Jump to content



Πρόβλημα: ADSL Sharing Over Wireless Network


nickstamat

Recommended Posts

Ρε παιδιά βοηθήστε λίγο γιατί παλεύω από χθες το βράδυ κι ακόμη τίποτα...

Πήρα ένα adsl modem/router και συγκεκριμένα το Netgear DG834Gv3 και ένα USB Wireless Adaptor πάλι της Netgear (WG111v2)...

Το router είναι στο δικό μου PC, συνδέεται ενσύρματα με Ethernet και μπαίνει κανονικά internet... Το πρόβλημα είναι στο PC του φάδερ, ο οποίος έχει το στικάκι USB...

Όλα ΟΚ το USB συνδέεται κανονικά με το router στα 54Mbps, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πώς θα το ρυθμίσω να μπει internet...

Φτιάχνω μια σύνδεση, βάζω username & password και μετά λέει συνδέεται μέσω WAN Miniport (PPPoE) αλλά τελικά βγάζει ότι ο απομακρυσμένος υπολογιστής δεν αποκρίθηκε...

Κάνω κάτι λάθος ρε παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Πήρα πριν λίγο τη Forthnet και μου είπε ότι δεν πρέπει να φτιάξω σύνδεση...

Πρέπει μόνο να βάλω σαν default gateway του άλλου υπολογιστή την IP του router μου...

Και πάλι όμως ο άλλος δεν μπαίνει και βγάζει ότι δεν είναι δυνατή η εμφάνιση της σελίδας...

RootX δεν σε κατάλαβα καλά (είμαι εντελώς άσχετος από δίκτυα)... Νομίζω από DHCP παίρνει και όχι χειροκίνητα...

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε τις ρυθμίσεις στο pc που έχει το καλώδιο. Στην καρτέλα του δικτύου, τα έχει όλα automatic? αν ναι, παίρνει από dhcp(το κάνει ο router) ip/mask gateway & dns. Πήγαινε start->run και τρέξε ipconfig/all

Θα σου δείξει τις σχετικές ρυθμίσεις.

Κάνε το ίδιο και στο pc με την wireless, βλέπεις να έχει πάρει ρυθμίσεις? θα πρέπει να είναι ίδιες με του άλλου, εκτός από την ip.

Link to comment
Share on other sites

Στο άλλο PC δεν έχει ενεργοποιημένο το DHCP, ενώ στο δικό μου είναι...

Πώς το ενεργοποιώ ρε γμτ?

EDIT: Βρήκα πώς ενεργοποιείται... Βάζεις αυτόματη ρύθμιση στα IP και DNS... Το θέμα είναι ότι με την αυτόματη ρύθμιση το ipconfig τα βγάζει όλα 0.0.0.0 και δε φαίνεται να δουλεύει...

Link to comment
Share on other sites

network connecrtions-wireless network card-δεξι κλικ properties-network protocol tcp/ip-properties-δωσε manualy ip στο ιδιο c class με την ιp router δλδ πχ 192.168.1.Χ-μασκα 255.255.255.0 -δωσε για gateway την ip router-περνα χειροκινητα επισης τους dns της otenet καλυτερα(195.170.0.1 και 195.170.2.2) τσεκαρε τα μετα με ενα ipconfig all και λογικα θα εισαι οκ.αν εχεις στο router wep /wpa h mac filter θελει και αλλο ψαξιμο εδω θα ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Το πρόβλημα λύθηκε βάζοντας τον USB αντάπτορα στο δικό μου PC και το modem/router στου φάδερ... Σε εμένα έπαιξε κατευθείαν πιθανότατα επειδή έχω το SP2 ενώ ο φάδερ όχι...

Τεσπα σημασία έχει ότι δουλεύει ρολόι τώρα...

Κάτι ακόμη: Μπορώ τώρα μέσω του router να κάνω τους 2 υπολογιστές να επικοινωνούν? Θέλω δηλαδή να στείλω ένα αρχείο απ'τον ένα στον άλλον... Γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

τρεξε ipconfig απο cmd και στους δυο για να βρεις τις ip τους.φαντασου οι ip ειναι κατι σαν ονομα,χωρις αυτες δεν μπορεις να ξερεις στη τυχη.οποτε γνωριζοντας τις ip μπορεις μετα να τους φερεις σε επαφη. προτεινω map network drive απο win απλα και γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διάφοροι τρόποι, επιλέγεις αυτόν που σε διευκολύνει περισσότερο.

Αν έχεις το ίδιο όνομα στο workgroup και στα 2 pc, θα πρέπει να τα βλέπεις στο Network Places(το ένα pc να βλέπει το άλλο δλδ). Από εκεί και πέρα, θα πρέπει να έχεις και στα 2 pc λογαριασμούς και των 2 διαφορετικών χρηστών, με username/password ίδια με αυτά που έχει ο κάθε χρήστης στο pc του. Φτιάχνεις ένα νέο folder, το κάνεις share και στα permissions προσθέτεις τον χρήστη που θες.

Φρόντισε να έχεις απενεργοποιήσει το firewall των xp.

’λλος τρόπος, αν το δικό σου pc λέγεται πχ nickstamat και του πατέρα σου πχ fatherpc, από το δικό σου γράφοντας \\fatherpc\c$ στο start-->run, βάζοντας username και password(του fatherpc administrator ή του πατέρα σου) θα σου εμφανίσει όλο τον δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

RootX δεν βλέπω τον άλλο υπολογιστή στις θέσεις δικτύου (ούτε ο άλλος το δικό μου)... Αν ήταν έτσι θα ήταν εύκολο για μένα...

Τον δεύτερο τρόπο τον δοκίμασα αλλά δε δούλεψε...

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως δε γίνεται τπτ ρε συ... Και στους 2 έχω το ίδιο Workgroup και disabled firewalls...

Υπάρχει περίπτωση να φταίει το ότι ο άλλος δεν έχει SP2 άρα δεν έχει και το "διαφορετικό" firewall των Windows???

Link to comment
Share on other sites

Πήγα "Αναγνωριστικό Δικτύου" (είναι κάτω από το Workgroup) και έτρεξα το wizard και στους 2 υπολογιστές επιλέγοντας τη 2η επιλογή...

Και τώρα είναι οκ! Ωραίος φίλε! Thnx!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ακόμη για να μην ανοίξω άλλο thread...

Υπάρχει κάποιος περιορισμός στο μήκος που μπορεί να έχει ένα καλώδιο δικτύου (Cat.5 UTP) ??? Ισχύει ότι μετά από κάποια μέτρα (30 νομίζω) επηρεάζεται από παρεμβολές ???

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω δουλεψει utp κοντα στα 100 μετρα για πολυ καιρο απροβληματιστα.βεβαια οι καρτες που χρησιμοποιηθικαν ηταν επωνυμες.παρολλα αυτα δεν νομιζω να εχεις προβλημα με 30 μετρα και με 50 και με 70,αρκει το καλλωδιο που θα πατσαρεις να ειναι σωστο->http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=22877&highlight=straight

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.