Jump to content



Τασεις PSU..


F i L

Recommended Posts

Εχω ενα μικρο,αν οχι μεγαλο,προβληματακι με το τροφοδοτικο μου:

Οταν ειμαι στα windows οι τασεις μου ειναι:

12v=11.904-11.968

5v=4.972

3.3v=3.312

Οταν παιζω παιχνιδια οι τασεις ειναι:

12v=11.85-11.6 :woot:

5v=4.972

3.3v=3.312

Οπως βλεπετε μονο η 12αρα εχει ουσιαστικο προβλημα.Τον υπολογιστη μου τον εχω 1.5 χρονο και δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα(restart και τετοια που να δειχνει ελλειψη τροφοδοτικου) και εχω κανει μπολικο o/c και σε καρτα γραφικων και σε επεξεργαστη.

Το ερωτημα μου ειναι εχω τελικα οντως ελλειψη watt και ειμαι στα ορια του τροφοδοτικου μου ή η μητρικη δημιουργει αυτες τις τασεις;

Ο υπολογιστης μου

Μητρικη:A8N-SLI

Επεξεργαστης:ATHLON64 3000+@2447(306x8)

Μνημες:KINGSTOM HYPER X 3500A(400MHZ)

Καρτα γραφικων:ASUS 6800GT@440/1204

Δισκος:WD 250GB 16MB CSH SATA2

Τροφοδοτικο:HEROICHI 525 SILENT(525Watt).

Το τροφοδοτικο μπορει να μην βγαζει 525Watt 450 ομως σιγουρα...

Link to comment
Share on other sites

να υποθεσω οτι οι μετρησεις αυτες ΔΕΝ ειναι με πολυμετρο?

Καλο θα ηταν αν ξεραμε με πολυμετρο τι κανει το τροφοδοτικο σου!

Αλλα και παλι σαν νουμερα( αν ισχυουν) δεν πρεπει να σε ανυσηχει παρα πολυ ...μιας και λογοι ανυσηχιας συντρεχουν οταν η 12αρα ειναι στα 11,4 και κατω.(πολυμετρημενα βεβαια οχι απο προγραμματα).

Με την καμμια δεν εισαι στα ορια του τροφοδοτικου!

Link to comment
Share on other sites

βαλε πολυμετρο και βλεπουμε...

Δεν μου φαινεται φορτωμενο το συστημα σου παντως..

Εχω δει chieftec 360 να τα βγαζει περα με πολυ πιο βαρυ φορτιο απο το δικο σου..

εκτος αν εχει καμμια 15αρια ανεμηστηρια και καμμια 10αρια λαμπες...!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εβαλα πολυμετρο αλλα τα πραγματα μου φαινονται λιγο περιεργα.

Κατ'αρχην μετρησα την 12αρα απο ενα αδειο molex και ειδα οτι βγαζει 12.10 ενω η 5αρα 5.1.Λογικο μου φανηκε αφου δεν χρησιμοποιηουσα το συγκεκριμενο molex...

Μετρησα στο 24πινο (στο 2) και μου εβγαλε 12.97-12.98(?)Μετρησα απο την πανω μερια και οχι απο την κατω για ευνοητους λογους...

Επειδη δεν ηταν αυτο που περιμενα μετρησα και στο (το ενα επιδη δεν φαινεται καλα στην φωτο ειναι η προσθετη τροφοδοσια της μητρικης οταν εχεις SLI..)1 μπας καιδω διαφορα αλλα μου εβγαλε 12.95-12.96.

Μηπως δεν μετρησα στα σωστα σημεια;;

Μια φωτο της a8n sli deluxe(τα ιδια εχει με την a8n sli εκτος απο μια διαφορα στους sata)..

23006483896.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.