Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Ρε παιδες εκει που επαιζα(οχι και κανενα απαιτητικο παιχνιδι,ενα battle for middle earth)εφαγα μπλε οθονη με σφαλμα στους οδηγους.τελος παντων για να μην πολυλογω ημουν με 12.4(αν και gpu z και catalyst λεγαν 12.3 αν και μου ειχε βγαλει μηνυμα για αναβαθμιση και την εκανα).τους εβγαλα τους ξαναπερασα και τωρα οτι ρυθμισεις κανω δεν μου τις αποθηκευει.με επανεκινηση ειναι λες και τους εβαλα πρωτη φορα.ασε που ειτε βαλω 12.3 ειτε 12.4 μου γραφει παντου οτι εχω 12.3

wtf?

οταν κανω απεγκατασταση διαγραφω φακελους απο παντου registry κτλ.

επισης στο msconfig κατι amd external event και amd fuel manager να τα εχω απενεργοποιημενα?κανουν τιποτα?

Μπλέ οθόνη όπου ευθυνόταν ο οδηγός; ή έγραφε κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε τιποτα νεωτερο?

8.971 οπως ειπα φανταστικος driver

η ποιοτητα απεικόνισης ανεβηκε αρκετα σκαλακια πανω

μαζι με ενα μικρο boost και στα frames.

Δεν εχουμε κατι που να βελτιωνει σημαντικα τις επιδοσεις του 8.971 - κι ετσι θεωρω οτι δεν αξιζει τον κοπο καποια δοκιμη.

Μολις υπαρξει κατι σοβαρο, θα "βγει".

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουμε κατι που να βελτιωνει σημαντικα τις επιδοσεις του 8.971 - κι ετσι θεωρω οτι δεν αξιζει τον κοπο καποια δοκιμη.

Μολις υπαρξει κατι σοβαρο, θα "βγει".

Atiman ποιος ο λογος της "ξαφνικης" βελτιωσης της εικονας?

Τεχνικα εξηγησε μου το.

Link to comment
Share on other sites

Μπλέ οθόνη όπου ευθυνόταν ο οδηγός; ή έγραφε κάτι άλλο;

ναι ο οδηγος ευθυνοταν!τωρα τι κανω?λογικα με απεγκατασταση και επανεγκατασταση θα επρεπε να ηταν οκ!

Link to comment
Share on other sites

Atiman ποιος ο λογος της "ξαφνικης" βελτιωσης της εικονας?

Τεχνικα εξηγησε μου το.

Ο 12.5 αξιοποιει πληρως τις δυνατοτητες του MLAA 2.0 για την σειρα 7000.

Οι διαφορες στην απεικονηση οφειλονται στους διαφορετικους αλγοριθμους που χρησιμοποιηθηκαν ωστε να βελτιωθει η ομαλοτητα και η ευκρινεια των κορυφων σε καθε εφαρμογη και οχι μονο στο 3D.

Ειναι αμεσα ορατο στις μικρολεπτομερειες αντικειμενων μικρου ογκου (ιχνους) λογω της "εξαφανισης" των απωλειων που προκαλουν παραμορφωση, απεικονιζοντας τα παντα με πιο ρεαλιστικο τροπο, ακομα κι αν το tab MLF δεν ειναι ενεργο.

Οι 8.971, ειναι ενας beta οδηγος ο οποιος παρεχει σε καθε καρτα (απο σειρα 4000 εως 6000) τις ιδιες δυνατοτητες - ιδιοτητες απο πλευρας software που παρεχονται στην 7000. Ταυτοχρονα εχουν "ξεκλειδωθει" ολες οι δυνατοτητες ποιοτητας απεικονισης των οδηγων, ειτε αυτες ελεγχονται μεσω του CCC, ειτε αποτελουν "default μη διαχειρισιμες" δυνατοτητες.

Κανεις αλλος οδηγος δεν το εχει αυτο, και κανεις official οδηγος δεν θα το εχει (προς το παρον).

Στην ευλογη ερωτηση "γιατι?" - απαντηση δεν υπαρχει....

Αυτοι ειναι μερικοι απο τους λογους που ο 8.971 εδωσε την αποδοση που περιγραφεται εδω, για τις παλαιοτερες καρτες,,

Και εγώ που νόμιζα ότι έστρωσαν τα γραφικά επειδή έκανα φορμάτ αχαχαχαχαχα , ο 8.971 μου έδωσε μια άλλη πάρα πολύ καλύτερη εικόνα ήμουν με 11.10 πριν .

Πέρασα σε 8.971 και τελικά η 5870 έχει ακόμα να δώσει. :cool:

Σε καθε μεταγενεστερη εκδοση, παντα θα εχουμε εναν beta οδηγο που θα παρεχει οτι "εξτρα" παρεχεται μεσω του 12.5 beta 8.971, κατ' αντιστοιχια.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα μετα από ένα φορματ που εκανα στο πισι τους 12.4 και μετα τους εβγαλα με atiman's uninstaller εβαλα τους 12.5 beta αλλα εχω και στους 2 drivers θεμα με το hdmi οπου χανεται ο ηχος από την οθονη και βγαζει την συσκευη αναπαραγωγης ηχου για το hdmi εκτος συνδεσης. Στρωνει μονο με restart αλλα μετα από λιγο παλι τα ιδια.Υπαρχει καμια λυση?

Sent from my BlackBerry 9700 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και θα πρέπει να διαβάσω όλο το νήμα από την αρχή για να μάθω το τι και το πως και το που???!!!

Καλά άμα δε γίνεται και είναι κουραστικό...ignore it!

Link to comment
Share on other sites

Οχι τυχαια μετα απο λιγο...

Οταν κλεισεις την τηλεοραση με ανοιχτο τον υπολογιστη, δεν την ξανα-αναγνωριζει...

Σωστος.. Ξεχασα να το αναφερω αυτό. Υπαρχει σωτηρια η μονο restart??

Sent from my BlackBerry 9700 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σωστος.. Ξεχασα να το αναφερω αυτό. Υπαρχει σωτηρια η μονο restart??

Sent from my BlackBerry 9700 using Tapatalk

Το έχω θέσει και εγώ αυτό το θέμα με τους 12.4 (και τους 12.5 beta) πριν από λίγες σελίδες. Από ότι έχω καταλάβει πρόκειται για "feature" (?) των drivers, ίσως για να κάνουν κάποια εξοικονόμηση σε κατι (?).

Δεν έχω δει/βρει κάποιο τρόπο να το αποφύγεις και γι αυτό το HTPC παραμένει με 12.3. Ελπίζω οι επόμενες εκδόσεις να είναι χωρίς αυτό το "feature" ή έστω να έχουν κάποια σχετική επιλογή στο CCC.

Παρεμπιπτόντως, [MENTION=9179]atiman[/MENTION], μήπως ξέρεις αν θα επανέλθει ποτέ η δυνατότητα να απενεργοποιείται το crossfire σε διπύρηνες κάρτες (πx 6990) μέσω του CCC? Υπήρχε κάποτε αλλά εδώ και καιρό είναι αδύνατον να παίξεις με ένα μόνο πυρήνα στις διπύρηνες, εκτός αν παίζεις σε Windowed Mode, πράγμα που δημιουργεί αρκετά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,έβαλα 12.5 beta by atiman και μπορώ να πω ότι υπήρχε τρομερή βελτίωση παντού σε σχέση με 12.1!

Δύο θεματάκια μόνον και όποιος ξέρει και μπορεί ας βοηθήσει...

1)Μόνο στο vantage είχα λίίίγο χειρότερα αποτελέσματα.Γιατί? [MENTION=9179]atiman[/MENTION]?

2)Όταν κάνω uninstall τους οδηγούς η οθόνη μου σβήνει αλλά τρέχει από πίσω το uninstallation (και επειδή το έχω μάθει από έξω και ανακατωτά),όταν θεωρώ ότι έχει τελειώσει απλά πατάω το enter και κάνει το restart του.Γιατί συμβαίνει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δουλεψε με τον uninstaller μου.

Την πρωτη φορα (εφ οσον το φαινομενο ισχυει) μπορει να εχεις την ιδια συμπεριφορα, αλλα θα τον αφησεις και θα κανει restart μονος του. Απο την επομενη, δεν θα το ξαναδεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.