Jump to content



Γενικό αναστέναγμα (οverclocking)


Recommended Posts

Λοιπόν, είχα κάνει άλλο ένα τοπικ παλιότερα με τις προσπάθειες μου να κλοκάρω έναν E1400.

Καθώς "αναβαθμίστηκα", μ'έναν E2180 είπα να τον ξεζουμήσω, μιας και βλέπω ότι πάει μεχρι και 4GHz, με stock ψύξη.

Λοιπόν, το σύστημά μου:

Intel CPU E2180 @2,00GHz

RAM 2x1GB

GA-945GCM-S2C

8500GT 512MB

Λοιπόν, ορίστε μια screenshot από CPUZ.

2GOaqK.png

Βάζω στο BIOS στο CPU Host Freq 230, κάνω save, αλλά όταν μπαίνει το FSb είναι πάλι στα 200.

XAoAsp.png

Έκανα και Load optimized Settings απ'το BIOS, αλλά και πάλι είναι μαυρισμένη η καρτέλα με το overclocking, και δεν μπορώ να μπω.

Eist -> Disabled.

Τώρα για την RAM:

TKYqHz.png

Τα timings είναι ... "χαλαρά";

Αν όχι, με ποιό πρόγραμμα τα χαλαρώνω, γιατί σχετική επιλογή στο bios δεν βλέπω;

Δουλεύον στα 200 διότι, όπως είπα παραπάνω, <<πάω bios και κατεβάζω τον πολλαπλασιαστή των RAM στο 2, για να χω περιθώριο να ανεβάσω τον επεξεργαστή>>.

Ανεβάζω και σιγά-σιγά την GPU, αλλά το κύριο πρόβλημα μου είναι τώρα ο CPU.

Ευχαριστώ.

Υ.Γ http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=891446

Link to comment
Share on other sites

Holy Giga Cows! Μην κλοκάρεις από τα προγράμματα που προσφέρει η μητρική σου. Όλα θα τα κάνεις από το BIOS εκτός κ αν δεν έχει ανάλογη επιλογή. Έχεις το τελευταίο BIOS ;

Ριξε μια ματιά στα forums του tweaktown όπου είναι το Official board της Gigabyte. Εμένα με βοήθησαν πολύ. Τώρα αν έχεις κάποιο template του BIOS σου να μας δώσεις ή μερικές φωτογραφίες θα βοηθούσαν.

Επίσης παίζει και το γεγονός να έχει χρεπο-μητρική γιατί και η φίλη μου έχει μία GB mobo και δεν έχει επιλογές για κλοκάρισμα. Και αυτές που έχει . . . ό,τι να ναι κάνουν.

Ο,τι άλλο θελήσεις, εδώ είμαστε:)

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε πως είναι το BIOS.

http://i44.tinypic.com/wakj87.jpg

Μου κάνει όμως εντύπωση που δεν μπορώ να κλοκάρω.

Χθες το πρωί τον είχα στα 2,3GHz, του κάνα ένα OCCT, πήγα μετά στο BIOS, και από τότε, δεν μπορώ να το ξανανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι η μητρική σου είναι λίγο ότι να ναι και παίζει να είναι όπως αυτή που είχα δοκιμάσει κ εγω γιατί βλέπω να είναι ίδιο το template του BIOS. Δηλαδή αν ανεβάσεις το FSB απο 250 σε 260 δεν στο παίρνει ;

Link to comment
Share on other sites

Ούτε από 200 στα 210, ξέρω γω.

Ή από 200 στα 100.

Θα ξαναδοκιμάσω να σου πω πάλι.

Γιατί το EISΤ δεν είναι disabled; Ο multi δεν είναι σταθερός.

Στο BIOS, παρόλα αυτά, λέει πως το EIST είναι enabled. :S

Έχω την εντύπωση ότι με γράφει το PC ή το BIOS.

Διότι λέει το BIOS Eist -> enabled, και παίζει ο multi, και το BIOS λέει, πάλι, πως είναι στα 220MHz, αλλά το CPUz λέει πώς είναι στα 2,00.

Υ.Γ Παλιότερα, που πήγαινε άνετα στα 250, με ένα κλικ παραπάνω ρέυμα νομίζω, σταματούσε εκεί. Δηλαδή, έδινα 260 και έπεφτε πάλι στα 200.

Link to comment
Share on other sites

Στο BIOS βάλε:

EIST --> Disabled

C1E --> Disabled

και μετα κλόκαρε. Αν εχεις enabled το EIST και μπαινεις μεσα στα Windows, όταν ο CPU κάθεται χωρις να τρεχει καποια βαρυα εργασία τότε ρίχνει τον Multiplier και οχι το fsb. Το FSB αν στο ριχνει δεν ειναι λογικο.

Save and Exit

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σίγουρα σώζω τις ρυθμίσεις.

Και γιατί παλιότερα έκανε; Έχω φτάσει και στα 2,4GHz με ίδια specs.

Τέσπα, υπάρχει μια πολύ φτηνή και συνάμα αξιοπρεπής mobo όσο αφορά το o/c του E2180 να αγοράσω;

Ή να δοκιμάσω πρώτα update του BIOS;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί με τα παρακάτω settings δεν μπουτάρει;

http://imgkk.com/images/s7CLGa.jpg

CPU Host Freq 240

PCI Auto

System Memory Multiplier 2.00

CPU Voltage Control 1/2 κλικ παραπάνω απ'τα 1.32500V

Το PCI αν το βάλω στα 100 και κάνω restart, ανοίγει πάλι, αλλά κατεβαίνει στα 2 ο επεξεργαστής απ'τα 2,3 ή 2,4. WTF?

Link to comment
Share on other sites

Το ρευμα στον επεξεργαστη απ'οτι καταλαβαινω απο την φωτο το εχεις στο auto.

Δωσε χειροκινητα τιμη στο vcore λοιπον και ξαναδοκιμασε.

Οταν κλοκαρεις,δεν θα αφηνεις ποτε τα ρευματα στο auto.Τουλαχιστον οχι τα πολυ βασικα γιατι τα υπολοιπα σε χαμηλες συχνοτητες μπορει και να μην σε επιρεασουν και τοσο.

Και αυτο γιατι αν τα εχεις στο auto,τοτε δεν μπορεις να ξερεις τι σε κοβει....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.