Jump to content


Μινι οδηγός πειράγματος .MSI για εγκατάσταση σε Server 2003


nobig

Recommended Posts

Όταν κάποιος αποφασίσει να βάλει τα Windows server 2003 πιθανότατα κάποια στιγμή θα έρθει αντιμέτωπος με κάποιο πακέτο που θα του λέει αυτή η εφαρμογή μπλα,μπλα,μπλα δεν μπορεί να εγκατασταθεί σε λειτουργικό server.

Κάπως έτσι έγινε και σε εμένα οπότε αποφάσισα να φτιάξω αυτόν τον μικρό αδηγό ώστε για αρχή κάποιος να μην ψάχνεται και να μπορούμε να εγκαταστήσουμε τις παράξενες εφαρμογές

Αρχίζουμε, οι προβληματικές εφαρμογές σε εμένα ήταν το O&O defragment και το Kaspersky antivirus 6, 2 πολύ γνωστές εφαρμογές

Για αρχή κατεβάζουμε απο microsoft το Windows

post-955-1416072811,2947_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνουμε στο πεδίο launchcondition και κοιτάμε στα δεξιά τι μας βγάζει. Εδω να επισημάνω ότι έχουμε τρέξει στην αρχή την προβληματική εφαρμογή και θυμώμαστε το μήνυμα που μας εβγαλε και αναλόγος σβήνουμε απο το orca την συγκεκριμένη καταχώρηση (στην περίπτωση του Ο&Ο το PRODUCTTYPE="WinNT")

Απλά δεν μπόρεσα να το βλάλω screenshot γιατί ήταν ίδη εγκατεστημένα

post-955-1416072811,3253_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Θα έχει κάποιο ειδικό φορματ αποσυμπίεσης, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο ειδικό πρόγραμμα universal extractor. Μια λύση είναι να δεις αν το antivirus όταν θα του δώσεις το αρχείο να το ψάξει σου βγάλει τα εσωτερικά αρχεία ή αν θα σου βγάλει ότι είναι corrupt ή κάτι σχετικό. Αν σου βγάλει το δεύτερο μάλλον χρησιμοποιεί κάποιο πολύ ειδικό format

Link to comment
Share on other sites

κοίτα να δεις τι έχω πάθει...

έχω μια κάρτα tv της pinnacle και το software

που έχει παίζει σε XP32Bit, Vista 32&64Bit αλλά όχι σε

XP 64Bit... έχω λυσάξει αλλά δεν γίνετε εγκατάσταση με τίποτα...

ούτε και μπορώ να το πειράξω μέχρι τώρα...

οπότε τι κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.