Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Συμφωνα με πληροφοριες ( εκ των εσω ) οι 8.4 βγαινουν μεχρι την Παρασκευη.

Υπαρχει και κακο νεο ομως.

Οι ιδιες πληροφοριες λενε οτι η εξελιξη των οδηγων απο δω και στο εξης θα γινεται μονο για Vista μεχρι να κοπει σε λιγο τελειως η υποστηριξη των XP οπως εχει γινει ηδη απο τους 7.4 για τα Windows 2000.

ΙΣΩΣ οι τελευταιοι "καλοι" XP να παραμεινουν οι 8.2.

Λογος ......? Το DX9.

καλητερα αυτο να εχουμε καλητερα αποτελεσματα ...η οχι ? :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λίγο ψιλοάσχετο, αλλά αν δεν σας χαλάω πολύ, μπορείτε να μου πείτε ποιούς drivers να βάλω σε Χ700 (vista 32bit) ώστε να έχω 1680χ1050;

Για desktop είναι.

Το μονιτορ όπου θα τοποθετηθεί στο μηχάνημα είναι 20" 1680Χ1050.

Τώρα το σετάρω με άλλη οθόνη και δεν έχω περάσει catalyst. Μόνα τους τα vista είδαν την κάρτα και είδα ότι δεν υπάρχει 1680Χ1050. Μετά τα 1280Χ1024 πάει στα 1920.

Οπότε θέλει σίγουρα catalyst ή omega.

Γι'αυτό ρωτάω για να μην ράβω-ξηλώνω αν πχ οι τελευταίοι catalyst υποστηρίζουν 1680Χ1050...

Link to comment
Share on other sites

Την Microsoft εννοεις φανταζομαι..

Όχι φίλε μου δεν λέω την Microsoft , μιλάω για τους Omega drivers http://www.omegadrivers.net/ati.php που πάρα πολύ πιθανόν να συνεχίσουν να δεινού υποστήριξη στους χρήστες των ΧΡ μιας και από ότι είπες η ΑΤΙ θα σταματήσει αν και η Microsoft βγάζει service pack 3 για ΧΡ .

Σαν Gamer δεν θέλω να βάλω Vista και να πετάξω τα αγορασμένα pro ΧΡ μου μιας και μου κάνουν άψογα την δουλειά μου , δηλαδή ότι δεν κατάφερε η Microsoft θα μας αναγκάσει η ΑΤΙ να το κάνουμε ?

Μπορεί να ακούγεται βαρύ αλλά έτσι νιώθω :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα λες πολυ καλα φιλε μου.

Οι Ωμεγα δεν ειναι official δεν τους φτιαχνει καποια εταιρεια η οποια οφειλει να ανταποκρινεται στις προσταγες της εποχης.

Τα XP εχουν ζωη κανα εξαμηνο ακομα διοτι η Microsoft σταματα να τα υποστηριζει.

Δηλαδη αν εσυ ειχες αγορασει Win2000 και ηθελες να παιζεις μ αυτα θα επρεπε να υποστηριζονταν αιωνια?

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδια αλλα μην ξεχνατι οτι τα 2000 εχουν σταματισει να κυκλοφςρουν εδς και πολλλλλλλλλλλλλλλλλλλλααααααααααα χρονια,και ακομα οι ετεριεσ βγαζουν brivers....

δεν νομιζω οτι θα σταματισει η υποστιριξη οδηγων για xp στο αμεσο μελλον......θα παρει καιρο....

αλλα δεν βαζω και το χερι μου στην φωτια γιατι τραωανε πολλυ προωθηση στα vista λεμε και δεν μου αρεσει καθολου.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα λες πολυ καλα φιλε μου.

Οι Ωμεγα δεν ειναι official δεν τους φτιαχνει καποια εταιρεια η οποια οφειλει να ανταποκρινεται στις προσταγες της εποχης.

Τα XP εχουν ζωη κανα εξαμηνο ακομα διοτι η Microsoft σταματα να τα υποστηριζει.

Δηλαδη αν εσυ ειχες αγορασει Win2000 και ηθελες να παιζεις μ αυτα θα επρεπε να υποστηριζονταν αιωνια?

Μα δεν είπα εγώ πως οι Ωμέγα είναι official ίσα ίσα αυτό που θέλω να πω είναι ότι πιθανή υποστήριξη θα βρούμε από μη official drivers , τώρα για το παράδειγμα με τα win2000 το μόνο που θα πω είναι ότι εάν παίζανε τα Games καλύτερα σε αυτά (win2000)από ότι στα Vista τότε NAI θα ήθελα να παίρνω τεχνική υποστήριξη (drivers) από την official εταιρία της VGA μου .

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είπα εγώ πως οι Ωμέγα είναι official ίσα ίσα αυτό που θέλω να πω είναι ότι πιθανή υποστήριξη θα βρούμε από μη official drivers , τώρα για το παράδειγμα με τα win2000 το μόνο που θα πω είναι ότι εάν παίζανε τα Games καλύτερα σε αυτά (win2000)από ότι στα Vista τότε NAI θα ήθελα να παίρνω τεχνική υποστήριξη (drivers) από την official εταιρία της VGA μου .

Λάθος είναι το σκεπτικό σου γιατί οι Omega (και οποιοιδήποτε modded drivers) είναι οι catalyst με πειραγμένα registry settings και 'δώρο' το ati tray tools. Τα binaries του driver παραμένουν απαράλλαχτα αυτά των official catalysts. Οπότε αν οι official δεν υποστηρίζουν xp, δε θα υποστηρίξουν και οι Omega.

Ανεξάρτητα πάντως από τα περί Omega, πιστεύω το userbase των xp είναι ακόμα πολύ μεγάλο για να πάψει από τώρα η υποστήριξη. Και δεν είναι ίδια η ιστορία όπως από 98->xp γιατί τα vista απαιτούν για normal χρήση high end μηχανήματα (για το μέσο χρήστη) και δεν πρόκειται κανείς να πετάξει μηχανήματα που τον καλύπτουν απόλυτα στα xp, μόνο για να δει ένα aero. Στα xp ήταν άλλη ιστορία γιατί ήταν ΤΡΑΓΙΚΑ διαφορετικός ο πυρήνας (NT γαρ) και εισήγαγε καλύτερη διαχείριση νέου hardware κλπ. Τα vista πραγματικά δεν προσφέρουν τίποτα σε σχέση με τα xp. Και ειδικά όταν βλέπεις -20% απόδοση στα ίδια πράγματα, και έχεις και πχ. τη xfi να λειτουργεί σαν onboard της πλάκας, ε δε θέλει και πολύ για να φάνε τρελό μαύρο τα vista για κάμποσο καιρό ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες λιγο βοηθεια εδω!

Στο counter strike source δεν μπορω να πιασω παραπανω απο 75fps.

πιστευω οτι χτυπαει limiter γιατι με τους 8,2 μηγιανε μεχρι τα 60 και τωρα με τους 8,3 παει μεχρι τα 75 που σας λεω.Μηπως υπαρχει κανενα fix για το εν λογω θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Κλασική περίπτωση ενεργοποιημένου vsync ;) Στην πρώτη περίπτωση με ρυθμισμένο το monitor στα 60hz και την άλλη στα 75hz. Αν μπορείς να συμβιβαστείς με λίγο tearing αλλά σου αρέσουν τα fps, απενεργοποίησέ το. Μόνο τσέκαρε να το έχεις off και στο game και στα catalyst options (φτιάξε κανα profile με ati tray tools καλύτερα).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον βρκκα το current ATi tray tools και μαι χαρα με τις ρυθμισεις αν και δεν τις εχω τεσταρει ακομα.Το prob ειναι οτι με οτι κανω στο πανελ OC το pc παιζει restart!!τι μπορει να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Πρόταση : αφού δεν έχεις crossfire, το CCC είναι ΑΠΕΙΡΩΣ χειρότερο από το ati tray tools. Απεγκατέστησε και τα δύο να καθαρίσει λίγο η registry και μετά πέρνα ΜΟΝΟ την τελευταία έκδοση του Ati tray tools (χωρίς καθόλου ccc), να λύσεις όλα τα προβλήματά σου σε αυτόν τον τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον βρκκα το current ATi tray tools και μαι χαρα με τις ρυθμισεις αν και δεν τις εχω τεσταρει ακομα.Το prob ειναι οτι με οτι κανω στο πανελ OC το pc παιζει restart!!τι μπορει να ειναι?

Πέτα το CCC :bye:

Για overclock δεν το έχω ψάξει, αλλά έχε υπόψιν ότι το ati tray έχει δει oc modes. Μία driver level και μία hardware. Παίξε εκεί λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον βρκκα το current ATi tray tools και μαι χαρα με τις ρυθμισεις αν και δεν τις εχω τεσταρει ακομα.Το prob ειναι οτι με οτι κανω στο πανελ OC το pc παιζει restart!!τι μπορει να ειναι?

Το εχουμε πει 100 φορες. Το OC panel του Catalyst στις 3ΧΧΧ δινει σε μερικους restart ακομα και με 1ΜΗz. Η λυση λεγεται RivaTuner 2.08.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος είναι το σκεπτικό σου γιατί οι Omega (και οποιοιδήποτε modded drivers) είναι οι catalyst με πειραγμένα registry settings και 'δώρο' το ati tray tools. Τα binaries του driver παραμένουν απαράλλαχτα αυτά των official catalysts. Οπότε αν οι official δεν υποστηρίζουν xp, δε θα υποστηρίξουν και οι Omega.

Ανεξάρτητα πάντως από τα περί Omega, πιστεύω το userbase των xp είναι ακόμα πολύ μεγάλο για να πάψει από τώρα η υποστήριξη. Και δεν είναι ίδια η ιστορία όπως από 98->xp γιατί τα vista απαιτούν για normal χρήση high end μηχανήματα (για το μέσο χρήστη) και δεν πρόκειται κανείς να πετάξει μηχανήματα που τον καλύπτουν απόλυτα στα xp, μόνο για να δει ένα aero. Στα xp ήταν άλλη ιστορία γιατί ήταν ΤΡΑΓΙΚΑ διαφορετικός ο πυρήνας (NT γαρ) και εισήγαγε καλύτερη διαχείριση νέου hardware κλπ. Τα vista πραγματικά δεν προσφέρουν τίποτα σε σχέση με τα xp. Και ειδικά όταν βλέπεις -20% απόδοση στα ίδια πράγματα, και έχεις και πχ. τη xfi να λειτουργεί σαν onboard της πλάκας, ε δε θέλει και πολύ για να φάνε τρελό μαύρο τα vista για κάμποσο καιρό ακόμα...

Τότε φίλε Occultist είμαστε καμένοι από χέρι :boxed:

ααααα βλέπω στην υπογραφή σου το έδωσες το AGP σου εεεεε? :jump::jump::jump::jump: μεγιές :daisy:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.