Jump to content



Προβλημα με Epson R300


Recommended Posts

Καλημερα παιδια!

Εδω και καπιο καιρο εχω εναν Epson R300 τον οποιο να τονισω δεν ειχα χρησιμοποιεισει για παραπανω απο τεσσερις μηνες και οταν ξανμαεστησα τον τυπολογιστη μου προσπαθησα να κανω εκτυπωσεις αλλα ...τιποτα!!

αλλαχα μελαναια εχοντας την εντυπωση πως φταει αυτο αλα και παλι τιποτα

καποιοι φιλοι μου ειπαν πως το προλημα ειναι μαλλον οτι εχουν βουλωσει οι κεφαλές..αληθευει αυτο?εαν ναι μπορει καπιοος να μου συστησει ενα μαγαζι να τον παω?

δεν θελω προς θεου να κανω δσιαφημιση αλλα μου προτιναν ενα μαγαζι στο κεντρο, στουρναρη ονοματι cartidge worl.

Τι λετε?ειναι αυτο το προβλημα η κατι αλλο?

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Εχει ακομα εγγυηση?Αν οχι μαλλον εισαι ατυχος καθως συνηθως και ειδικα αν χρειαστει

να αλλαξεις τις κεφαλες το κοστος ειναι ασυμφορο.

Να υποθεσω οτι δοκιμασες καθαρισμους και τα λοιπα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77 [Σήμερα, στις 07:46]

Εχει ακομα εγγυηση?Αν οχι μαλλον εισαι ατυχος καθως συνηθως και ειδικα αν χρειαστει

να αλλαξεις τις κεφαλες το κοστος ειναι ασυμφορο.

Να υποθεσω οτι δοκιμασες καθαρισμους και τα λοιπα...

Ναι δοκιμασα πολλες φορες καθαρισμο αλαλ τιοποτα...δεν παιζει δηλαδη να εχουη απλα βουλωσει οι κεφαλες?Τωρα εαν αυτοι στο μαγαζι μου που για αλλαγη κεφαλων μαλλον θα τον πεταξω ακι θα παρω αλλον!αλλα ελπιζω απλα να μου που πως μπυκλωσαν οι κεφαλες!???ΜΑΚΑΡΙ!

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις να δοκιμασεις κατι,βγαλε τις κεφαλες και βαλτες για αρκετη ωρα σε ζεστο νερο.

Μετα αστες να στεγνωσουν καλα.Σε περιπτωση που ειναι βουλομενες θα σου δουλεψουν...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77 [Σήμερα, στις 08:30]

Αν θελεις να δοκιμασεις κατι,βγαλε τις κεφαλες και βαλτες για αρκετη ωρα σε ζεστο νερο.

Μετα αστες να στεγνωσουν καλα.Σε περιπτωση που ειναι βουλομενες θα σου δουλεψουν...

knight_77 λες ε?φοβαμαι μην το χαλασω τελειως! δεν ξερω καν πως να τις βαλω..αλλα θα παω σπιτι καποια στογμη και θα το δοκιμασω..παιζει να φτιαξουν η να καταστραφουν τελειως!!!

σε ευχαριστω παντως για την προταση σου!

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΛ έχεις βγάλει κεφαλή από επσον ρ300? Την πρώτη φορά αποκλείεται ακόμη και αν έχεις το service manual να μη σπάσεις κάποιο πλαστικάκι. Πάντως άστο αυτό ως τελευταία λύση. Ας δούμε λίγο αναλυτικά το παρελθόν και το παρόν.

Ο εκτυπωτής έχει πάνω από ένα χρόνο που αγοράστηκε. Έμεινε σε αχρηστία λίγο καιρό και ...

Τώρα ποιο ΑΚΡΙΒΩΣ είναι το πρόβλημά του?

Να εξηγηθώ.

Κάνεις εκτύπωση της σελιδας τεστ και τι τυπώνει? Από το συνολικό αριθμό ακροφυσίων ανά μελάνι πόσα λείπουν? Κάνεις καθαρισμό και επανατύπωση της δοκιμαστικής σελίδας , βελτιώνεται η κατάσταση και πόσο? Μηχανικά φαίνεται ο εκτυπωτής να δουλεύει όπως πριν?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer [Σήμερα, στις 22:12]

ΛΟΛ έχεις βγάλει κεφαλή από επσον ρ300? Την πρώτη φορά αποκλείεται ακόμη και αν έχεις το service manual να μη σπάσεις κάποιο πλαστικάκι. Πάντως άστο αυτό ως τελευταία λύση. Ας δούμε λίγο αναλυτικά το παρελθόν και το παρόν.

Ο εκτυπωτής έχει πάνω από ένα χρόνο που αγοράστηκε. Έμεινε σε αχρηστία λίγο καιρό και ...

Τώρα ποιο ΑΚΡΙΒΩΣ είναι το πρόβλημά του?

Να εξηγηθώ.

Κάνεις εκτύπωση της σελιδας τεστ και τι τυπώνει? Από το συνολικό αριθμό ακροφυσίων ανά μελάνι πόσα λείπουν? Κάνεις καθαρισμό και επανατύπωση της δοκιμαστικής σελίδας , βελτιώνεται η κατάσταση και πόσο? Μηχανικά φαίνεται ο εκτυπωτής να δουλεύει όπως πριν?

schumifer εχω πρπσαθησει να κανω Head clean αλλα τοποτα..και οταν παω να κανω την τεστ ελκτυωση...κανονικα επρεπε να μου εμφανιζει τις χρωματιστες γραμμες..αλλα δεν εμφανιζει τιποτα!

απο επιπεδο μελανιων υπαρχει αρκετο..τουλαχιστον δεν ειναι προβλημα οτι δεν υπαρχει αρκετο μελαννι!!

Για να μην τα νβαλω σε ζεστο νερακι..σκεφτομαι να τον παω σε μαγαζι..το ζητημα ειναι ποσο θα μου παρουν ...εραν ειανι για βουλωμα κεφαλωνμ...λετε να μου παρουν πολλα??

Link to comment
Share on other sites

TIPOTA????Φίλε μου όταν κάνεις καθαρισμό οι κινήσεις και οι ήχοι γίνονται και ακούγονται κανονικά ή μήπως δεν κουνιέται τίποτα? Από πού πήρες τα μελάνια και ποια μάρκα πήρες (αν πήρες έτοιμα) Μου κάνει τεράστια εντύπωση να μην τυπώνει τίποτα. Τη δοκιμαστική σελίδα την εκτύπωσες μέσω του εκτυπωτή ή από το πισί σου/ Δοκίμασε και από τον ίδιο τον εκτυπωτή μέσω του μενού lcd του

Link to comment
Share on other sites

Σε οποιοδήποτε κατάστημα ακόμη και αν στον δεκτούν ,αν έχει χαλάσει η κεφαλή τίποτα δε θα κάνουν αν δεν αγοράσουν κεινούρια. Ακόμη και μισή δουλειά να σου κάνουν θα σου πάρουν πολύ χρήμα. Θα σου έλεγα έναν άνθρωπο που μπορεί να στον κοιτάξει αλλά έχει τόση δουλειά που έναν ρ200 που του στείλανε για φτιάξιμο , μου τον έδωσε να τον παλέψω εγώ γιατί δεν προλαβαίνει...

Δε φαντάζομαι να έχεις εγγύηση έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer [Σήμερα, στις 00:08]

TIPOTA????Φίλε μου όταν κάνεις καθαρισμό οι κινήσεις και οι ήχοι γίνονται και ακούγονται κανονικά ή μήπως δεν κουνιέται τίποτα? Από πού πήρες τα μελάνια και ποια μάρκα πήρες (αν πήρες έτοιμα) Μου κάνει τεράστια εντύπωση να μην τυπώνει τίποτα. Τη δοκιμαστική σελίδα την εκτύπωσες μέσω του εκτυπωτή ή από το πισί σου/ Δοκίμασε και από τον ίδιο τον εκτυπωτή μέσω του μενού lcd του

καλημερα φιλε μου

βασικα η κινηση οταν παταω Head Clean , nozzle clean, κουνιεταια κανονικα..απλα στην εκτυπωση δεν βγαζει τιποτα!!!περιεργα πραγματα τι να πω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer [Σήμερα, στις 08:13]

Για να μη βγάζει τίποτα ίσως να έχει ΚΑΡΑΜΠΟΥΚΩΣΕΙ η κεφαλή αλλά πιθανότερο θα μου φαινόταν να μην πατάει στο χαρτι. Πες ποια μελάνια.

Πηρα τα μελαναι αυτο το πακετο που εδινε απο το multirama ολα μαζι πακετο...φιλοι μου με τον ιδιο εκτυπωτη τα ειχαν δοκιμασει χωρις κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer [Σήμερα, στις 18:08]

Καλή σου όρεξη

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=5911

διαβασα το πρωτο απο υτα τρια μερη του μξηνυματος του παιδιου που εκανε τον οδηγο και μπορω να πω πως ζαλιστικα ηδηδ!!δεν ξερω εαν θα μπορεσω να το κανψ αυτο....η το κανω η..απλα δινω τα λεφτουδακι μου και με γδυνουν!!

μετα το αθλιο μτσακι....θα το δοκιμασω!

ευχαριστω πολυ φιλε schumifer

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer [Σήμερα, στις 19:01]

Δε φαντάζομαι να πρόσεξες ποιο ήταν το παιδάκι ε? ΛΟΛ. Όπως ονμίζεις φίε μου. Πάντως από το να πας αντιπροσωπεία πάρε καινούριο

ΛΟΛ

συγνωμη στην βαισυνη μου δεν ειδα ουτε το nick ρε συ!!!

δεν σκεφτομαι να τον παω στηναντιπρωσοπια..σκεφτομαι να τον παω σε ενα μαγαζι στην αρχη της στουρναρη...το εχω ονομασει παραπανω..δεν θελω να το ξαναπω μην κατηγορηθω για διαφημηση

οταν τους ειχα παρει τηλ και τους περιεργραψα το προβλημα μου ειπαν κατι για 20 ευρω...εαν ειναι για τγοσα λεφτα τοτε οκ...φοβαμαι μην μου που τοσα..και μετα στην διαδικασια..αφου τους εχω παει τον εκτυπωτη μου τα αλλαξουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.