Jump to content



FEDORA CORE 5


athlon=greek

Recommended Posts

Εχω βρει μια διανομη του FC 5 απο ενα περιοδικο και καθως μπουταρω για να το εγκαταστησω στον σκληρο δισκο(εχω τρεις) τον οποιο τον εχω για αυτο ακρβως το λογο,το γραφικο περιβαλλον της αρχικης εγκαταστασης ειναι μεγενθυμενο επι της οθονης μια LG FLATRON 1920P.Το αποτελεσμα ειναι οτι δεν μπορω να συνεχισω την εγκατασταση,υπαρχει καποια εντολη στο boot prompt για να εγκατασταθει;Εχω προσπαθησει στο boot prompt με την εντολη noapic nolapic acpi=off και δεν την δεχεται... :(

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη βλεπω οτι περασε ωρα και δεν απαντησε κανεις.Δοκιμασε να πατησεις το F2 ,πριν πατησεις enter ωστε να ξεκινησει η εγκατασταση,αν θυμαμαι καλα σου βγαζει καποιες επιπλεον επιλογες.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το "vga=1280x1024"

ίσως κάποιο από τα παρακάτω σε βοηθήσουν (αφαίρεσε το knoppix από το boot option)

boot: knoppix vga=0

boot: knoppix acpi=off pnpbios=off noapic noapm Helpful for laptops

boot: knoppix vga=0 debug -b 3 Using this boot command will cause Knoppix to pause at various stages in the boot process. Just type 'exit' at each shell prompt to move on to the next stage. You will know that you are at the final stage when typing 'exit' does not do anything. If you get that far, type 'init 5' to go into graphics mode.

boot: failsafe debug -b 3 That will do the same as the previous boot command, except turn off most of the hardware detection.

http://www.knoppix.net/wiki/Cheat_Codes#Tips.26Tricks

Link to comment
Share on other sites

μα δεν εχω βαλει το knoppix!!!To fedora core 5 προσπαθω να βαλω ρε παιδια απο την αρχη.Ο σκληρος ειναι κενος στον οποιο θα εγκαταστησω το fedora.....

βασικα παιρνω μηνυμα:COULD NOT FIND KERNEL IMAGE:VGA=1280X1024:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από wrong method

man απλά γράψε boot:vga=0 (για αυτό σου είπα να αφαιρέσεις το knoppix)

η vga=1280x1024 δεν έπιασε ;

μου δινει:could not find kernel image:vga=1280x1024

κια στο vga=0 δινει could found image

Link to comment
Share on other sites

δεν το πιστευω οτι δεν υπαρχει λυση παιδες για να λυθει αυτο το προβλημα τελικα.Μεχρι στιγμης δεν μπορω να κανω την εγκατυασταση του FC 5,υπαρχει λυση τελικα;:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από emnezia

Δώσε στο boot prompt το εξής:

linux vga=ask

και λογικά θα σε ρωτήσει την ανάλυση που θες

ευχαριστω καταρχην φιλε emnezia,εβαλα την εντολη και την αναλυση(enter mode number or "scan") αλλα και παλι το γραφικο περιβαλλον εγκαταστασης ειναι μεγενθυμενο οπως πριν,τι αλλο να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από steve_m

Αλλη vga μπορεις να δοκιμασεις?

οχι δεν εχω τετοια πολυτελεια,μηπως, λεω,,, φταιει που η οθονη οπως ειναι συνδεμενη στην dvi και οχι στην αναλογικη εξοδο,ρωταω μηπως;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.