Jump to content



Προβλημα με υδροψυξη


gregorisvas

Recommended Posts

Καλησπερα.Αλλαξα κουτι και ξαναβαλα την υδροψυξη (την οποια εκανα κομματια για να τη βαλω στο κουτι) αλλα εχει γεμισει μεσα αερα.Η αντλια δεν λειτουργει και κανει σαν παλιο αμαξι απο τον αερα :( Μεσα στο μπλοκ κυριως εχει αερα και στους σωληνες.Γενικα υπαρχει αερας και δεν κυκλοφορει νερο τον οποιο δεν ξερω πως να βγαλω.Η λυση του να βγαλω παλι τα παντα δεν παιζει γιατι δεν το μπορω πραγματικα.Ειναι το Bigwater 745.Υπαρχει καμια λυση ρε παιδες? :(

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχεις.το πιθανοτερο ειναι οτι εχει μεινει ακομα αερας μεσα.

δυστυχως εχεις 2 λυσεις.

ειτε μονταρεις το 745 και του προσθετεις ταπα πληρωσης υγρου ή ενα ''Ταφ'' εξαερωσης........ειτε βυθιζεις ολο το 745 μεσα σε μια μεγαλη λεκανη με απιονισμενο νερο και σιγα σιγα προσπαθεις να βγαλεις τον αερα απο ολα τα σημεια και το κλεινεις μεσα στο νερο εφοσον βεβαιωθεις οτι εχασε ολο τον αερα.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα καπως σταματησε.Μεσα απο τους σωληνες εφυγε ο αερας. :D Αφησα το τανκ κανα 20 λεπτο χωρις την ταπα και δουλευε η υδροψυξη και τωρα φαινεται οτι κατι εγινε.Το προβλημα που εχω τωρα ειναι οτι πρεπει να παρω αλλους σωληνες επειδη αυτοι "σπανε" πολυυυ ευκολα :( Oι tygon θα μπαινουν κυριλε ετσι?(υπαρχει περιπτωση να μη χωρανε etc?)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gregorisvas

Τωρα καπως σταματησε.Μεσα απο τους σωληνες εφυγε ο αερας. :D Αφησα το τανκ κανα 20 λεπτο χωρις την ταπα και δουλευε η υδροψυξη και τωρα φαινεται οτι κατι εγινε.Το προβλημα που εχω τωρα ειναι οτι πρεπει να παρω αλλους σωληνες επειδη αυτοι "σπανε" πολυυυ ευκολα :( Oι tygon θα μπαινουν κυριλε ετσι?(υπαρχει περιπτωση να μη χωρανε etc?)

Οι tygon δεν θα σου κάνουνε εκτός αν βρεις τις ιδίας διατομής με αυτούς που έχει τo bigwater σου

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να κινείται ο άξονας την αντλίας μπροστά πίσω. Αυτό γιατί μπορεί να φαγώθηκε το λαστιχάκι που την κρατά στη σωστή θέση. Είναι εύκολο να το πάθεις αν λειτούργησες αρκετά την αντλία χωρίς νερό! Ο ήχος θα είναι σαν ένα τακ-τακ, σαν να βρίσκει κάπου...

Αν έχει συμβεί αυτό πρέπει να κάνεις πατέντα....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο πρεπει να ειναι..Ειχε μεινει χωρις το τανκ και δεν ειχε τι να τραβηξει η αντλια και δεν το ειχα παρει χαμπαρι :tomato: Σε αυτη την περιπτωση τι κανω? αν και δεν το κανει παντα αυτο το θορυβο..

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει πάντα αυτόν τον ήχο? Για δοκίμασε μήπως τρίζει κάτι άλλο, πχ η βάση της αντλίας ή κάποιο πλαστικό εκεί γύρω. Πιάσε την αντλία με τον χέρι και δες αν σταματάει ο ήχος. Είναι σίγουρα εσωτερικός ο ήχος στην αντλία? Αν ναι, θα σου στείλω φωτογραφίες με το τί έκανα εγώ για την L20 που είχε πρόβλημα.

Περιμένω να μου πείς.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν ειναι η βαση της αντλιας κλπ.Το κοιταξα γιατι δεν το ειχε ξανακει και μου κινησε την περιεργεια.Τωρα απ οσο ακουω δεν το κανει αλλα τι να πω..Ισως το ξανακανει.Καλου κακου πες μου αν σου ειναι ευκολο τι εκανες να ξερω :D

Link to comment
Share on other sites

Οταν έκανε ένα περίεργο τακ-τακ η αντλία μου (Hydor L20) , μόλις την άνοιξα, παρατήρησα ότι το πίσω λαστιχάκι (που είναι σαν καπέλο) στον άξονα της φτερωτής και του μαγνήτη, είχε φαγωθεί. Ετσι είχε αφήσει λίγο μπόσικο τον μαγνήτη και στην φτερωτή να κινούνται μπροστά-πίσω και να κάνουν έναν ενοχλητικό ήχο! Επρεπε να βρώ εναν τρόπο να κόψω αυτό το κενό (να αφήσω ένα ελάχιστο περιθώριο μόνο). Εβγαλα το λαστιχάκι και έβαλα λίγο λάστιχο από καλώδιο (το προστατευτικό τύλιγμα από καλώδιο). Εννοείται χωρίς τα σύρματα του καλωδίου. Είναι το κόκκινο σημείο που φαίνεται στην φωτογραφία. Μετά ξαναέβαλα το πίσω λαστιχάκι και όλα είναι μια χαρά!

Από τότε (1.5 χρόνος πέρασε) ακόμα δεν κάνει κάνεναν ήχο! Αρα πέτυχε μια χαρά!

Ελπίζω να σε βοήθησα...

post-2794-1416072685,6869_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.