Jump to content



Modem for Linux.......


athlon=greek

Recommended Posts

Τι modem μπορω να αγορασω για να το χρησιμοποιησω σε οποιοαδηποτε διανομη LINUX και να μπορει να το βλεπει χωρις προβλημα με τους drivers;Παρακαλω τις προτασεις σας και την εμπειρια σας...

Ευχαριστω εκ των προτερων.:getlost:

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θα θέλεις ADSL modem ,έτσι;

Εγώ θα σου πρότεινα παρείς κάποιο modem/router ,το οποίο να έχει θύρα Ethernet.

Έτσι, το συνδέεις απλά στην θύρα Ethernet του υπολογιστή σου και τον ανοίγεις και μπαίνεις κατ' ευεθείαν στο Internet.

Ούτε drivers ,ούτε τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Arielis

Προφανώς θα θέλεις ADSL modem ,έτσι;

Εγώ θα σου πρότεινα παρείς κάποιο modem/router ,το οποίο να έχει θύρα Ethernet.

Έτσι, το συνδέεις απλά στην θύρα Ethernet του υπολογιστή σου και τον ανοίγεις και μπαίνεις κατ' ευεθείαν στο Internet.

Ούτε drivers ,ούτε τίποτα

ναι adsl modem ποιο ειναι καταλληλο ομως γιατι εχω μπερδευτει ;

Link to comment
Share on other sites

Μήν διαλέξεις κάτι το οποίο να έχει μόνο USB θύρα, λόγω της εγκατάστασης drivers που σημαίνει κάποια επιβάρυνση του συστήματος ,και επειδή το USB δεν ενδέικνυται (κατά κάποιο τρόπο για δικτύωση).

Ειδικότερα αν έχεις Linux ,τα USB modems θα σου βγάλουνε το λάδι (μέχρι να βρείς drivers κτλ)

Προτίμησε ένα router καλύτερα, το οποίο να ενσωματώνει NAT/Firewall. Φυσικά και θα πρέπει να το συνδέσεις με ethernet.

Προσωπικά έχω το Netgear DG632, αρκετά καλό μέχρι τώρα. Ίσως το μόνο του ελλάτωμα είναι οτι δεν έχει κάποιο ενσωματωμένο switch (για να συνδέονται και άλλοι υπολογιστές)

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και τα παιδιά, μακριά απο usb modem!!!

θα απογοητευτείς,,,,

Ένα modem/router να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...

Εγώ με το Linksys wag354g δεν έχω κανένα πρόβλημα, αν

και πολλά έχουν ακουστεί για το συγκεκριμένο...

ΜΑΚΡΙΑAAA ΑΠΟ USB ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Οποιοδήποτε adsl modem που συνδέεται μέσω lan μπορείς να χρησιμοποιήσεις χωρίς να ανησυχείς για drivers.

Αν η διανομή που εγκαθιστάς υποστηρίζει την κάρτα δικτύου τότε pc σου, διάλεξε 1 στην τύχη... θα δουλέψει!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.