

8.176 - 117,280

The nVidia ForceWare Driver Thread

θέματα - μηνύματα

21,756 - 246,531

Ας υπήρχε Nvidiaman και θα έβλεπες τι θα γινόταν...:clap:

Έγινε επεξεργασία από Eegw
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.