Jump to content



Βοήθεια με boot


Jasim

Recommended Posts

Παιδιά έχω μία Gigabyte GA-K8N SLI Royal(Lga 775, nvidia nforce 4 sli).

Επειδή αγόρασα δύο 7900GTX και ο επεξεργαστής που έχω είναι ένας P4 3,4GHZ HT λόγω του ότι είναι "λίγος" για αυτές τις κάρτες σε sli, μου προτείναν και αγόρασα τον D 960 (3,6 GHZ dual core).

Στο επίσημο site της Gigabyte η μητρική η συγκεκριμένη φαίνεται ότι δεν υποστηρίζει τον συγκεριμένο επεξεργαστή αλλά από το μαγαζί που έκανα την αγορά τα παιδιά,τα οποία εμπιστεύομαι απόλυτα, με διαβεβαιώσαν ότι ναι μεν ο συγκεκριμένος επεξεργαστής υποστηρίζει τα chipset 945 και 955Χ αλλά με ένα update στο bios της μητρικής μου θα λειτουργούσε και σε μένα και ας είναι το chipset μου nforce 4 sli( το είχαν δοκιμάσει αλλού πολλές φορές και δούλεψε).

Το πρόβλημά μου όμως είναι το εξής: Μέσα από το cd της μητρικής μου υπάρχει ένα utility το οποίο ονομάζεται @bios και αναλαμβάνει να κάνει το upgrade του bios μέσω Internet. Αφού κάνω και update στο συγκεκριμένο utility(με ειδοποίησε το ίδιο ανοίγοντάς το) κάνω και το update στο bios μου με επιτυχία, όπως με ενημέρωσε το utility. Πληροφοριακά είχα το F2 bios(10/05) και πήγα στο F6(3/06).

Για να ισχύσει το νέο bios έπρεπε να κάνω επανεκίνηση. Μέχρι τότε όλα δουλεύαν ρολόι. Κάνοντας την επανεκίνηση,βλέπω την καινούργια έκδοση του bios και περιμένω και στο σημείο που βγαίνει το σηματάκι των windows XP δείχνει ότι φορτώνει αλλά δεν τα καταφέρνει και με πάει σε μια οθόνη όπου με ενημερώνει ότι τα windows αντιμετωπίσαν ένα πρόβλημα κατά την φόρτωσή τους το όποιο όφείλεται είτε στην εγκατάσταση νέου λογισμικού ή καινούργιας συσκευής. Επίσης με παραπέμπει να κάνω ή κανονικά εκκίνηση των windows ή εκκίνηση σε ασφαλή λειτουργία ή σε κατάσταση ρυθμίσεων που όλα δουλεύαν εντάξει.

Φυσικά τα δοκίμασα όλα αλλά τίποτα. Στο ίδιο σημείο πάντα,στο σηματάκι των XP που πάει να φορτώσει το λειτουργικό με πάει πίσω στην οθόνη που σας είπα και από εκεί ότι και επιλέξω κάνει restart o υπολογιστής και ξανά τα ίδια.

Περιληπτικά έκανα update στο bios και δεν φορτώνεται το λειτουργικό.

Παιδιά συγνώμη για τα τόσα πολλά που γράφω αλλά αυτή τη στιγμή postαρω από ένα Internet καφέ κοντά στο σπίτι μου και προσπαθώ να είμαι όσο πιο περιγραφικός μπορώ γιατί θα φύγω και από εδω. Θα ξαναγυρίσω πιο αργά(αν είναι ανοικτό) ελπίζοντας σε σας για "φως στο τούνελ".

Τελευταίο,τα XP μου είναι sp2, ram 2 Giga(4x512 OCZ 4200 3-3-3-8), cpu intel P4 3,4 ΗΤ, μία (προς το παρόν) gigabyte 7900GTX, psu Tagan 580W και η γνωστή μητρική.

:help: :help: :help:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η μπαταρία βγήκε για μισή ώρα,αποσύνδεσα τα καλώδια που δίνουν ρεύμα στη μητρική καθώς και στον σκληρό τα επανασύνδεσα όλα και πάλι δεν έγινε τίποτα.

Τώρα κάνει και ένα άλλο κουφό: μετά το κλείσιμο του pc η λυχνία του ποντικιού μένει αναμένη σαν να περνάει ρεύμα ακόμα.Για να σβήσει κλείνω και τον διακόπτη του τροφοδοτικού.

Φίλε $George Vasil$ το ξέρω ότι,όπως φαίνεται στο επίσημο site της Gigabyte, η συγκεκριμένη μητρική δεν υποστηρίζει τον D960. Τα παιδιά στο κατάστημα που την αγόρασα όμως μου είπαν ότι γίνεται με update του bios και ότι το έχουν κάνει πολλές φορές σε μητρικές με τσιπάκια nvidia nforce4 σαν την δικιά μου.Αλλά το θέμα είναι άλλο! Αν προσέξεις το specification ή το overview της μητρικής μου θα δεις ότι λέει καθαρά ότι η συγκεκριμένη υποστηρίζει LGA 775 Pentium D processor δηλαδή dual core επεξεργαστές.Βέβαια έχει μία υποσημείωση που παρα πέμπει σε FAQ και εξηγεί για κάποιους περιορισμούς σε τέτοιους επεξεργαστές αλλά αναφέρει μόνο για τον D820.

Και εγώ ρωτάω:αφού γράφει το site ότι υποστηρίζει τους LGA 775 Intel Pentium Dual Core επεξεργαστές πηγαίνοντας στη λίστα με τους επεξεργαστές που υποστηρίζει η μητρική δεν βλέπω κανέναν διπύρηνο ,πως γίνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν τον υποστηριζει..

Αυτο θα το μαθουμε αν τον βαλλεις απανω ή αν μας πει κανενα παλικαρι αν του εχει τυχει κατι παρομιο με το συγκεκριμενο μοβο.

Μπορεις να ξαναβαλλεις και το παλιο ΒΙΟS..για να σου δουλευει οπως πρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από $George Vasil$ [Σήμερα, στις 09:58]

Μπορεις να ξαναβαλλεις και το παλιο ΒΙΟS..για να σου δουλευει οπως πρωτα.

Ξέρεις κανα τρόπο να το κάνω μόνος μου γιατί με βλέπω αύριο να τον πηγαίνω στο μαγαζι που τον πήρα για "χειρουργείο":(

Link to comment
Share on other sites

Από έναν υπολογιστή θα κατεβάσεις το παλιό σου BIOS από το site της Gigabyte, θα το σώσεις σε μια bootable δισκέτα(δλδ. μια δισκέτα που μπορεί να εκκινήσει το DOS. Αυτό γίνεται βάζοντας μια δισκέτα στο φλόπυ, κάνεις δεξί κλικ και επιλέγεις "δημιουργία δισκέτας εκκίνησης DOS". Στη συνέχεια βάζεις της δισκέτα στο δικό σου σύστημα και μπουτάρεις αφού πρώτα επιλέξεις από το BIOS να μπουτάρει από το φλόπυ και όχι από το σκληρό.

Εάν δεν το έχεις ξανακάνει, που μάλλον έτσι είναι, προτίμησε τη βοήθεια κάποιου εμπειρότερου από εσένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από dohc16 [03-09-2006 10:50]

Από έναν υπολογιστή θα κατεβάσεις το παλιό σου BIOS από το site της Gigabyte, θα το σώσεις σε μια bootable δισκέτα(δλδ. μια δισκέτα που μπορεί να εκκινήσει το DOS. Αυτό γίνεται βάζοντας μια δισκέτα στο φλόπυ, κάνεις δεξί κλικ και επιλέγεις "δημιουργία δισκέτας εκκίνησης DOS". Στη συνέχεια βάζεις της δισκέτα στο δικό σου σύστημα και μπουτάρεις αφού πρώτα επιλέξεις από το BIOS να μπουτάρει από το φλόπυ και όχι από το σκληρό.

Εάν δεν το έχεις ξανακάνει, που μάλλον έτσι είναι, προτίμησε τη βοήθεια κάποιου εμπειρότερου από εσένα.

Ευχαριστώ για τις οδηγίες :)

Έχεις δίκιο για αυτό που λες, για τη βοήθεια από κάποιον εμπειρότερο, απλά εγώ το έκανα κατευθείαν μεσα από utility της Gigabyte. Ήθελε πρώτα όμως αυτό που λες με το floppy να το κάνω δοκιμή με το καινούργιο bios για να δω αν δουλεύει σωστά.Δεν πειράζει την επόμενη. ’λλωστε "τα παθήματα γίνονται μαθήματα".

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μετά από πολύ πήγαινε έλα στους τεχνικούς, κατέληξα σε format, μετά το όποίο δεν δούλεψε ο υπολογιστής και πάλι(κόλαγε όλο το σύστημα σε εφαρμογές που άνοιγα και αναγκαζόμουν σε restart και ξανα μανά).

Το κουφό της υπόθεσης ήταν άλλο:το cd των Windows που είχα(γνήσιο εννοείται) δεν είχε περασμένο το SP2 και να σας πω την αλήθεια δεν ξέρω αν είχε καν service pack. Όταν μου ξαναέκαναν οι τεχνικοί format και μου ξαναπεράσαν τα windows(απ το δικό μου cd) και από πάνω με τα δικά τους μέσα το SP2, όχι ότι κόλαγε ο υπολογιστής μετά αλλά ο φάκελος "Τα έγγραφά μου" φαίνόταν στην επιφάνεια εργασίας όχι με τη γνωστό είκονίδιο φακέλου που ξέρουμε όλοι αλλά ως εικονίδιο αρχείου exe(το άσπρο φόντο με τις μπλε και κόκκινες κούκιδες). Κανείς δε μπορούσε να το εξηγήσει και απ τη στιγμή που οπουδήποτε αλλού εμφανιζόταν με την κανονική του προβολή εκτός από την επιφάνεια εργασίας, δεν φαινόταν να αποτελούσε πρόβλημα.

Αλλά επειδή έχω μια "αρρώστια" μ αυτά τα πράγματα και θέλω να είναι όλα τέλεια, αποφασίζω να ξανακάνω format και ξανά εγκατάσταση αλλά από cd καινούργιο που αγόρασα επι τόπου με το SP2 ήδη πάνω.

Αποτέλεσμα; Όλα δουλεύουν ξανά ρολόι όπως και πριν και καλύτερα.

Τώρα αν με ρωτήσετε τι έφταιξε, το bios update, κακή εγκατάσταση του λειτουργικού απ το παλιό μου Windows, δεν ξέρω να σας απαντήσω. Το μόνο που ξέρω είναι ότι το σύστημά μου με το αναβαθμισμένο bios και τον D960, που όπως ισχυρίζεται το επίσημο site της Gigabyte δεν τον υποστηρίζει η μητρική μου,δούλεύει μια χαρά.

Θα μ ενδιέφεραν τυχόν παρατηρήσεις σας στο θέμα και κυρίως τι μπορεί να συμβαίνει όταν μπει σε μια μητρική ενας επεξεργαστής που "επίσημα" δεν τον υποστηρίζει,για να καταλάβω τι δε θα λειτουργούσε σωστά και αν τελικά έκανα λάθος που τον έβαλα, αν και όπως σας είπα όλα δουλεύουν ρολόι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.