Jump to content



XFX 7900GT O/C


nick_p

Recommended Posts

Προ λιγων ημερων μου ηρθε απο αντικατασταση παλιας καμενης 6800gt μια xfx7900gt!

ψαχνω λιγο στο net και βλεπω τις 7900gt αλλων μαρκων το core τους να ειναι στα 450 και τις μνημες στα 660 (1320mhz)

περιμενα σιγουρα να δω παραπανω απο την XFX διοτι ειναι γνωστο πως ειναι κλοκαρισμενες απο το εργοστασιο...

ετσι πραγματι.....η δικη μου ηταν 520 core και 750 μνημες(1500mhz)

και καπου εδω αρχιζω να δεινω να δω τι κανει.....

να μην σας τα πολυλογο η καρτουλα εχει φτασει τα 620 cpu και 920 οι μνημες (1840mhz)

δεινοντας μου πολυ ευκολα πανω απο 10500marks στο 3dmark 05

ακομα ΔΕΝ εχω δοκιμασει ουτε να τις κανω κανενα softmod η hardmod, η καρτουλα ειναι ετσι ακριβως οπως ηρθε απο το καταστημα.....καθως επισης δεν εχω ψαξει τα ανωτατα ρολογια που μπορει να φτασει..απλα εχω παει μεχρι στιγμης εδω διχως κανενα προβλημα....

επισης οπως μαλλον θα ξερετε , οι μνημες της ειναι τελειως γυμνες.......δεν υπαρχει δειγμα ψυξης........

αναμενω να βαλω την υδροψυξη και τιποτα καλα ψυκτρακια στις μνημες (πρωτεινετε τιποτα για ψυκτρακια...) και τοτε λεω να πουσαρω να δω που παει max....;)

Link to comment
Share on other sites

λιγο προσοχη στις θερμοκρασιες οπως προειπαν και οι προηγουμενοι.

οχι μονο του πυρηνα αλλα και των μνημων αλλα και της περιοχης του voltage regulator.

καλο θα ηταν να τσεκαρονται με σενσορα θερμοκρασιας απο καποιο πανελακι ενω θα τρεχει καποιο 3dmark06.:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 20:12]

λιγο προσοχη στις θερμοκρασιες οπως προειπαν και οι προηγουμενοι.

οχι μονο του πυρηνα αλλα και των μνημων αλλα και της περιοχης του voltage regulator.

καλο θα ηταν να τσεκαρονται με σενσορα θερμοκρασιας απο καποιο πανελακι ενω θα τρεχει καποιο 3dmark06.:)

απο την επαφη με το χερι καταλαβαινω πως οι μνημες καινε αρκετα καθως επισης και τα πυκνοτακια των ρευματων ειναι αρκετα ζεστα.....οσο για τον πυρηνα δεν εχω προβλημα.....δειχνει να μην μασαει να παει ακομα πιο πανω..... θα στειλω και φωτο με τα πιο προσφατα αποτελεσματα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nick_p [Σήμερα, στις 20:25]

απο την επαφη με το χερι καταλαβαινω πως οι μνημες καινε αρκετα καθως επισης και τα πυκνοτακια των ρευματων ειναι αρκετα ζεστα.....οσο για τον πυρηνα δεν εχω προβλημα.....δειχνει να μην μασαει να παει ακομα πιο πανω..... θα στειλω και φωτο με τα πιο προσφατα αποτελεσματα...

Που είναι οι φώτο...οέο...που είναι οι φώτο???:banging: :banging: :banging:

’ντε να δούμε τι κάνει η καρτούλα μπας και πάρουμε απόφαση να πάμε στον Hipro5 για κανένα extreme mod!!! περιμένουμε περισσότερα tests και φώτο φυσικά!!!:hi:

Link to comment
Share on other sites

ειχα ενα καρο φωτογραφιες και ενα πειραμα με τους raid με εκανε να φορμαρο τον δισκο και παπαλα ολες οι photo.........:rip:

επειδη ομως ειμαι καλο παιδι σιγα σιγα θα τα κατακτησουμε ολα τα σκορ που χασαμε...;)

Link to comment
Share on other sites

καθως επισης μια στους ιδιους χρονισμους αλλα στο '06

600 GPU

904(1808mhz)μνημες

το τεστ εγινε και με το cpu test μιας και εχω την εντυπωση πως δεν σου δεινει σκορ αν δεν βαλεις μεσα τα cpu tests......αν κανω λαθος διορθωστε με μην πεδευομαι και εγω....

λοιπον σκορ '06: 5608 μαρκς

06mediummedium0si.jpg

Link to comment
Share on other sites

ουπςςςςςς:mad: .........στο '06 με τους τελευταιους χρονισμους εφαγα πορτα(επανεκινηση)

λεω να το σταματησουμε προς το παρων μεχρι να μπει το νερακι πανω να χαρουμε κιαλλο.....:p

παντως ειμαι πολυ ευχαριστημενος με το καρτακι!για τα λεφτα του ειναι θυσαυρος....

ολα τα παραπανω τεστ γινανε με πολυ προσοχη φροντιδα και προδερμ ουτος ωστε να μην εχουμε artifacts και περιεργα τετραγωνα........;)

:devil: :devil: :devil: :devil: http://endeavorquest.net:8880/7900GT_VM/index.htm :devil: :devil: :devil: :devil:

γλυκαθηκα απο τωρα......και αν εισαι και λιγο μαγκας δεν χανεις και εγγυησεις...:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos th. [Σήμερα, στις 02:07]

μια χαρα εισαι και με τον 165.keep it up αλλα μην τρελενεσαι..ευαισθητες οι καρτες..

το opteronι σκιζει......

chech this------->>http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=24038

;) o pieros με εχει φτιαξει καλα!!! ειδικα στο γεγονοσ οτι ειναι χωρις coldbug.....:OT:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos th.

super εισαι.αχ τι να πω που εχω ξεμεινει με τον 3200+ τον Winnie..

μολις 10104 στο 05 με την 7900GT..

δεν σου εχει επηρεασει το σκορ στα γραφικα.....αν πιανεις 10104 η καρτουλα σου ειναι μια χαρα

;)

αυτος ο 7900gt ο πυρηνας ειναι πολλα υποσχομενος και καμια σχεση με τον πυρηνα της 6800gt.....που δεν πηγαινε βημα...

τωρα τι αλλο να πω για την καρτουλα??? ..πως εχει βαλει το χερακι της η XFX με καλες μνημουλες και καλη υλοποιησει?? πανε ολες τοσο καλα η εχουμε πεσει σε διαμαντακια??? δεν το εχω ψαξει αρκετα.....παντως ξερω πως με 360 ευρα δυσκολα εχεις τα 10500 στο '05!!!!

σωστος???;)

παντως στα παραπανω τεστ του 3D Mark '05 ολα τα cpu test ειναι απενεργοποιημενα...!!:)

επισης ενα αλλο που μου εκανε εντυπωση ειναι πως δεν βαρεσε ουτε ενα warning ο πυρηνας για υπερβολικη θερμοκρασια ενω το ειχα ενεργοποιησει να βαρεσει.....!!!!!

κατι τετοιες υλοποιησεις μου θυμιζουν 5900 by leadtek που ειχα μεινει χαζος με το ποσο ανεβαινε σε σχεση με αλλες..αφου να φανταστεις την ειχα πουλησει τοτε που βγηκε το F.E.A.R διοτι με χαλαγε λιγο η μετρια επιδοση της στην παιχνιδαρα αυτην;)

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη η καρτουλα ...(ολες οι 7900GT)..

αλλα παιζει και ο διπυρηνος....

Το σκορ του giorgos th ειναι πιο πολλα υποσχομενο μιας και ειναι με 3200@2500 νομιζω...

το οποιο ειναι οντως απο μονο του καλο....

Ξερω οτι εχεις διπυρηνο(nick_p) αλλα δεν λες στα ποσα ειναι..(στα ποσα τον τρεχεις)...

Και μια Χ1800ΧΤ κανει 10500..σε λιγα λιγοτερα €€..(παρεα με τον διπυρηνο σου)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG

πολυ καλη η καρτουλα ...(ολες οι 7900GT)..

αλλα παιζει και ο διπυρηνος....

Το σκορ του giorgos th ειναι πιο πολλα υποσχομενο μιας και ειναι με 3200@2500 νομιζω...

το οποιο ειναι οντως απο μονο του καλο....

Ξερω οτι εχεις διπυρηνο(nick_p) αλλα δεν λες στα ποσα ειναι..(στα ποσα τον τρεχεις)...

Και μια Χ1800ΧΤ κανει 10500..σε λιγα λιγοτερα ..(παρεα με τον διπυρηνο σου)

το cpu δεν σας το ανεφερα μιας και δεν εχει παιδια διαφορες στα game tests....αυτο που εχει διαφορα ειναι η ραμ η οποια ετρεχε στα deafault(τουλαχιστον αυτο καταλαβα απο τις δοκιμες μου)....αλλα για να γινετε και η κουβεντα..... στα περρισοτερα tests που εκανα το cpu ηταν στα 2.25ghz και στο 06 νομιζα του εδωσα λιγο να παει στα 2.6ghz

αλλα και παλι το σκορ των 10500 το ειχα πετυχει με cpu default (1.8ghz)

αρα ακυρα τα χρονισματα....

φυσικα ο συνδιασμος '7900gt , opteron 165 dual core' ειναι πιο ακριβως ακομα και με συνδιασμο (1800XTX 512mb , 3700 athlon 64) (ο οποιος συνδιασμος ειναι ενος φιλου της γειτονιας εδω που τεσταρουμε)

ποσο μαλλον ο συνδιασμος του φιλου μας παραπανω....

αλλα καλυτερα ας μιλησουμε μονο για καρτες στις σχεσεις τους με επιδωσεις /τιμη που πιστευω πως ειναι πολυ καλη επιλογη...........

:cool:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.