Jump to content



Βύσμα VGA μια μικρή βοήθεια


masteripper1416003167

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους

Έχω ενα μικρό πρόβλημα και θα ήθελα μια μικρη βοήθεια

Έχω μια ωραιότατη NEC FE 700 17'' αλλά με την πολυκαιρία έχει ένα μικρό πρόβλημα

Εκει που συνδέεται το βύσμα VGA στην κάρτα γραφικών πρέπει να έχει ψιλοτσακίσει γιατί αρκετές φορές αποχρωματίζεται και πρέπει να κουνήσω το καλώδιο για να φτιάξει.Εαν δεν το βγάλω δεν τρέχει τίποτα είναι μια χαρά (το έχω τυλίξει με μπόλικη μονωτική ταινία για να είναι λίγο πιο σταθερό το τμήμα αυτό του καλωδίου ) αλλά τώρα τελευταία χρειάστηκε να την βάλω βγάλω αρκετές φορές και η κατάσταση είναι λίγο ψιλοχάλια.Τις προάλλες είχα μια παλιά οθόνη με διαλυμένο το βύσμα VGA και είπα να το κολλήσω αλλά δεν γινόταν με Τίποτα.Καλώδια χοντρά πολύ μικρές επαφές και θέλει ακρίβεια χειρούργου και πάλυ αμφιβάλλω τουλάχιστον με το απλό βύσμα που κυκλοφορεί στα μαγαζιά ηλεκτρονικών.Γιαυτό είπα μήπως κανένας έχει εντοπίσει κανένα βύσμα πιο ευκολόχρηστο στο κόλλημα έτσι να είναι κάπως μεγάλο να μπορείς να βάλεις χέρι σαν άνθρωπος .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από masteripper

Γεια χαρά σε όλους

Έχω ενα μικρό πρόβλημα και θα ήθελα μια μικρη βοήθεια

Έχω μια ωραιότατη NEC FE 700 17'' αλλά με την πολυκαιρία έχει ένα μικρό πρόβλημα

Εκει που συνδέεται το βύσμα VGA στην κάρτα γραφικών πρέπει να έχει ψιλοτσακίσει γιατί αρκετές φορές αποχρωματίζεται και πρέπει να κουνήσω το καλώδιο για να φτιάξει.Εαν δεν το βγάλω δεν τρέχει τίποτα είναι μια χαρά (το έχω τυλίξει με μπόλικη μονωτική ταινία για να είναι λίγο πιο σταθερό το τμήμα αυτό του καλωδίου ) αλλά τώρα τελευταία χρειάστηκε να την βάλω βγάλω αρκετές φορές και η κατάσταση είναι λίγο ψιλοχάλια.Τις προάλλες είχα μια παλιά οθόνη με διαλυμένο το βύσμα VGA και είπα να το κολλήσω αλλά δεν γινόταν με Τίποτα.Καλώδια χοντρά πολύ μικρές επαφές και θέλει ακρίβεια χειρούργου και πάλυ αμφιβάλλω τουλάχιστον με το απλό βύσμα που κυκλοφορεί στα μαγαζιά ηλεκτρονικών.Γιαυτό είπα μήπως κανένας έχει εντοπίσει κανένα βύσμα πιο ευκολόχρηστο στο κόλλημα έτσι να είναι κάπως μεγάλο να μπορείς να βάλεις χέρι σαν άνθρωπος .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Όλα τα βύσματα κολλάνε αρκεί να ξέρεις τί κάνεις, τι υλικά χρησιμοποιείς και το σπουδαιότερο τί εργαλεία διαθέτεις... ειδικά σε τέτοια βύσματα, καλό είναι να έχεις κι ένα τρίτο χέρι....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Guard1an

Πάρε ένα καλώδιο καινούριο να κάνεις της δουλειά σου. :)

Καλώδιο μαζί με τα βύσματα? ’ν δεν βρεθεί από χαλασμένο μόνιτορ, μπορεί να βρεθεί μόνο στην αντιπροσωπεία και ζητάνε από 30-40 ώς και 100-120 ευρώ ανάλογα την μάρκα και το μοντέλο.... δεν είναι δύσκολο να αλλάξει κανείς το βύσμα... και σίγουρα δεν αξίζει τον κόπο να δώσει κανείς παραπάνω από 15-20 ευρώ για αυτό το μόνιτορ κι αυτά δηλαδή πολλά είναι.... εδώ βρίσκεις μεταχειρισμένα μονιτορ CRT αδούλευτα με 40-50 ευρώ.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από oktech

Καλώδιο μαζί με τα βύσματα? ’ν δεν βρεθεί από χαλασμένο μόνιτορ, μπορεί να βρεθεί μόνο στην αντιπροσωπεία και ζητάνε από 30-40 ώς και 100-120 ευρώ ανάλογα την μάρκα και το μοντέλο.... δεν είναι δύσκολο να αλλάξει κανείς το βύσμα... και σίγουρα δεν αξίζει τον κόπο να δώσει κανείς παραπάνω από 15-20 ευρώ για αυτό το μόνιτορ κι αυτά δηλαδή πολλά είναι.... εδώ βρίσκεις μεταχειρισμένα μονιτορ CRT αδούλευτα με 40-50 ευρώ.....

Δεν ήξερα ότι είναι τόσο ακριβά τα καλώδια και σίγουρα δεν αξίζει να δώσει λεφτά για ένα τέτοιο μόνιτορ.

Οπότε αναθεωρώ:

Πάρε μπάλλα τα καταστήματα της περιοχής σου (προτίμησε τους ιδιώτες, όχι πλαίσιο, multirama κλπ.), βρες ένα παλιό μόνιτορ (πεταμένα τα έχουνε οι περισσότεροι), δώστου 5-10 και ξήλωσε του το καλώδιο. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Guard1an

Δεν ήξερα ότι είναι τόσο ακριβά τα καλώδια και σίγουρα δεν αξίζει να δώσει λεφτά για ένα τέτοιο μόνιτορ.

Οπότε αναθεωρώ:

Πάρε μπάλλα τα καταστήματα της περιοχής σου (προτίμησε τους ιδιώτες, όχι πλαίσιο, multirama κλπ.), βρες ένα παλιό μόνιτορ (πεταμένα τα έχουνε οι περισσότεροι), δώστου 5-10 και ξήλωσε του το καλώδιο. :)

Χμμ μάλλον δεν κατάλαβες τί είπα : Τα καλώδια αυτά, έχουν βύσματα και μέσα στο σασί, εκεί που κουμπώνουν με την πλακέτα, και το γνωστό 15πινο που κουμπώνει στον υπολογιστή.... Δεν φτάνει να πάρει ένα οποιοδήποτε καλώδιο αλλά πρέπει να βρεί ακριβώς το ίδιο μοντέλο ή κάποιο μοντέλο που χρησιμοποιεί την ίδια φύσσα.... είναι αρκετά δύσκολο νομίζω... άλλωστε, στα μαγαζιά όταν ένα μονιτορ είναι 100% πεθαμένο το πετάμε... πρέπει με λίγα λόγια να πέσει στην περίπτωση.. είναι πολύ πιο εύκολο να κολλήσει κανείς ένα καινούριο βύσμα αρκεί να προσέξει πολύ την δουλειά που θα κάνει... εμένα μου πέρνει άς πούμε μισή ώρα για την δουλειά αυτή, άν ο φίλος μας φάει και 2 ώρες για το ίδιο αποτέλεσμα με κόστος 1-2 ευρώ που κάνει ένα απλό βύσμα είναι νομίζω συμφέρουσα λύση...

Κάτι άλλο που μπορεί να κάνει ώστε να αποφύγει να κολλήσει το ίδιο το βύσμα που όντως είναι μπερδεψοδουλειά, είναι να πάρει ένα απλό vga καλώδιο, μια προέκταση για μονιτορ με 5-10 ευρώ το πολύ, να το κόψει και να ενώσει τα καλώδια αλλά αυτό θέλει μια καλή "χαρτογράφηση" των βυσμάτων πρίν ξεκινήσει την διαδικασία για να μήν γίνει κανένα λάθος ενώ είναι πιο πολλές οι πιθανότητες να περνάνε παρεμβολές και να μήν έχει καλό σήμα τελικά...

Link to comment
Share on other sites

Έχω καλώδια αυτά δεν είναι πρόβλημα είχα πάρει 2 με 5 το καθένα απο ένα κατάστημα ηλεκτρονικών αλλά έλεγα να βρω ένα καλό βυσματάκι και να κάνω σωστά την δουλειά μου.Τεσπα μάλλον θα κόψω το καλώδιο και θα κάνουμε ενώσεις,θα βάλω και θερμοσυστελλόμενο και θα φαίνεται της προκοπής.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.