Jump to content



Νερο η αερας?


2cpu

Recommended Posts

Καλημερα:)

Κατα την διαρκεια επανεγκαταστασης του μηχανηματος

μου παρατηρησα την ψυχτρα της ati οτι ειχε πιασει σκονη.

Τη εβγαλα την καθαρισα αλλα εχω την εντυπωση οτι κανει φασαρια

(και παλια εκανε αλλα τωρα ακουω τα παντα :p ).

Η ερωτηση μου. Να αντικαταστησω την υπαρχουσα ψυχτρα αερος με

μια αλλη?(εκτος την artic cooling )πχ καποια zalman η αυτη

http://www.quietpc.com/gr-en-eur/products/videonorthbridge/swap-vga

αν και δεν ξερω κατα ποσο δουλευει, η να την βαλω νερο?Αν την βαλω

νερο(υπαρχει ηδη στο υπολοιπο μηχανημα) τι προτεινετε?

Η καρτα btw δεν προκειται να υποστει o/c .

Εδω να προσθεσω οτι αν την βαλω νερο λεω να βαλω και ενα μπλοκ

στον chipset ωστε να αφησω 2 ανεμιστηρες μονο για να γινεται η κυκλοφορια

αερα.

Οσο ειδα για την zalman VF700-Cu λεει οτι θα ειναι καλυτερα να υπαρχει

ενας ακομα ανεμιστηρας για καλυτερη αποδοση πραγμα που λιγο με χαλασε

γιατι λεω να ξεφορτωθω οσο το δυνατον την φασαρια.

Κατι τελευταιο, αν μπει fan η waterblock θελω να ειναι οσο το δυνατον μικροτερο σε

υψος διοτι λογω σχεδιασης της μητρικης υπαρχει περιπτωση να βρισκει στο

2ο 64μπιτο σλοτ που εχω τον adaptec, το ενα ηδη ειναι off εκτος αν βαλω

καμια S3 :p .

Ευχαριστω για τις οποιαδηπωτε προτασεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για νεράκι αφού το έχεις ήδη μην το σκέφτεσαι

Αρχική απάντηση από hayabusa

απο την στιγμη που μπορειτε να βαλετε νερακ δεν θα επρεπε να το συζητατε. ειναι σε καθε περιπτωση η καλυτερη λυση...

Α...και μετα θα μου πειτε αν θα θελετε να τα κλοκαρετε...;)

Όσο για το αν κλοκαρι με νερό δεν είναι απαρετιτω.. μπορεί αν το έχει απλά για ησυχία

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις νερο στο υπολοιπο συστημα μην το συζητας καθολου. Το μονο κακο ειναι το κοστος του μποκ για την καρτα. Απο εκει και περα μονο καλα θα δεις αφου θα πεσει και η θερμοκρασια στο κουτι σου γενικα.

Link to comment
Share on other sites

Το συστημα φαινεται στη τζιφρα μ :p Η υδροψυξη αποτελειται απο 2 ψυγεια (ενα μεγαλο και ενα μικρο :p ) και απο 400lt pump.Το μονο που ψυχω τωρα ειναι η cpu με βαθμους (τωρα που αρχιζαν οι ζεστες) 35-36 idle και 44 περιπου σε full load.

Link to comment
Share on other sites

Με την καρτα στο συστημα θα ανεβεις 2-3βαθμους. Απλα βαλε την ιδια διαμετρο σε παχος λαστιχο για να μην εχεις restriction στο κυκλωμα και ζορισεις την αντλια. Και μια και θα το αδειασεις για να βαλεις το μποκ της καρτας κανε και ενα καθαρισματακι με Listerine στο κυκλωμα για 2-3 ωρες :)

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και νερακι................εγω παντος θα σου προτεινα απο 600λιτρα και πανω...............

εγω εχω(ερχετε....στο δρομο ειναι) .........την eheim 1250.....ακα 1200 λιτρα.........για ενα μπλοκ ...προς το παρον.............αλλα αν βαλω περισσοτερα μπλοκ η ροη θα πεσει........γιατι συναντα αντισταση...........απο τα μπλοκ.........

listerine???? ...........που κολαει ???

Link to comment
Share on other sites

με Listerine Ομολογώ ότι δεν το έχω ξανακούσει αυτό.

Έτσι "δείχνει τα δόντια της" η υδρόψυξη μάλλον ε?

Κάνει δουλειά αρχηγέ μου ο Listerine?

Ναι ο Listerine κανει δουλεια :blink: . Ουτε και εγω το πιστευα και το δοκιμασα οταν εβαλα το δικο μου μπλοκ στην καρτουλα μετα απο 1.5 χρονο λειτουργειας της υδροψυξης στο CPU μονο. Αδειαζεις το συστημα και ριχνεις το κυκλωμα καθαρο Listerine (το πορτοκαλι οχι το gay me thn γευση μεντα) και το αφηνεις για 2-3 ωριτσες. Μετα το αδειαζεις και θαυμαζεις τι εχει βγαλει :hehe:. Φυσικα μετα ξαναγεμιζεις με καθαρο νερακι, η οτι "μειγμα" χρεισιμοποιεις και εισαι rdy :magic:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gregorisvas

Το συστημα φαινεται στη τζιφρα μ :p Η υδροψυξη αποτελειται απο 2 ψυγεια (ενα μεγαλο και ενα μικρο :p ) και απο 400lt pump.Το μονο που ψυχω τωρα ειναι η cpu με βαθμους (τωρα που αρχιζαν οι ζεστες) 35-36 idle και 44 περιπου σε full load.

Με 2 ψυγεία καλό θα ήτανε να πας σε κάποια καλύτερη αντλία γιατί αυτή θα τα έχει κλάση και ειδικά αν θες να βάλεις και άλλο μπλοκ απάνω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gregorisvas

Οποτε το ξεχναω το νερο :S Δεν μπαινω στη διαδικασια να αλλαζω αντλια :) Thanks παντως :)

Για να μην μπεις στην διαδικασία πάρε το υπάρχον μπλοκ τις thermaltake έτσι και αλλιώς χειρότερη η ροή δεν μπορεί να γίνει

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την βοηθεια.Οπωτε μαλλον συγκλινω στο νερο.

Και μια και θα παω νερο καμια λυση για το θεμα του water block?

Πληροφοριακα αυτες οι ψυχτρες της zalman λενε τιποτα απο

πλευρας αποδοσης, ησυχιας?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.