Jump to content



'error loading operating system"ΒΟΗΘΕΙΑ!!!


S@undtech

δεν μπουταρει με τιποτα!  

2 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Βοηθεια !!!

ςαν παιδι και εγω αποφασιζω μια μερα να βγαλω τον δισκο απο το πι-σι και να τον αντικαταστισω με καποιον αλλο μικροτερο για δικο μου λογο...βγαζω λοιπον τον 80αρι που ειχα και τον αντικαταστω με ενναν παλιο 10αρι....ξεκινω το πι-σι απ το cd παω να φορμαρο τον δισκο και οπ...!μυνημα πως ισως ο δισκος ειναι dammaged η ισως καπιο hardware η κατι αλλο τελλος παντων...δεν μπορει λεω!!!θα κανω ενα ρεζετ στο bios και εντακσει παροτι τον εβλεπε τωρα ισως να τον δει καλυτερα ετσι για να μαθει να φερεται...ομως...παω να τον ξαναφορμαρω , παλι το ιδιο μυνημα :-( παιζω με τα settings του bios και μετα απο πολλες προσπαθειες ,μπλε οθονες που μου ελεγαν πως σταματησε για να μην μου κανει ζημια, καταφερνω να τον φορμαρω αφου εχω ψαξει καλωδια εχο παιξει με μνημες κτλ(υποψιν πως πειραξα και τα recovery)διοτι δεν κατεχω και παρα πολλα!!!

τελος παντων αρχιζει το cd περναει τα αρχεια στο δισκο , "κανει restart" ,μπουταρει,και ξεκιναει την εγγατασταση...περναει περναει ...σε καποια φαση ο δισκος "πεθαινει"(ok σφυριζε κιολας)

δεν τρεχει λεω ..βαζω πανω τον 80αρι παλι και οκ απ την αρχη...

μετα απο απειρες προσπαθειες να τον φορμαρω (διοτι τον εβλεπε χαλασμενο)η κατι τετοιο! σαν τον 10αρι ,τελικα καταφερνω να τον φορμαρω και ξεκιναει νε περναει τα αρχεια απο το cd.

στο πρωτο restart ομως μου βγαζει το μυνημα "error loading operating system"και δεν μπουταρει να συνεχισει την εγγατασταση,μα με τιποτα!!!

παιζει να εχει γινει κατι με το boot του chipset?απο το ρεζετ?

το πι-σι ειναι p3 850mhz!

το bios τονε βλεπει κανονικα!

δυο μερες τωρα ψαχνω,βοηθεια καποιος!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν καλώς ήρθες :)

1η δουλειά είναι να αλλάξεις το καλώδιο IDE, μπορεί να έχει χαλάσει.

2η είναι να κατεβάσεις το διαγνωστικό του κατασκευαστή του δίσκου σου και να το τρέξεις με ένα boot CD.

Επίσης να προσέξεις τι ρυθμίσεις άλλαξες στο BIOS για να παίξει ο μικρός δίσκος. Κάντου ένα Load Optimized Defautls.

Ένας Mod να φτιάξει το thread :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και καλώς ήρθες S@undtech αυτά που είπαμε χθες το βραδυ τα δοκίμασες?

όπως καλώδια load defaults στο ΒΊΟΣ όπως προείπε και ο jpavly παραπάνω

δοκίμασε να simdeseis τους 2 δίσκους σε ένα άλλο pc και δοκίμασε εκεί να τους φορμάρεις, αντιγράψεις αρχεία και γενικά να τους δουλέψεις λίγο αν δε βολεύεσαι με τα διαγνωστικά προγράμματα

Link to comment
Share on other sites

δικιά μου άποψη:

Toν 10άρι ξέχνα τον! Αν σφύριζε κιόλας, άντε γεια!

Κάνε ένα Load Optimized Defaults όπως λένε τα παιδιά! Οπωσδήποτε!!!

Κοίτα τα λίγο τα Jumberakia του σκληρού! (λέω τώρα)! Αν είναι μόνος του ο δίσκος και είναι WD 80GB άστον ατζαμπέροτο, δηλ. βγάλτου τελείως το πλαστικό που βραχυκυκλώνει!! Αν το βάλεις τέρμα δεξιά, αν θυμάμαι καλά, και αν δεν υπάρχει slave δίσκος μερικές φορές κολλάει (όχι πάντα)!

Κοίτα τις καλωδιοταινίες αν πατάνε καλά και δοκίμασε να την αλλάξεις!

Κάπου εκεί είναι η ιστορία! Εκτός αν έχει πρόβλημα και αυτός!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.