Jump to content


Πρόβλημα με RAID 1. Τα δεδομένα κινδυνεύουν. Βοήθεια! (Solved)


iterator

Recommended Posts

Αρχικά να ζητήσω συγνώμη για το μεγάλο μύνημα αλλά θέλω να είμαι ακριβής ώστε να μπορέσετε να με βοηθήσετε.

Υπάρχει λοιπόν RAID 1 στημένο πάνω σε nForce4 SLI-DR με 2 WD 250GB, 1 partition με όνομα NVIDIA MIRROR (τουλάχιστον μέχρι πριν λίγο).

Ασχέτως του προβλήματος (απ' ότι πιστεύω) κολλάει το pc. Κάνω επανεκκίνηση με reset και αφού ξαναμπαίνω Win έχουμε τα εξής:

Αντι για 1 partition με όνομα NVIDIA MIRROR ( F: ) υπάρχουν 2, NVIDIA MIRROR ( F: ) και NVIDIA MIRROR ( I: ).

Στο Device Manager ενώ πριν το πρόβλημα τα πράγματα ήταν έτσι th_12505_Disk_drives_122_465lo.JPG τώρα είναι έτσι th_12505_Disk_drives2_122_540lo.JPG

Ακόμα τα F: και I: δεν έχουν ακριβώς τον ίδιο used space αλλά διαφέρουν ακριβώς όσο είναι τα αρχεία που κατέβασα την τελευταία φορά που ήταν ανοιχτό το pc.

Συγκεκριμένα στο F: δεν υπάρχουν ενώ στο νεοδημιουργημένο I: υπάρχουν.

Ξέρω οτι κατα την επανεκκίνηση κάνει έλεγχο του RAID αλλά ούτε αυτό δεν τολμάω να κάνω μήπως και χάσω τα δεδομένα.

Επειδή δεν ξέρω και πολλά απο συστοιχίες, τι γίνεται στην περίπτωση που έχει καταστραφεί η συστοιχία. Μπορώ να την ξαναδημιουργήσω χωρίς να πειραχτούν τα δεδομένα, και πως;

Ευχαριστώ όσους το διαβάσουν ακόμα και αν δεν μπορούν να βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με νέα για το πρόβλημα. Παραθέτω εικόνες για καλύτερη κατανόηση.

th_72839_1_122_416lo.jpg th_72860_3_122_457lo.jpg th_72861_4_122_526lo.jpg

Τελικά απ' οτι κατάλαβα η συστοιχία βάρεσε και ο controller θεώρησε σωστό να δημιουργήσει δεύτερη συστοιχία για να βάλει τον δεύτερο σκληρό.

Για αυτό μάλλον δεν δουλεύει και το Rebuild th_72859_2_122_600lo.jpg αφού σε κάθε συστοιχία υπάρχει ένας δίσκος αντι για δυο.

Τα δεδομένα προς το παρόν είναι ασφαλή αλλά δεν ξέρω πως να επαναφέρω τη συστοιχία στην πρότερη κατάσταση.

Οι πληροφορίες απο το internet δε με βοηθησαν, καθώς αντιμετωπίζουν το πρόβλημα με διαφορετικούς τρόπους και μπερδεύτηκα περισσότερο.

Επίσης δεν έχω την δυνατότητα να κάνω backup περίπου 200GB ώστε να μπορέσω να πειραματιστώ.

Παρακαλώ όποιος έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα και είναι σίγουρος για τη λύση του να βοηθήσει.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σβήνεις τη συστοιχεία και την δημιουργείς από την αρχή. Κατά τη δημιουργία σε ρωτάει αν θέλεις να σβήσει τα δεδομένα στους δίσκους ή όχι. Επιλέγεις όχι.

Μετά λογικά κάνεις rebuild και θα πρέπει να συμπληρώσει τα αρχεία που λείπουν μόνο του.

Εγώ δε θα έκανα rebuild καθότι έχω χάσει δεδομένα έτσι.

Κάνε move τα καινούρια αρχεία σε άλλο δίσκο και μετά ξαναγράψε τα εκεί. Έτσι ο μηχανισμός του mirroring θα τα φτιάξει μόνος του :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και το διάβασα γρήγορα (ελπίζω δλδ να μην μου διέφυγε κάτι) είναι όντως περίεργο πως δημιούργησε 2ο array μόνο του.

Αρχική απάντηση από Wizard!

Σβήνεις τη συστοιχεία και την δημιουργείς από την αρχή. Κατά τη δημιουργία σε ρωτάει αν θέλεις να σβήσει τα δεδομένα στους δίσκους ή όχι. Επιλέγεις όχι.

Μετά λογικά κάνεις rebuild και θα πρέπει να συμπληρώσει τα αρχεία που λείπουν μόνο του.

Σωστά αλλά το πρόβλημα είναι ότι (αν θυμάμαι καλά) το NF4 δεν σε ρωτάει ποιον από τους 2 δίσκους θα χρησιμοποιήσει σαν source και ποιον σαν target για το rebuid οπότε δεν ξέρεις τι θα γίνει στο τέλος (αν πχ έχει χτυπήσει ο ένας από τους δύο δίσκους κινδυνεύεις να διαγράψεις τα υπάρχοντα αρχεία στον καλό με ΄΄κατεστραμμένα από τον άλλον).

Αρχική απάντηση από Wizard!

Κάνε move τα καινούρια αρχεία σε άλλο δίσκο

Αυτό.

Μετά κάνε ένα τεστ τους δίσκους με τo utility της WD και αν όλα είναι ΟΚ, ξαναφτιάξε το array.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα λύθηκε και ευχαριστώ τους Wizard! και spc για τη βοήθεια τους.

Ας γράψω λοιπόν και τις διαδικασίες που ακολούθησα για να μείνει η εμπειρία μου σαν αποθηκευμένη γνώση στο TheLab.

Για αρχή πήρα backup όλα τα δεδομένα για να είμαι σίγουρος και μετά απο πολύ ψάξιμο στο google αποφάσισα να ακολουθήσω τα εξής:

1) Έσβησα το pc και αποσύνδεσα τον έναν σκληρό.

2) Επανεκίνηση και έλεγχος απο win αν ο σκληρός που έμεινε ήταν αυτός που είχε τα λιγότερα δεδομένα (όπως αναφέρω παραπάνω).

3) Restart και F10 για είσοδο στο RAID BIOS, όπου έχει μείνει 1 συστοιχία.

4) Delete της συστοιχίας. Έξοδος.

5) Σβήσιμο του pc, σύνδεση του δεύτερου σκληρού.

6) Restart, F10. Τώρα στο RAID BIOS εμφανίζεται μια συστοιχία, αυτή με τον σκληρό που έχει όλα τα δεδομένα.

7) Rebuild την συστοιχία και απο τις ρυθμίσεις επέλεξα το δεύτερο σκληρό. Η συστοιχία εμφανίστηκε ως υγιής. Έξοδος.

8) Είσοδος σε win. Στο nvRaid η συστοιχία ανακατασκευάζεται. Η ανακατασκευή τέλειωσε κανονικά και η συστοιχία είναι μια μέρα χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.