Jump to content



ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΣΥΡΜΑΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ


ΣΤΕΦΟΣ

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΕΝΑ AΣΥΡΜΑΤΟ ΔΙΚΤΥΟ. ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΡΙΜΕΝΑ ΕΝΑ ADSL ROUTER D-LINK DSL 604T KAI ME MIA ΑΣΥΡΜΑΤΗ ΚΑΡΤΑ ΔΙΚΤΥΟΥ D-LINK

ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΩΔΙΚΟ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΜΟΥ;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πρέπει να έχει κάποιο μενού στο Wi-Fi parameters που να λέει WEP-PSK 64 Βit ή 128 Bit...

Eκεί δηλώνεις τον κωδικό σου αλλά πρέπει να τον βάλεις και στην σύνδεσή σου με την κάρτα δικτύου Wi-Fi που έχεις, γιατί αλλιώς θα χάσεις την σύνδεσή σου και ΕΣΥ..... :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αρχική απάντηση από Trackman

wep είναι η καλύτερη λύση

Are you sure doc?????

Στεφανε:

Ανοιξε εναν internet explorer, γραψε 192.168.1.1 και δωσε enter.

Βαλε username/password: admin/admin

αφου μπεις στο menu του router, θα δεις καποιες καρτελες "home, setup, advanced, tools....."

Αυτο που ψαχνεις, μαλλον ειναι στο setup και θα το αναφερει μαλλον σαν wireless encryption. Εκει επελεξε WPA-PSK αν βρεις, αλλιως WEP και βαλε ενα κωδικο που ταιριαζει στα limit που σου δινει.

Οταν θα ξεκινησει παλι ο ρουτερ, θα θελει αυτον τον κωδικο για να συνδεθεις μαζι του. Οποτε μην τον ξεχασεις!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller

Οταν θα ξεκινησει παλι ο ρουτερ, θα θελει αυτον τον κωδικο για να συνδεθεις μαζι του. Οποτε μην τον ξεχασεις!

Διευκρίνηση: Με την διαδικασία που περιγράφεις δεν αλλάζουν οι κωδικοί πρόσβασης στο router γενικά (πχ ενσύρματα μπορείς να συνδεθείς κανονικά) αλλά μόνο ασύρματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller

Are you sure doc?????

Στεφανε:

Ανοιξε εναν internet explorer, γραψε 192.168.1.1 και δωσε enter.

Βαλε username/password: admin/admin

αφου μπεις στο menu του router, θα δεις καποιες καρτελες "home, setup, advanced, tools....."

Αυτο που ψαχνεις, μαλλον ειναι στο setup και θα το αναφερει μαλλον σαν wireless encryption. Εκει επελεξε WPA-PSK αν βρεις, αλλιως WEP και βαλε ενα κωδικο που ταιριαζει στα limit που σου δινει.

Οταν θα ξεκινησει παλι ο ρουτερ, θα θελει αυτον τον κωδικο για να συνδεθεις μαζι του. Οποτε μην τον ξεχασεις!

Σωστός ο παίχτης λάθος μου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Διευκρίνηση: Με την διαδικασία που περιγράφεις δεν αλλάζουν οι κωδικοί πρόσβασης στο router γενικά (πχ ενσύρματα μπορείς να συνδεθείς κανονικά) αλλά μόνο ασύρματα.

To συνδεθεις ειναι μεταφραση του "connect" οχι του "login" ;)

Αν καταλαβα καλα ζηταει προστασια για το wireless.

Με καλωδιο μπαινει οποιος θελει παντα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα άλλα έχω το zyxel 660w wireless όταν πάω να συνδεθώ με το φορητό μου ζητάει το κλειδί το οποίο και βάζω αλλά πάpαλα λέει πρέπει να είναι 64μπιτ /128μπιτ μήπως πρέπει να το κάνω 128 κομμάτια γιατί μου έχουν σπάσει τα νεύρα σε ένα φίλο το κάναμε κατευθείαν χωρίς τέτοια κόλπα άλλα είχε άλλh μάρκα ασυρματο ρουτερ

Link to comment
Share on other sites

’λλο η κρυπτογράφηση δεδομένων και άλλο η απαγόρευση εισόδου στο ασύρματο δίκτυο. Η χρήση WEP WAP κτλ αφορά τα δεδομένα που διακινούνται. Αν θέλεις να μην βλέπουν καν το δίκτυό σου ή να μην μπορούν να μπουν μπορείς

1) Απόκρυψη του ονόματος του δικτύου SSID

2) Απαγόρευση όλων των συσκευών με διαφορετικές MAC από αυτές που θα καθορίσεις εσύ να έχουν πρόσβαση στο δίκτυό σου.

Και τα δυο τα καθορίζεις από τις ρυθμίσεις του router σου.

Και κάτι τελευταίο;

ΠΟΤΕ μην αφήνεις τα default name και pass admin & admin στον router.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

1) Απόκρυψη του ονόματος του δικτύου SSID

2) Απαγόρευση όλων των συσκευών με διαφορετικές MAC από αυτές που θα καθορίσεις εσύ να έχουν πρόσβαση στο δίκτυό σου.

ΠΟΤΕ μην αφήνεις τα default name και pass admin & admin στον router.

αυτά ακριβώς, βελτιώνεις κιολας τις επιδόσεις χωρίς κρυπτογράφηση και εκπομπή SSID

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.