Jump to content



uv paint για βάψιμο υπολογιστή


giannakis1984

Recommended Posts

ξέρετε κάποιο μαγαζί στην αθήνα για να αγοράσω βαφη η οποία να αντιδρά στην UV ακτινοβολία????

και αν ναι ξέρετε και κάποια τιμή???ευχαριστώ πολύ..

Link to comment
Share on other sites

με το uv δεν μου βγάζει κάτι ... και με τα spray,paint,καθώς και στα ελληνικά δεν μπορώ να βρώ τίποτα....διαβάζω οτι μπορώ να το προμηθευτώ σε χρωματοπολείο αλλα όχι καποιο συγκεκριμένο....αν γνωρίζει κάποιο κάποιο κατάστημα στην αθήνα ας στείλει ενα pm ...ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giannakis1984

με το uv δεν μου βγάζει κάτι ... και με τα spray,paint,καθώς και στα ελληνικά δεν μπορώ να βρώ τίποτα....διαβάζω οτι μπορώ να το προμηθευτώ σε χρωματοπολείο αλλα όχι καποιο συγκεκριμένο....αν γνωρίζει κάποιο κάποιο κατάστημα στην αθήνα ας στείλει ενα pm ...ευχαριστώ

Τα spray που ψάχνεις ονομάζονται fluorescent (φωσφόριζε) και μπορείς να τα βρεις σε οποιοδήποτε μαγαζί με χρώματα

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν μερικα καταστηματα στη στουρναρη που πουλανε μπουκαλακια με uv reactive μπογια.τιμη κοντα στα 10ευρω μαξιμουμ αναλογα το μπουκαλακι.:)

@schumifer

αλλο το uv reactive αλλο το fluorescent.

ερμηνεια κατα το ονομα τους:

το ενα αντιδρα σε υπεριωδες το αλλο ειναι φθοριζων.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer

ΟΚ . Υπάρχει και uv και δεν το ξέρει ο uv alex dj?

Τα fluorescent απλά φωσφορίζουνε στις UV και έχουνε χρώμα αίνο τα καθαρά UV απλός είναι διάφανα και αντιδράνε στις ακτίνες και δεν υπάρχουνε Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

υπαρχουν μερικα καταστηματα στη στουρναρη που πουλανε μπουκαλακια με uv reactive μπογια.τιμη κοντα στα 10ευρω μαξιμουμ αναλογα το μπουκαλακι.:)

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

δεν υπάρχουνε Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις...οπότε θα ήταν καλύτερα να πάρω fluorescent σπρεϊ ή uv μπογιά και να ψεκάσω πάνω απο το χρώμα που έχω βάψει???

ή δεν προκειτε να λειτουργήσει???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giannakis1984

http://www.hobbylinc.com/htm/pac/pacrc278.htm

με αυτό θα μπορέσω να κάνω την δουλειά που θέλω???και αν ναί ξέρετε αν μπορούμε να βρούμε κάτι τέτοιο στην ελλάδα???

Αυτά είναι για μοντελισμό για lexan (polycarbonate) καπάκια αυτοκινήτων η ελικοπτέρων

Link to comment
Share on other sites

δηλάδή δεν κάνει ε???θέλω να έχει και χρώμα και να αντιδρά στις uv ακτινοβολίες...θα πρεπει να κοιτάξω για fluorescent???...έχω μπερδευτεί ειλικρινά..

D.J.AleXXX_gr βοήθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giannakis1984

τελικά πήρα αυτό το σπρέι το οποίο είναι fluorescent....

ελπίζω να κάνει..

fluorescent orange

:blink: :blink:

θα το δούμε στο αποτέλεσμα...

ευχαριστώ όλους για την βοήθεια..

Το πράσινο που είχα έκανε δουλειά

Πάντως και αυτό που λέει ο fragmas είναι καλό αλλά δεν το έχω βρει πουθενά και το έψαχνα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.