Jump to content



Ο Γολγοθάς για την απόκτηση υπηρεσιών ADSL και όχι μόνο...........


$pIdy_mc

Recommended Posts

Γεια σας παίδες :)

Λοιπόν όλοι λίγο πολύ (κυρίως πολύ :rolleyes: ) έχουμε πέσει θύματα της τραγελαδικής κατάστασης που επικρατεί στον Ο.Τ.Ε.

Με αυτό το thread θα ήθελα να συγκεντρώσω όλα τα παράδοξα, :confused: τα απίστευτα, :blink: τα ελεεινά :eek: και γιατί όχι και τα αστεία :laughing: περιστατικά που συνέβησαν σε εσάς ή σε κάποιον γνωστό σας στον Ο.Τ.Ε. ή σε κάποιον Provider στην προσπάθεια σας να αποκτήσετε μία γραμμή ADSL, αλλά δεν θα ήθελα να περιοριστούμε μόνο στην ADSL,αλλά και σε οποιαδήποτε άλλο παρόμοιο περιστατικό.

Όλοι έχουμε πει μερικές από τις εμπειρίες μας σε άλλα παρόμοια topics όπως το Μάλλον έγινε αναβάθμιση......., ADSL και Ελλάδα.., Otenet: Ο ορισμός του δημοσίου, αλλά εδώ θα σας ζητούσα την πλήρη περιγραφή των εμπειριών αυτών μικρών ή μεγάλων :)

Ξέρω ότι βαριέστε να αρχίζετε να γράφετε κατεβατά ολόκληρα (και εγώ το ίδιο μην νομίζεται :innocent: ), αλλά θα ήθελα να δείτε αυτό το thread ως ένα group therapy (κατά εκέι το βλέπω να οδεύουμε :X: )όπου ο άνθρωποι με παρόμοια προβλήματα τα συζητάνε και εκτονώνονται. ’λλωστε πρέπει να κάνουμε κάτι για να σκοτώσουμε την ώρα μας :p:hehe::p

Θα σας παρακαλούσα να κάνετε λίγη υπομονή και να γράψετε τις εμπειρίες σας, άλλωστε έχουμε κάνει τόση υπομονή για τον Ο.Τ.Ε. μόνο που δεν θα έχουμε πρόβλημα :p

#@# Αρχίζω εγώ με την δικιά μου εμπειρία όπου προσπαθώ να δω αν έχει εκκριθεί η αίτηση μου ή όχι

Έστειλα τον φάκελο με τα απαραίτητα στοιχεία που χρειάζονται για να μπει η γραμμή στην Vivodi και μετά από λίγες μέρες με παίρνει τηλέφωνο μία κυρία και μου λέει ότι δεν γίνεται εγκριθεί η αίτηση, γιατί τα στοιχεία που είχα βάλει ήταν τα δικά μου ( Α.Φ.Μ., I.D κ.τ.λ.)και όχι κάποιου ενήλικου που χρειάζεται κανονικά.....Την ρωτάω αφού είναι νόμιμα τι πρόβλημα υπάρχει και αρχίζουν τα κατεβατά bla-bla-bla. :dots:

Τespa έκανα αίτηση με τα στοιχεία του πατέρα μου και η αίτηση μου εγκρίθηκε :D ....το τραγικό είναι ότι εκείνη την περίοδο γινόταν σκληρή μάχη :flex: για το ποιος θα πάρει τις 100 μόνο πόρτες που είχανε μείνει και αυτό είναι το τραγικό της κατάστασης, γιατί η αίτηση με-τούτα-και-με-κείνα καθυστέρησε γύρος στις 15-18 μέρες και όπως ήταν αναμενόμενο δεν βρήκα πόρτα. :(

Περνάει σχετικά γρήγορα ο καιρός λόγω τον τότε σχολικών εξετάσεων που έδινα, αλλά περνούσα αρκετά συχνά από τον Ο.Τ.Ε. για να δω τι γίνεται...

Περάσανε γύρος στους τρεις βασανιστικούς μήνες :turn: με τα σου-τα-φέρτα από τον Ο.Τ.Ε. στο τηλεφωνικό κέντρο της Vivodi και αντίστροφα :upside:

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ βρίσκω πόρτα και λέω ωραία :jump: τώρα θα αρχίσει το λιώσιμο στο CSs και το surfing, αλλά δυστυχώς :nothing: δεν ήταν και τόσο εύκολο καθώς δύο πράγματα με χώριζαν από το όνειρο και λέγονται :shifty: username & :shifty: password :shifty:

Τους παίρνω και τους ζητάω τους κωδικούς, αφού περίμενα κάνα 20-λεπτο χαλαρά και μου λένε πρέπει να μας στείλετε τα στοιχεία τις ταυτότητας σας για να σας τα δώσουμε τηλεφωνικός.....ΟΚ ξεκινάω για να τα στείλω και δεν μπορούσα :...:, μια το έβγαζε στο busy, μια not responding και έκανα γύρος στα 35 λεπτά για να στείλω ΈΝΑ fax !!!!! Λοιπόν τα στέλνω και το μόνο που έμενε τώρα ήταν να περιμένω άλλη τόση ώρα για να πάρω τους κωδικούς, αλλά δεν τελειώσαμε ακόμα :nuke:........

Βάζω τα στοιχεία στις ρυθμίσεις του Router και λέει δεν απαντάει όσες φορές και να προσπάθησα και για να μην τα πολυλογώ η υπάλληλος μου είχε πει λάθος ένα νούμερο :getlost:

Τέλος εμπειρίας 1 :p

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

#@# Και η εμπειρία ενούς φίλου μου όπου μέχρι και σήμερα τρέχει και δεν φτάνει :turn:

Την συνέχεια την έκανα copy-paste από το thread που την πρωτο-postara :p

Πήρε από την 4net ένα τρίμηνο πακέτο 384 και μόλις τέλειωσε το πακέτο ήθελε να κλείσει την γραμμή και πάει, τους το λέει, του λένε OK :T:

Μια μέρα όμως ήρθε ένας λογαριασμός απ΄ την 4net και επειδή παραξενεύτηκε :...: σύνδεσε τα καλώδια και έλεγε ότι συνδέθηκε η ADSL !!

Πάει στην 4net, τους ρωτάει γιατί και λένε ότι το συμβόλαιο έλεγε για 12-μήνη υποχρεωτική σύνδεση και πράγματι το έλεγε αλλά τα γράμματα δεν ήταν απλός μικρά , αλλά εκτός τον άλλον δεν είχε υπογράψει και tpt o πατέρας του, καθώς οι υπάλληλοι δεν του το ζητήσανε..

Και πάει ο πατέρας του να δει τι μπορεί να δίνει και τα βρίσκουνε στο να δώσει κάποιο ποσό και να μην πληρώσει tpt άλλο..υπογράφει ένα χαρτί ότι το-και-το, αλλά έλα όμως που τον άλλο μήνα ο υπάλληλος του λέει

:whistling ποιο-και-ποιο:whistling , γιατί η λογαριασμοί συνέχισαν να πηγαίνουν

Τις στείλανε εξώδικο, αλλά δεν μπορούνε να τα βάλουν και με ολόκληρη εταιρία και τώρα υπάρχει κίνδυνος να τους τρέχουν για να πληρώσουν και τα δικαστικά έξοδα

:D Ουφ τέλος ! :D

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μεταφέρθηκε στη σωστή κατηγορία...

Να πω και την δική μου ιστορία με το ondsl kit 2mbit. Τρεις μερες μετά την αποστολή της αίτησης είχα έτοιμη γραμμή 768. Για 10 μέρες μέχρι να γίνει η γραμμή 2048 είχα net από το ram (να ναι καλά η altec) και 4 μερές μετά την μετατροπή της γραμμής σε 2048 πήρα και τους κωδικούς από την otenet. 17 μέρες σύνολο δηλαδή απλά μόνο για 3 δεν είχα dsl γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris

Το θέμα μεταφέρθηκε στη σωστή κατηγορία...

:sorry:,απότι φαίνεται μπήκα σε λάθος 'πόρτα' :red:

Αρχική απάντηση από vdeseris

Να πω και την δική μου ιστορία με το ondsl kit 2mbit. Τρεις μερες μετά την αποστολή της αίτησης είχα έτοιμη γραμμή 768. Για 10 μέρες μέχρι να γίνει η γραμμή 2048 είχα net από το ram (να ναι καλά η altec) και 4 μερές μετά την μετατροπή της γραμμής σε 2048 πήρα και τους κωδικούς από την otenet. 17 μέρες σύνολο δηλαδή απλά μόνο για 3 δεν είχα dsl γραμμή.

Είσαι από τους προνομιούχους, περίμενες μόνο 17 μέρες, όχι ότι είναι και λίγες :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ σε αυτά που γράφεις φίλε $pIdy_mc στο αρχικό σου thread. Και εγώ πρόσφατα έκανα σύνδεση με ΟΤΕ και το μόνο στραβό ήταν ότι με αγανάκτησαν για να ενεργοποιήσουν την γραμμή, συγκεκριμένα έκαναν 3 εβδομάδες. Από την δεύτερη εβδομάδα όταν πήγαινα να συνδέσω το router έλεγε dsl connection succesful, και μπήκα και εγώ στην διαδικασία να πάρω τους κωδικούς και δεν μους τους έδιναν γιατί μου έλεγαν ότι δεν είχε ενεργοποιηθεί ακόμα η γραμμή και όντως έτσι ήταν απλά είχε γίνει δέσμευση της πόρτας και γι αυτό μου έλεγε και dsl connection succesful. Μόλις όμως ενεργοποιήθηκε η γραμμή μόνοι τους με πήραν τηλέφωνο και μου έδωσαν τους κωδικούς. ’ρα το μόνο fαoul στην υπόθεση ήταν ο χρόνος καθηστέρησης για την ενεργοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από helloween

Διαφωνώ σε αυτά που γράφεις φίλε $pIdy_mc στο αρχικό σου thread. Και εγώ πρόσφατα έκανα σύνδεση με ΟΤΕ και το μόνο στραβό ήταν ότι με αγανάκτησαν για να ενεργοποιήσουν την γραμμή, συγκεκριμένα έκαναν 3 εβδομάδες. Από την δεύτερη εβδομάδα όταν πήγαινα να συνδέσω το router έλεγε dsl connection succesful, και μπήκα και εγώ στην διαδικασία να πάρω τους κωδικούς και δεν μους τους έδιναν γιατί μου έλεγαν ότι δεν είχε ενεργοποιηθεί ακόμα η γραμμή και όντως έτσι ήταν απλά είχε γίνει δέσμευση της πόρτας και γι αυτό μου έλεγε και dsl connection succesful. Μόλις όμως ενεργοποιήθηκε η γραμμή μόνοι τους με πήραν τηλέφωνο και μου έδωσαν τους κωδικούς. ’ρα το μόνο fαoul στην υπόθεση ήταν ο χρόνος καθηστέρησης για την ενεργοποίηση.

Εμένα πάντως μου ζήτησαν στοιχεία ταυτότητας :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.