Jump to content

Πρόβλημα με καρτα γραφικών

kokonik
 Share

Recommended Posts

Καλημέρα

Εχω το εξης προβλημα εδω και .....2 χρονια :-)

Eιχα αγορασει μια καρτα γραφικων GeForce FX 5700LEQ

http://www.albatron.com.tw/images/product/it/vga/picture/big/FX5700LEQ.jpg

http://www.albatron.com.tw/english/it/vga/specification.asp?pro_id=96#

Oταν την πηρα για λιγες ημερες δουλευε κανονικα(αν θυμαμαι καλα).Καποια στιγμη ενω επαιζα mohpa μου παγωσε η οθονη.Απο τοτε οτι παιχνιδι βαζω η κολλαει η κανει επανεκινηση..Μπενει κανονικα στο παιχνιδι και μπορει να κολλησει αμεσως μπορει σε 2-3 λεπτα η να restart ο υπολογιστης.Με εξαιρεση το football manager που μαλλον λογω του οτι δεν υπαρχει καμια κινηση δεν ζοριζεται.Aπο τοτε λοιπον συνεχιζω να εχω μεσα την geforce4 mx440se(sparkle)!!!!Παιζω κανονικα μερικα παιχνιδακια σχετικα παλια χωρις κανενα προβλημα.Εχθες δοκιμασα να παιχω το lma07(manager)και μου ειπε οτι δεν το σηκωνει η καρτουλα μου :-( Καπου εκει και μετα απο δυο χρονια ειπα να ξαναβγαλω την 5700 να δω τι γινεται.Την βαζω και το τρεχει κανονικα.Μεσα σε 2 λεπτα θυμηθηκε τα παλια και restart,κολλημα κτλ

Εχω βαλει ολους τους νεους,παλιους ενδιαμεσους drivers και απο την nvdia και απο την albatron αλλα τιποτα.Εχω δοκιμασει να βαλω λιγο μεγαλυτερο τροφοδοτικο μια που ειμαι με 300αρι,εβαλα 400,τιποτα.Drivers στην μητρικη τζιφος...Δεν θυμαμαι γενικα τι αλλο εκανα

α)Τι διαφορα εχει η agp,pci,pci express δεν εχω ιδεα απο αυτα..Αυτη που εχω αν καταλαβα απο το μινι ψαψιμο ειναι agp(?)

β)Τι αλλο μπορει να φτεει βρε παιδια?Η καρτα εχει το προβλημα η καποια ασυμβατοτητα συμφωνα με τα παρακατω που εχω?

γ)Η καρτα ηταν στην εγγυηση αλλα λογω μετακομισης δεν την βρηκα πουθενα

δ)Επειδη τωρα τουλαχιστον δεν παιζουν πολλα φραγκα τι καρτα να παρω που να τρεχει τα τελευταια παιχνιδια και φυσικα να την τραβαει το συστημα μου και η μητρικημου?

motherboard

Model P4X400-8235

Chipset Vendor:VIA Technologies Inc

Chipset Model ProSavageDDR P4X333 CPU to PCI Bridge

BIOS Version VIAP4X - 42302e31

CPU Intel Pentium 4 2.66

Video Bios Version Version 4.36.20.41.00

Μemory 512

φιλε χωρις να θελω να προτρεξω και να βγαλω σιμπερασμα χωρις εξεταση θα σου πω πως το τσιπσετ της βια φταιει... βια και ουλι τσιπσετσ εμφανιζουν ασυμβατοτητες με καρτες οχι μεγαλων επονημων κατασκεβαστων ή με καρτες πιο καινουριες απο την κοικλωφορια τους οπως εχω διαπιστωσει εγω τουλαχιστον με τη μικρη μου πειρα τα τελευταια χρονια... αν ειναι να παρεις καποια καινουρια παρε αν παρεις ατι καρτα να ειναι απο sapphire αν παρεις nvidia να παρεις xfx,asus δε θα εχεις προβλημα νομιζω και αν θες να σου προτινουμε πες μας ευρος τιμης γιατι αλλιως τι να σου πουμε? μπορεις να παρεις και με 40, μπορεις και με 600 ευρω...

Θα το κατεβασω οταν παω σπιτι..

tolis86 μηπως ειναι καλυτερα να παω να παρω ενα σετακι που ειδα στο πλαισιο με 300ευρω Core 2 Duo με μνημη και μητρικη μαζι και να αγορασω και μια καρτα να τελειωνουμε?To εχει δει κανεις αυτο?Αξιζει?Εχω ζαλιστει μιλαμε με αυτο το θεμα

Επισης στο πλαισιο μου ειπαν οτι δεν υπαρχουν πλεον μητρικες για p4

Αρχική απάντηση από kokonik [Σήμερα, στις 15:32]

Θα το κατεβασω οταν παω σπιτι..

tolis86 μηπως ειναι καλυτερα να παω να παρω ενα σετακι που ειδα στο πλαισιο με 300ευρω Core 2 Duo με μνημη και μητρικη μαζι και να αγορασω και μια καρτα να τελειωνουμε?To εχει δει κανεις αυτο?Αξιζει?Εχω ζαλιστει μιλαμε με αυτο το θεμα

Επισης στο πλαισιο μου ειπαν οτι δεν υπαρχουν πλεον μητρικες για p4

αυτο ειναι το καλυτερο! :T:

καλη λυση θα ηταν αλλα οχι μητρικες με βια!!! κατω η βια! λοοοοολ!! τσιπακι απο ιντελ ή απο νβιδια σε ιντελ επεξεργαστη....καλητερα να παρεις αυτή:http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528357 και ας εχει παλιο τσιπσετ (ειναι πολυ καλο ομως) παρα το οτιδιποτε βια και μιας και περνει και δδρ μνημες και οχι δδρ2 κρατας και τις μνημες σου....αλλα ομως παιρνει agp καρτες...αν δοκιμαζες την 5700 σου σε αλλο παιδι θα ηξερες αν φταιαει η ιδια και οχι η μητρικη...αλλα αν θες να παρεις και καινουρια καρτα σε pci express τοτε παρε καλητερα αυτη:http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528360 αλλα θα πρεπει να παρεις και μνημες και καρτα γραφικων...αν θα πραξεις ετσι τοτε με 400 ευρο +116 η καρτα γραφικων(μπορεις να παρεις και μια καλητερη ετσι αβαλα αυτη μιας και νομιζα οτι ο προυπολογισμος ειναι σφιχτος) να παρεις αυτα:

post-3444-1416072806,7655_thumb.gif

Αρχική απάντηση από kokonik

Πως βλεπω θερμοκρασια και πως παραπανω πληροφοριες?29 πηγα και ακομα δεν τα εμαθα :-)

H 5700LE δυστυχως δεν εχει σενσορα θερμοκρασιας....

αν δεν υπαρχει σενσορας πρεπει να παρεις εσυ και να τον σφυνωσεις στυ ψυκτρα αλλα και παλυ θα σου διχνει τη θερμοκρασια της ψυκτρας και οχι του πυρηνα που σιγουρα θα ειναι μεγαλητερη(του πυρηνα) οχι και πολυ αλλα σιγουρα θα ειναι.... για τον επεξεργαστη σιγουρα καποιο προγραμα θα εχει η μητρικη σου στο σιντι σου αν εχεις ασους που νομιζω πως ασους εχεις τοτε εχεις το ασους προμπ αλλα λενε πως δε μετραει πολυ σωστα...αρα καποιο αλλο οπως το εβερεστ οπως ειπαν και πιο πανω θα ηταν καλο... μπορεις να το βρεις εδω: http://www.softpedia.com/get/System/System-Info/Everest-Home-Edition.shtml

Βρηκα ενα pc wizard δεν ξερω τι λεει

Χωρις να τρεχω κανενα παιχνιδι εχω

Processor Temperature : 45 °C

Mainboard Temperature : 46 °C

Power/Aux Temperature : 17 °C

Power/Aux Temperature : 28 °C

και καπου πανω δεξια λεει cpu temp 29βαθμους

Το processor και το power παιζουν συνεχεια,μπορει να πανε 20 μπορει να πανε και 75

με παιχνιδι παιλι μου πανε πανω κατω τα ιδια:eek:

λιγικοτατο να υπαρχουν μεταβολες στη θερμκρασια και εσυ οταν τρεχεις ιδωνεις για να δροσιστεις διοτι ζεσταθηκες!παντως αν εξερεσουμε τη θερμοκρασια του σκληρου εισαι οκ... το κουτι σου δεν εχει μπροστα καποιον ανεμιστηρα να φυσαει το σκληρο?

Καλα εγω λιγο να τρεξω 100% παω :p

Μπροστα?Πισω εχει εναν.Εναν του τροφοδοτικου και ακομα εναν στο κουτι.Ο οποιος απο οτι ειδα καποια στιγμη δεν γυρισε και του εδωσα μια και πηρα φορα:eek: Αλλα το προβλημα ειναι το ιδιο παρα την σφαλιαρα που εφαγε...Μηπως σταματαει μετα?

Καποιος μου ειπε να βαλω μια κρεμα στον πυρηνα της καρτας γραφικων?Υπαρχει περιπτωση??

ναι υπαρχει περιπτωση αλλα δε νομιζω να χριαζεται αυτη η κρεμα μπαινει για να εχει οσο το δυνατο καλυτερη επαφη η ψυκτρα με τον πυρηνα και να ψυχεται αποτελεσματικοτερα....δεν εχεις ομως προβλημα δε χρειαζεται...αυτο που χρειαζεσε ειναι ενα ΚΑΛΟ ξεσκονσμα στο κουτι,στον επεξεργαστη και γενικα ΠΑΝΤΟΥ, αντικατασταση του χαλασμενου ανεμιστηρα με ενα καινουριο και προσθηκη ενος μπροστα! αν δε ξερεις η φοβασε πηγενε σε καποιο μαγαζι με σερβις να στα κανουνε(μη σε πιασουν κοροηδο! τα ανεμιστιρια πανω απο 20 ευρο ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να κανουν)

κατεβασα και το motherboard5 και μου εβγαλε

temp2qj2.th.jpg

σχεδον το ιδιο δειχνει και στο pcwizard.Στο everest δεν καταλαβα που το δειχνει

Αυτα χωρις να τρεχω καποιο παιχνιδι

edit:Και μολις ανοιξα και το pc και ειδα οτι το ανεμηστηρακι(οχι της καρτας)δεν γυριζει..

Αν φτεει αυτο γιατι να μην τα κολαει τα παιχνιδια και στην αλλη καρτα?Εστω τα παλια που μπορει να τρεξει..

Edit2:Δεν αλλαξε και τιποτα που του τραβηξα μια και πηρε φορα:getlost:

Υπαρχει καποιο που προτεινετε να παρω?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808530 οριστε. αυτο εχει ανεμιστηρα μπροστα και φενεται και απεξω...δεν ειναι ολα τα κουτια ετσι βεβαια...αν μας ελεγες ποιο κουτι εχεις καλο θα ηταν... :) το μπροστα ανεμιστηρι ομως μπαινει κατα κανονα μπροστα απο τις θεσεις των σκληρων δισκων.

με τη παλια δε κολαει επειδη η παλια εχει πολυ μικροτερες αναγκες για ψυξη...αβ φταιει αυτο παντως αυτο ισχυει

87 βαθμους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1 πο ψηνεται!!!!!!πηγενετο γρηγορα σε καποιο τεχνικο να το δει και να στο τακτοποιησει!!

Παιζει οτι εxω και 200αρι δισκο πανω?:o

Εκανα αυτο με την κρεμουλα.Εβαλα το prey και επαιξε κανονικα!!!!!!Δεν κολησε καθολου.Εβαλα ενα αρκετα ποιο παλιο(bloodrayne2) το οποιο ζηταει πολυ λιγα πραγματα και κολησε!!!!!!!

http://www.gameweb.gr/reviews/review_760.asp

Ελεος:help: