Jump to content



Nec ND 4551A


Panos_ole

Recommended Posts

καλημερα στη παρεα

Θα ηθελα τη βοηθεια σας. Αγορασα χθες απο το Πλαισιο ενα Nec ND 4551A και επιχειρησα να γραψω 2-3

δισκακια dual layer Emtech dvd+r dl .

Ξεκιναει κανονικα γραφει και μολις παει να γραψει στο 2ο layer to nero εμφανιζει "power calibration error"

Το "φλασαρω" στην εκδοση 1.08 (μαμησια ειναι η 1.07) και επιχειρω και παλι>>>Ιδια γευση:(

Κατεβαζω μια αλλη εκδοση απο το "Liggy and Dee-27" αυτη τη φορα προχωραει πολυ καλα, και γυρω στο 70% μου πετατει "session fixation error":devil:

φταιει το Recorder η μηπως τα δισκακια της Emtech δεν ειναι συμβατα;

οποιος ξερει κατι ας το πει καθως δεν ειναι και οτι καλυτερο να καιγονται ετσι τα ακριβα ακομα DL δισκακια.

Να τονισω οτι το προβλημα εμφανιζεται με "on the fly" αντιγραφη

Εγραψα και ενα κανονικο δισκακι "on the fly" και γραφτηκε κανονικα χωρις προβλημα.

Ετσι και του βαλω την κανονικη του εκδοση και το γυρισω πισω, υπαρχει δυνατοτητα να δει κανεις οτι ειχε αναβαθμιστει χανοντας ετσι την εγγυηση;

Ευχαριστω εκ των προτερων για καθε απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια κι εγώ σε 2 drives Nec 3550 flashαρισμένα σε 4551. Όχι σε on the fly, αλλά σε απλές εγγραφές.

Μου το έκανε μόνο στο Nero 7, ούτε με Decrypter ούτε με τίποτε άλλο.

’λλαξα δισκάκια και όλα καλά :)

Επίσης να πώ ότι προσωπικά δεν χρησιμοποιώ ποτέ το On the fly.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ την έχω πάθει έτσι με διάφορα δισκάκια (κάτοχος Nec 3520)

Επίσης μόνο στο Nero μου έχει κάτσει κι εμένα (power calibration error), τί να κάνουμε όμως καλώς ή κακώς αυτό χρησιμοποιώ. Συνήθως γίνεται corrupt το ASPI, όπως βλέπω από το InfoTool, οπότε με μια επαναγκατάστασή του όλα μέλι γάλα.

Αν ξαναφλασάρεις το αρχικό firmware δεν νομίζω να φαίνονται πουθενά τα παλιότερα (και ποιός αλήθεια θα καθόταν να το ψάξει, αναρωτιέμαι...)

+1 στο ΟΧΙ on-the-fly, περίμενω 5-10 λεπτά παραπάνω αλλά έχω το κεφαλάκι μου ήσυχο στις αυξομειώσεις του read buffer:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.