Jump to content



1005HA Overclocking


Recommended Posts

Μάλλον θα προχωρήσω στην αγορά του Asus Eee-pc 1005ha.

Έχω δει πολλά άρθρα, βίντεο κτλ σχετικά με τις δυνατότητες overclocking που προσφέρει, όχι μόνο αυτό, ολόκληρη η eee-pc σειρά.

Συγκεκριμένα, έχω δει πως οι περισσότεροι χρησιμοποιούν τα eeectl, eeeclock και setfsb.

Εγώ θέλω να σας ρωτήσω τα εξής:

1)να μου εξηγήσετε λίγο τί είναι το FSB, ξέρω χονδρικά πως είναι η ταχύτητα με την οποία επικοινωνέι η RAM με την CPU.

2)Αν αυτά τα προγράμματα είναι αληθινά, εννοώ πως μου φαίνεται λίγο απίθανο να γίνεται overclocking μέσω προγραμμάτων. Και αν είναι αληθινά, να μου πείτε αν θα μείνει το overclocking αν αλλάξω λειτουργικό και αν το βγάλω απ'την τροφοδοσία ρεύματος και μείνει με την μπαταρία (διότι έχω διαβάσει πως γυρίζει στην αρχική/μαμά συχνότητα όταν του βγάζεις την πρίζα, και το αφήνει με μπαταρία).

3)Ποιά προγραμματα να χρησιμοποιήσω μετά το επιτυχές overclocking, για να βεβαιωθώ πως cpu και ram λειτουργούν ομαλά;

Ευχαριστώ.

Υ.Γ Θα βοηθούσε η αντικατάσταση του 1GB ram που διαθέτει με 2GB;

Υ.Γ1 Links: 1 (το πρώτο post λέει τίποτα χρήσιμο; Στο τελευταίο post μιλάνε για overclocking της ... μητρικής; ), 2 (specs)

Υ.Γ2 Ξέρω ότι δεν θα υπάρξουν δραματικές αυξήσεις στις επιδόσεις, πιο πολύ για χαβαλέ το/θα το κάνω

Link to comment
Share on other sites

Το Netbook θα το παρεις επειδη θελεις να κλοκαρεις,ή το χρειαζεσαι ετσι και αλλιως και θελεις ταυτοχρονα να κανεις και τον χαβαλε σου?

1.

FSB,aka Front Side Bus

Ποια η λειτουργια του

2. Φυσικα και γινεται o/c μεσω προγραμματων,απλως δεν ειναι προτιμιτεο.

Συνηθως προτιμαμαι να κανουμε οτιδηποτε εχει σχεση με υπερχρονισμο μεσω Bios.

Στην περιπτωση των λαπτοπ ομως,δεν υπαρχει και αλλη επιλογη γιατι δεν μπορεις να εχεις προσβαση στις ρυθμισεις της μητρικης συνηθως ή δεν υπαρχουν οι απαιτουμενες ρυθμισεις στην μητρικη,προκειμενου να μπορεσεις να πουσαρεις το Λαπτοπ.

Συνηθως αυτα τα προγραμματα εχουν την δυνατοτητα να σωσεις το Overclocked Profile ετσι ωστε να μπορεις να το ενεργοποιεις καθε φορα που επανεκινεις το συστημα.Τουλαχιστον παλαιοτερα,οταν εκλεινες το μηχανημα το συστημα επανερχοταν στις Default ρυθμισεις,αλλα τωρα δεν γνωριζω αν εχει αλλαξει κατι (αν και δεν το νομιζω)

3. Τα προγραμματα που θα χρειαστει να χρησημοποιεις για να δοκιμασεις την σταθεροτητα των επιμερους υποσυστηματων,βρισκονται ολα μαζεμενα στην Ενοτητα Utilities του φορουμ,απ'οπου μπορεις και να τα κατεβασεις.

Η προσθηκη επιπλεον μνημης δεν εχει να κανει με την βελτιωση του overclockability του Laptop,εκτος και αν αντικαταστησεις την υπαρχουσα με αλλη.Αλλα δεν νομιζω να σε "κοψουν" οι μνημες,μιας και δεν θα εχεις και μεγαλα περιθωρια να κλοκαρεις με το Netbook.

Οτι χρειαστεις,feel free to ask ;)

Link to comment
Share on other sites

Το Netbook θα το παρεις επειδη θελεις να κλοκαρεις,ή το χρειαζεσαι ετσι και αλλιως και θελεις ταυτοχρονα να κανεις και τον χαβαλε σου?

1.

FSB,aka Front Side Bus

Ποια η λειτουργια του

2. Φυσικα και γινεται o/c μεσω προγραμματων,απλως δεν ειναι προτιμιτεο.

Συνηθως προτιμαμαι να κανουμε οτιδηποτε εχει σχεση με υπερχρονισμο μεσω Bios.

Στην περιπτωση των λαπτοπ ομως,δεν υπαρχει και αλλη επιλογη γιατι δεν μπορεις να εχεις προσβαση στις ρυθμισεις της μητρικης συνηθως ή δεν υπαρχουν οι απαιτουμενες ρυθμισεις στην μητρικη,προκειμενου να μπορεσεις να πουσαρεις το Λαπτοπ.

Συνηθως αυτα τα προγραμματα εχουν την δυνατοτητα να σωσεις το Overclocked Profile ετσι ωστε να μπορεις να το ενεργοποιεις καθε φορα που επανεκινεις το συστημα.Τουλαχιστον παλαιοτερα,οταν εκλεινες το μηχανημα το συστημα επανερχοταν στις Default ρυθμισεις,αλλα τωρα δεν γνωριζω αν εχει αλλαξει κατι (αν και δεν το νομιζω)

3. Τα προγραμματα που θα χρειαστει να χρησημοποιεις για να δοκιμασεις την σταθεροτητα των επιμερους υποσυστηματων,βρισκονται ολα μαζεμενα στην Ενοτητα Utilities του φορουμ,απ'οπου μπορεις και να τα κατεβασεις.

Η προσθηκη επιπλεον μνημης δεν εχει να κανει με την βελτιωση του overclockability του Laptop,εκτος και αν αντικαταστησεις την υπαρχουσα με αλλη.Αλλα δεν νομιζω να σε "κοψουν" οι μνημες,μιας και δεν θα εχεις και μεγαλα περιθωρια να κλοκαρεις με το Netbook.

Οτι χρειαστεις,feel free to ask ;)

Ναι, το χρειάζομαι το netbook, έτσι και αλλιώς.

Σκέφτομαι να αλλάξω τέλειως την RAM που έχει μέσα.

Κάτι τέτοιο είναι "λογικό";

Το 1o post του πρώτο link από το ΥΓ έχει καμία σημασία; Εννοώ θα μου χρειαστεί πουθενά;

Ποιά προγράμματα, εκτός των eeectl + eee clock, μπορώ να χρησιμοποιήσω; SetFSB κτλ ...

Τέλος, υπάρχει κάνα site με benchmark αποκλειστικά για netbooks; Θέλω να τα συγκρίνω με τα δικά μου.

Y.Γ Βλέπω ότι ο N270 έχει 533MHz FSb ενώ ο N280 που φοράει το 1005hA-P έχει 667! Θα βοηθήσει στο o/c η αγορά 1005ha-p (με τον n280);

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν εχεις 900 ή 950 κάρτα γραφικών ιντελ μπορείς να την κλοκάρεις με το GMATurbo (καπως ετσι λέγεται αν θυμαμαι καλά).

Επίσης, βάλε τους καινούριους drivers της Intel για να μπορείς να τρέχεις και 3D bench. Στο gaming έχει τρομερή διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά προγράμματα προτείνετε ώστε να εξατάζουμε απόδοση των:

α)CPU

β)GPU,

γ)HDD, και

δ)όλων των παραπάνων μαζί, (δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τέτοιο).

Ποιά προγράμματα προτείνετε ώστε να εξατάζουμε σταθερότητα των:

α)CPU

β)GPU,

γ)HDD, και

δ)όλων των παραπάνων μαζί, (δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τέτοιο).

Υ.Γ Για χρήση netbook + σταθερού.

Link to comment
Share on other sites

γενικοτερα δεν εχει νοημα να clockareis ενα λαπτοπ, μιας και χανεις απο αποψη αυτονομιας και στην πραγματικοτητα διαφορα δεν βλεπεις. θα σε προετρεπα να πειραματιστεις σε εναν σταθερο υπολογιστη, για να εχεις πληθωρα επιλογων και οχι τις ελαχιστες δυνατοτητες που εχεις μεσα απο windows.

Υ.Γ Θα βοηθούσε η αντικατάσταση του 1GB ram που διαθέτει με 2GB;

στο overclocking οχι, στην καθημερινη χρηση ισως. Τωρα που εριξα μια ματια, το συγκεκριμενο μοντελο φοραει ενα So-dimm DDR2 1GB, οποτε το αφαιρεις, κοιταζεις τα χαρακτηριστικά του και παιρνεις αλλο ενα για να τα ζευγαρωσεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.