Jump to content



HTL speed limits...


Occultist

Recommended Posts

Πρόσφατα άρχισα κάποιες "ερασιτεχνικές" προσπάθειες για ένα μικρό oc και είχα την απορία : το Ηypertransport speed , μέχρι ποια ταχύτητα είναι ασφαλές με μαμά ψύξη; 1800mhz είναι πολύ για newcastle s754 ?

Link to comment
Share on other sites

Intel-ας εε;...:)

Το hypertransport είναι δύο δρόμων και πάει επί 2-όπως είναι το ddr περίπου. Έτσι για τους A64 τα defaults είναι 2*800=1600mhz και 2*1000mhz=2000mhz για socket754 και socket939 αντίστοιχα. Και ρωτάω, στο δικό μου socket754 σύστημα, το 2*900mhz hypertansport link, είναι πολύ;

Link to comment
Share on other sites

Το βλεπεις να ξεχειλιζει απο καπου??:p

Εντελως τυχαια το ιδιο ποσοστο αυξησης εχω και εγω..απο 2000 σε 2274 ετσι οπως τα θετεις τα νουμερα..

Αν δεν εχεις καποιο λογο να παιζεις τοσο ψηλα (ισχυει και για μεβνα αυτο) καλο ειναι να το αποφυγεις...

Αλλα και ιντελλας ο giorgos_Th....παραδοσιακος μονοπυρηνος Αμδας...και αυτος...!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Occultist

Με τα ίδια ρολόγια, υπάρχει περίπτωση δηλαδή να μου δημιουργήσει πρόβλημα το htl 2*900?

οτι απαντηση και να σου δωσω...εντελως τυχαια θα ειναι..!

Οτι ειναι εκτος προδιαγραφων....ειναι!

Οτι δουλευει απροβληματιστα..δουλευει!

Διαλεγεις και παιρνεις...(εγω διαλεξα το δευτερο αλλα μαλλον παω για αλλαγη, ψυχολογικο περισσοτερο)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να ζορίζεις το συγκεκριμένο ht link....Δεν υπάρχει αποδεδειγμένα κάποιο όφελος, αντίθετα είναι αυτο που σε κόβει όταν προσπαθείς να ανεβεις.

Γιαυτό το κρατάμε σε κάποιες DFI που μου έρχονται στο νου στο 3x ή ακόμα και 2,5x

Βέβαια εκει με το 2χ800 με έχασες λίγο αλλά πιθανολογώ ότι αφορά το 754 σκηνικό που δεν είδα ποτέ....στο 939 πάντως το HT ρίζεται απο FSB x 5x -> 200x5 ->1000x2 -> 2000

Αυτό το 5άρι παραπάνω "κόβουμε" για να μένουμε κάτω απο 2000HT ή από 1800ΗΤ ακόμα καλύτερα.

Μετέφρασε όλο αυτό σε 754 κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount [Σήμερα, στις 15:48]

Δεν υπάρχει λόγος να ζορίζεις το συγκεκριμένο ht link....Δεν υπάρχει αποδεδειγμένα κάποιο όφελος, αντίθετα είναι αυτο που σε κόβει όταν προσπαθείς να ανεβεις.

Γιαυτό το κρατάμε σε κάποιες DFI που μου έρχονται στο νου στο 3x ή ακόμα και 2,5x

Βέβαια εκει με το 2χ800 με έχασες λίγο αλλά πιθανολογώ ότι αφορά το 754 σκηνικό που δεν είδα ποτέ....στο 939 πάντως το HT ρίζεται απο FSB x 5x -> 200x5 ->1000x2 -> 2000

Αυτό το 5άρι παραπάνω "κόβουμε" για να μένουμε κάτω απο 2000HT ή από 1800ΗΤ ακόμα καλύτερα.

Μετέφρασε όλο αυτό σε 754 κατάσταση

s754 -> FSB*4x -> 200*4x -> 800*2x -> 1600

το ίδιο λέμε

Τώρα χρησιμοποιώ HTL : 225*4 -> 900*2 -> 1800

Έχω stressάρει με : 3dmark2003, 3dmark2005, sisoft sandra, rightmark memory analyzer, memtest, superpi 1m, UT2004, Dawn of war, dvd decrypter και δεν έχει χτυπήσει πουθενά...

Προτείνεις δηλαδή να βάλω για htl κανά 225*3χ=675 για να κατεβώ από το spec του 800? Δε χάνει έτσι σε απόδοση κάπως;...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα τελικά με όλες τις υπόλοιπες παραμέτρους ίδιες, να βάλω htl :3*225 -> 675*2. Δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα και τα benchmarks δίνουν τα ίδια scores, οπότε υποθέτω ότι έτσι είναι καλύτερα. Πάντως με ενδιαφέρει να δω και άλλες απόψεις επί του θέματος.

Ερώτηση κρίσεως : το pci lock είναι αυτόματα ενεργοποιημένο σε nforce3 250 και πάνω (ή νομίζω ότι αρκεί να σηκώσεις 1 mhz το agp για να κάνει kick in)...; ΕΤΣΙ;;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.