Jump to content



Ερώτηση για κατασκευή Media Center


katevastiras1416003242

Recommended Posts

Καλησπέρα λαμπίτες!

Θέλω να φτιάξω ένα media center υπολογιστή.

Τι κουτί είναι καλά να πάρω έτσι ώστε να είναι εύχρηστο και για έναν μή εξοικειωμένο χρήστη (τον πατέρα μου δλδ), για να παίξει μαι ταινία εύκολα, με ένα κουμπί δλδ.

Πιστεύεται ότι με έναν φτηνό celeron οι ταινίες θα παίζουν κανονικά χωρις παγώματα στα καρέ?

Πέρα από το λειτουργικό που θα κάτσει επάνω στο μηχάνημα χρειάζεται και κάποιο Media Center OS η το κουτί είναι αυτό που προσφέρει την λειτουργικότητα και την αλληλεπίδραση?

Να σημειώσω ότι σκέφτομαι να κάνω ένα φτηνό συστηματάκι και ψάχνω να βρώ μια καλή σύνθεση που θα είναι λειτουργική, οικονομική αλλά και να μπορεί να ικονοποιεί τον σκοπό της...

Ευχαριστω για τις όποιες απαντήσεις παίδες!!

Link to comment
Share on other sites

αν είναι να μπλέξουν πατέρες καλύτερα πάρε ένα dvd/divx player για να το χρησιμοποιεί unattended ;)

για media center pc θα πρέπει να καθορίσεις λίγο και το budget καθώς και το τι θέλεις να κάνει (μόνο για ταινίες ; High Definition, tv tuner αναλογικό/ψηφιακό, δορυφορικά κλπ κλπ, )

Link to comment
Share on other sites

Το συστηματάκι θα το έχω για ταινίες και για κατεβαστήρι...

Δεν θέλω να έχει ΤV tunner και τα λοιπά.

Απλά ενσωματομένη κάρτα γραφικών που καλό θα είναι να βγάζει σε DVΙ.

Επίσης δεν θέλω να έχει την τρελη απόδοση σε ήχο.

Κάποια κομμάτια όπως τροφοδοτικό και σκληρό τα διαθέτω ήδη και σκέφτομαι ένα budjet γύρω στα 300 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από katevastiras

Απλά ενσωματομένη κάρτα γραφικών που καλό θα είναι να βγάζει σε DVΙ.

Εγώ έστησα ένα πάνω σε αυτό, που έχει ενσωματωμένη ΑΤΙ Χ300 με DVI, δίκτυο, ψύκτρα επεξεργαστή, τροφοδοτικό, firewire κλπ

Έβαλα πάνω ένα Celeronάκο, 256 μνήμη και έναν 250άρη σκληρό και τέλος: πλήρες κατεβαστήρι με σύνολο κάτω από 300 (δεν ήθελα να βάλω DVD).

Και είναι και μικρό, αθόρυβο και κουκλί ;)

Link to comment
Share on other sites

Chosen είδα την πρόταση σου και ομολογώ ότι ειναι αρκετά καλή....

Να σε ρωτήσω....είναι εύχρηστο το συστηματάκι...εννοώ για έναν χρήστη που δεν είναι αρκετά εξοικειομένος με pc θα μπορέσει να βγάλει άκρη να δεί μια ταινία??

Τώρα σχετικά με τον επεξεργαστή και την μνήμη. Μήπως η μνήμη είναι πολύ λίγη για να φορτώσεις λειτουργικό.

Τι celeron έβαλες...? χάνει καρέ?

Και τώρα κάτι για το λειτουργικό. Εβαλες και κάποιο media center λειτουργικό πέρα από τα Xp που ίσως εγκατέστησες..?

Από ότι κατάλαβες δεν έχω γνώση καθόλου από media center και οποιαδήποτε βοήθεια είναι ανεκτήμιτη...

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από katevastiras

Chosen είδα την πρόταση σου και ομολογώ ότι ειναι αρκετά καλή....

Να σε ρωτήσω....είναι εύχρηστο το συστηματάκι...εννοώ για έναν χρήστη που δεν είναι αρκετά εξοικειομένος με pc θα μπορέσει να βγάλει άκρη να δεί μια ταινία??

Τώρα σχετικά με τον επεξεργαστή και την μνήμη. Μήπως η μνήμη είναι πολύ λίγη για να φορτώσεις λειτουργικό.

Τι celeron έβαλες...? χάνει καρέ?

Και τώρα κάτι για το λειτουργικό. Εβαλες και κάποιο media center λειτουργικό πέρα από τα Xp που ίσως εγκατέστησες..?

Από ότι κατάλαβες δεν έχω γνώση καθόλου από media center και οποιαδήποτε βοήθεια είναι ανεκτήμιτη...

Ευχαριστώ!

Λοιπόν,

Το σύστημα (σαν hardware) δεν έχει σχέση με το αν θα είναι εύκολο για τον χρήστη. Το λειτουργικό και το software που θα εγκαταστήσεις, καθώς και το τι εικονίδια θα αφήσεις στο desktop, καθορίζουν την ευκολία ;)

Εγώ στην προκειμένη περίπτωση, έβαλα XP Pro (γιατί δεν είχα XP MCE), αλλά τώρα που βρέθηκαν, θα τα δοκιμάσω.

Ο Σελερονάκος είναι 2.93 και με μόνο 256 μνήμη, είναι σφαίρα γι' αυτά που πρέπει να κάνει, αραγμένος κάτω από την TV :D

Αλλά και το δεύτερο HTPC που έχω (το πρώτο που είχα ετοιμάσει και ακόμα δεν αξιώθηκα να πουλήσω...) μια χαρά έπαιζε τις ταινίες και ήταν χαμηλότερων επιδόσεων (P4 Willamette 1.5GHz 128Kb cache, 256Mb SDRAM, ATI 9000 w/ DVI)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.