Jump to content


Yahoo και Privacy...


tigrakas

Recommended Posts

Καθώς έκανα επισύναψη ενός αρχείου στο Yahoo Account μου για να το στείλω παρατήρησα μια μικρή φρασούλα που μου κίνησε τη περιέργεια (Αλήθεια, πόσοι απο εσάς διαβάζετε τις λεπτομέρειες πολιτικής προστασίας προσωπικών δεδομένων που διαθέτει κάποιο site;). Η φράση έγγραφε επακριβώς:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Συλλέγουμε προσωπικά στοιχεία στον ιστότοπο αυτό.

Και έτσι λοιπόν είπα και εγώ ας ρίξω μια ματιά μιας και ποτέ δε το είχα ξανακάνει (για το Yahoo συγκεκριμένα). Διαβάζοντας λοιπόν τις λεπτομέρειες εδώ παρατήρησα το εξής:

Το Yahoo! επιτρέπει σε άλλες εταιρείες που παρουσιάζουν τις διαφημίσεις τους σε κάποιες από τις Yahoo! σελίδες να τοποθετούν και να έχουν πρόσβαση σε cookies στον υπολογιστή σας. Η χρήση των cookies άλλων εταιρειών υπόκειται στη δική τους Πολιτική Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων και όχι στη δική μας. Διαφημιστές ή άλλες εταιρείες δεν έχουν πρόσβαση στα Yahoo! cookies.

και σας ρωτάω εγώ τώρα... Μήπως είναι λίγο Παράνομο αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Το έχω διαβάσει και γω. Ειναι το τίμημα για το email και τις υπηρεσίες που σου παρέχουν.

Το ίδιο κάνουν και msn και google.

Όλα αυτα τα spam (Ανεπυθημητη αλληλογραφία όπως την λέει) απο που νομιζες ότι προέρχεται. Πουλάνε τα στοιχεία που συλλέγουν σε εταιρείς και αυτες με την σειρα τους μας γεμίζουν spam

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει μια λυση να στελνουμε οτι θελουμε σαν 7Ζ αρχειο με κρυπτογραφηση AES256 που πρακτικα δεν μπορει να σπασει ουτε με brute force attack και αστους να ψαχνουν

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.