Jump to content



Περιεργος(?) θανατος(?) τροφοδοτικου


anousios

Recommended Posts

Αγορασα το νεο μου επεξεργαστη Αthlon 64 X2 4400+

Toν βαζω πανω στη μητρικη μου (s939) αντικαθιστωντας τον προυπαρχοντα μονοπυρηνο A64.

Το συστημα περιλαμβανει ακομα 4 modules μνημης, 1 agp καρτα γραφικων(6600gt, παιρνει χωριστα ρευμα), 3 σκληρους, 2 dvd-r(το ενα dvd-rw).

Mε το που συνδεω το τροφοδοτικο μου (zalman 400) και εκκινω το pc, ακουγεται ενα ελαφρυ [φραπ], πεφτει η ασφαλεια και σβηνουν και μερικα φωτα...

Παω και σηκωνω την ασφαλεια...Φοβουμενος για τα χειροτερα (πχ. καψιμο της μητρικης) βαζω ενα παλιοτερο 350ρι τροφοδοτικο που εχω, αποσυνδεω 2 δισκους και ενα dvd-r και εκκινω...Και αυτη τη φορα το συστημα δουλευει κανονικα...

Παιρνω και βαζω το αλλο τροφ/κο για να το δοκιμασω σε αλλο pc, μονο με τα βασικα...δε κουνιεται φυλλο Οποτε λεω οτι προφανως καηκε:cry:

Δε μπορω ομως να καταλαβω γιατι...ως τωρα δουλευε κανονικα και ημουν πολυ ικανοποιημενος. Γιατι καηκε εκει που ενα υποδεεστερο τροφ/κο δουλευει κανονικα?? Γιατιιιι??

Οποτε τωρα πρεπει να αγορασω ενα καινουργιο. Ποιο αθορυβο ποιοτικο μου προτεινετε σε αυτο το συστημα: A64 X2 4400+ 4 modules μνημης, 3 σκληρους sata, 2 dvd rw+r, GF 6600gt, Audigy 2 ZS, καρτα τηλεορασης, 2Χ90 ανεμιστηρες?[

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις εγγύηση, πάρε όποιο Fortron βρεις στο Πλαίσιο με τα χρήματα αυτά.

Αλλιώς, HEC 480 AcePower (79) ή HEC 550 WinPower (97)

Σε πιο φθηνό υπάρχει το LC Power 550W στα 60. Ίσως να μην είναι 550W αλλά είναι δοκιμασμένα καλό τροφοδοτικό για τα λεφτά του.

Link to comment
Share on other sites

το πηρα πριν 20 μηνες...

λεει πανω εγγυηση 3 χρονια αλλα στο ελαντα νομιζω οτι ειναι παντα 1 χρονος. Καλυπτεται το βραχυκυκλωμα?

Ετσι κι αλλιως το ανοιξα...κατι ακουσα για καμμενη ασφαλεια που μπορει να αλλαξει.

Δε συζηταμε φτηνες και θορυβωδεις λυσεις αλλα επωνυμες και αθορυβες.

Συμφωνειτε ολοι να παρω ενα forton απ το πλαισιο οπως αυτo εδω?

(500W, 69, bluestorm)http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=731846

Γιατι ομως εδω με 400W κανει 79??http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=722936

Ή μηπως να παρω αυτο το chieftec?(500W, 75)http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=873446

Σημειωση οτι δε με ενδιαφερουν τα φωτακια αλλα πρεπει να εχουν ide & sata pins, lκαι για vga.

Link to comment
Share on other sites

τα μαγαζια τα ισοπεδωνουν...μπορει το κουτι να λεει πανω 36 μηνες αλλα η πολιτικη των μαγαζιων ειναι συνηθως 1 χρονος. Ασε που θα σου πουν οτι δεν καλυπτεται το βραχυκυκλωμα.

Εξαλλου εγω δε μπορω να περιμενω ποοτε θα το φτιαξουν, αν θα το φτιαξουν.

Τελικα δε θα μου προτεινει καποιος ενα αποδοτικο αθορυβο psu χωρις λαμπακια αλλα με sata και vga pins?

Εχει σημασια αν εχει 1 ή 2 ανεμιστηρες?

Link to comment
Share on other sites

αν δεν στο δεχτουν με εγγυηση προσπαθησε να το επισκευασεις σε καποιον ειδικο ,ασφαλειες δεν εχουν μεσα αυτα? μπορει να ειναι κατι απλο το τσαφ που ακουσες.μυρισες καμμενο λαδι?εβγαλε καπνους? περιεγραψε το συμβαν...:D

Link to comment
Share on other sites

oxι, δε μυρισα τιποτα. Το ανοιξα ηδη, τιποτα καμενο δε φαινεται να υπαρχει. Και καποιος αλλος μου ειπε για ασφαλεια που ισως πρεπει να αλλαξω, ποια ειναι η ασφαλεια ρε παιδια, μια μικρη γυαλινη λυχνια που ειδα στην ακρη? Να την αλλαξω?

Το συμβαν εχει περιγραφει στο πρωτο μου.

Λοιπον παιδια, επειδη τωρα επειγομαι να παρω καινουργιο τροφ/κο σημερα, και αφου καποιοι λετε για chieftec, να παρω με 500W, 75 αυτο http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=873446 ?

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου αφου καλά καλά δεν ξέρεις ποια είναι η ασφάλεια άστο στην ησυχία του και πάρε ένα άλλο μην βάλεις και καμμιά φωτιά. Αν δεν έχει ταινία ασφάλειας που να έχει σκιστεί και δεν έχει σημάδια ότι έχει ανοιχτεί πήγαινε το πίσω. Απλά τα πράματα

Link to comment
Share on other sites

αν διαβασεις το thread θα δεις οτι το ανοιξα ηδη.

Πως αλλιως θα εβλεπα τη λυχνια?

το οτι θα παρω αλλο psu ειναι δεδομενο.

Μην ανησυχεις, δεν ειμαι τοσο γκαου που να παρω φωτια:woot:

Link to comment
Share on other sites

Δεν στο λέω για να στην πω, απλά πρόσεχε γιατί δεν είναι να παίζεις με 220V. Η ασφάλεια είναι βραδέως καύσεως;

Για το άνοιγμα διάβασε καλύτερα τι σου είπα

Αρχική απάντηση από nobig

Αν δεν έχει ταινία ασφάλειας που να έχει σκιστεί και δεν έχει σημάδια ότι έχει ανοιχτεί πήγαινε το πίσω. Απλά τα πράματα

Το έχω καταλάβει ότι έχει ίδη ανοιχτεί

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.