Jump to content



Nod32 question (Bug?????)


Panos_ole

Recommended Posts

NOD32 ANTIVIRUS!!!

Γεια χαρα στην παρεα!!!

Εχω εδω και περιπου 1 χρονο που χρησιμοποιω το εν λογω Antivirus και μπορω να πω οτι ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος. Κανενα απολυτως προβλημα, συχνοτατες ενημερωσεις, και κραταει....πολυ

:)

μεχρι που πριν απο 2 μερες παρατηρω οτι δεν εμφανιζεται το "splash screen" tou Nod32 και βεβαια ουτε

υπαρχουν οι αντιστοιχες ειδοποιησεις για τις ανημερωσεις που κανει το προγραμμα, και κανονικα εμφανιζονται αναδυομενα παραθυρα που ενημερωνουν τον χρηστη.

Ολα αυτα εγιναν εντελως ξαφνικα, και χωρις να υπαρχει λογος.

Στις ρυθμισεις του, βρηκα τις επιλογες που αφορουν σε αυτες τις λειτουργιες τις ενεργοποιησα...αλλα τζιφος. Δεν εγινε τιποτα.!!!!

Τοτε αποφασισα να κοιταξω με το msconfig να δω τι φορτωνεται στην εκκινηση, και η γραμμη που αφορα στην λειτουργια του splash screen "nod32 gui" λειπει τελειως :( :( :( :(

Εγκεφαλικο!!!! το απεγκατεστησα.καθαρισα το registry απο οτι ειχε να κανει με nod32TO ξαναεστησα, αλλα .....μαντεψτε!!!!:( :( :( :( :(

πολυ σημαντικο ειναι οτι το service "τρεχει κανονικα" αλλα μεχρι εκει.

κατι που αποκομισα σαν εμπειρια, ειναι οτι τα notifications (δεξι κλικ στο taskbar) αναφερουν 3 επιλογες

1) always show

2) always hide

3) hide when innactive

Εγω το εχω στο 1 και παρ ολα αυτα....

Αν καποιος ξερει κατι ας το πει ρε παιδες να δουμε τι θα γινει..Παντως νομιζω οτι ειναι bug

Στο www.nod32.com/support και στο Faq δεν υπαρχει καποια τετοια αναφορα

Ευχαριστω εκ των προτερων

Παναγιωτης

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από o polonos [Σήμερα, στις 12:44]

το security center σου εβγαλε οτο το antyvirus ειναι out of date ??? το προγραμμα ειναι original ι copy ???

δοκιμασες να κανεις update χειροκινητα????

@Πολωνος

Ευχαριστω για την αναταποκριση

Να το θεσω λιγο πιο σαφως

Δεν εχει να κανει με τις ενημερωσεις!!! ναι για αρχη εμφανιζεται το μηνυμα που λες, αλλα δεν εμφανιζεται μετα απο καποια ωρα η εισαγωγικη οθονη του προγραμματος

Αν ειναι κοπια η οχι...ξαναδιαβασε προσεκτικα το μηνυμα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 12:52]

Επειδή μου κάνει κι εμένα το ίδιο εδώ και μερικές ημέρες, φαντάζομαι ότι μέσω κάποιου update άλλαξαν τον τρόπο εμφάνισης

@wizard

Μπορεις σε παρακαλω να δεις στο msconfig αν υπαρχει η εντολη "nod32/gui"

Σκεφτομαι οτι ισως καποιο update των windows κανει τη ζημια.... Αν ηταν απο τα updates toy nod32 τωρα θα ειχαν αυτοκτονησει οι προγραμματιστες απο τα posts των χρηστων!!!:) :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 13:12]

Nope...

Τωρα.....την κατσαμε τη βαρκα

Δεν μπορουμε να ξερουμε αν γινονται τα updates....και γενικα αν δουλευει το προγραμμα

Ποια εκδοση εχεις;;;;;

:( :( :( :( :( :( :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Panos_ole [Σήμερα, στις 15:09]

@wizard

Μπορεις σε παρακαλω να δεις στο msconfig αν υπαρχει η εντολη "nod32/gui"

Σκεφτομαι οτι ισως καποιο update των windows κανει τη ζημια.... Αν ηταν απο τα updates toy nod32 τωρα θα ειχαν αυτοκτονησει οι προγραμματιστες απο τα posts των χρηστων!!!:) :) :) :)

παντος ουτε σε μενα εχει αλλα δουλευει μια χαρα....
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Επειδή μου κάνει κι εμένα το ίδιο εδώ και μερικές ημέρες, φαντάζομαι ότι μέσω κάποιου update άλλαξαν τον τρόπο εμφάνισης

Εμένα πάλι εξακολουθεί να δουλεύει όπως παλιά (μέχρι και χθες πχ που είδα το τελευταία αναδυόμενο παράθυρο για ενημέρωση update).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 13:31]

Mια χαρά δουλεύει, απλά δε φορτώνει το GUI και βγάζει popups αντί για taskbar alerts.

Εισαι ετοιμος να κουφαθεις;;;;;

1) Drivers vga

2)

Open your registry editor and navigate to the following key:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

See if the following entry exists. If not add it.

NAME: nod32kui

TYPE: REG_SZ

DATA: "C:\Program Files\Eset\nod32kui.exe" /WAITSERVICE

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 13:31]

Mια χαρά δουλεύει, απλά δε φορτώνει το GUI και βγάζει popups αντί για taskbar alerts.

παρε να χεις

http://www.wilderssecurity.com/showthread.php?t=145722

:) :) :) :)

πες μου αν δουλευει αυτο που εστειλα

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς από τις ρυθμίσεις του Nod...έχει επιλογή για το splash screen...

Εγώ το έχω απενεργοποιήσει...!

Για τα updates δεν έχω δει κάποια επιλογή....

Είναι πολύ καλό antivirus...και το χρησιμοποιώ για καιρό...όμως το avast έχει καλύτερο real time protection....βέβαια είναι πιο βαρύ...!

Συγκεκριμένα είχα ένα φλασάκι που ήξερα σίγουρα ότι είχε ιό...

Το έβαλα στο desktop που έχω avast και τον βρήκε αμέσως...!

Στο laptop δεν το βρήκε...αλλά χρειάστηκε να κάνω scan...!

Τα χειροκίνητα updates είναι μια καλή λύση....

Και από τα info δες γενικά τη ημερομηνία έχουν virus definitions ώστε να είσαι σίγουρος γα το αν δουλέυει σαν πρόγραμμα....!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.