Jump to content



P45 Motherboard for C2D OC


zen3

Recommended Posts

Έψαξες πριν καταλήξεις στην DFI LP;

Γιατί ψάχνομαι και γω τώρα για P45 mobo + DDR2, για oc c2d.

Έχω ψηθεί ή για μια απ'την p5 series της Asus, ή Tpower I45, ή ep45's της Gigabyte [αλλά αυτές είαι πιο πολύ για c2q, ή όχι;] ή, τέλος, μια από τις DFI LP.

Σε συνδυασμό με RAM με D9GMH/KX τσιπακια = pwnage.

Τί λες, εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Έψαξες πριν καταλήξεις στην DFI LP;

Γιατί ψάχνομαι και γω τώρα για P45 mobo + DDR2, για oc c2d.

Έχω ψηθεί ή για μια απ'την p5 series της Asus, ή Tpower I45, ή ep45's της Gigabyte [αλλά αυτές είαι πιο πολύ για c2q, ή όχι;] ή, τέλος, μια από τις DFI LP.

Σε συνδυασμό με RAM με D9GMH/KX τσιπακια = pwnage.

Τί λες, εσύ;

Ηταν hadji approved η αγορα! Καλοκαιρι 2008!

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος ωραίος τυπάς το έκανε για μένα και τον ευχαριστώ.

Αν και λίγο ατυχής ο τίτλος [αλλάξτε το σε -> P45 mobo for c2d oc].

Ξαναλέω, λεω να αναβαθμίσω μητρική, και είμαι ανάμεσα στις μητρικές του 1ου ποστ.

Ψάχνω μητρικές, με p45 chipset, να υποστηρίζουν μόνο ddr2 και να κλοκάρουν όσο το δυνατό καλύτερα.

Οι υλοποιήσεις τις gigabyte Ep45 φαίνονται uber, αλλά δεν ξέρω αν είναι καλές μόνο για c2q.

Επίσης, γνωρίζει κανείς που θα βρω d9gmh/kx ram; DDR2 - 2x1GB.

Link to comment
Share on other sites

Οι υλοποιήσεις τις gigabyte Ep45 φαίνονται uber, αλλά δεν ξέρω αν είναι καλές μόνο για c2q.

Υπαρχει μητρικη καλη μονο για Q??:D

Αυτο ειναι επιπλεον χαρακτιριστικο.Κλοκαρει καλα τα διπυρηνα και εξισου καλα τα Q.:)

DFI μην παρεις..

Ουτε Μaximus P45..

Απο ολες αυτες μονο η Giga κανει σωστα αυτο που θες.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ.

Τελικά με την μητρική τι να κάνω; :/

Έχω ΚΑΤΑΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ!

Διαβάζω πως και οι dfi ανεβάζουν ψηλό fsb, αλλά και οι ud3p πάνε πολύ καλά! [κλοκάρουν καλά μόνο c2q θαρρώ. ή όχι;]. Τέλος, και οι p5q deluxe είναι GG. wtf.

Υ.Γ Rampage Extreme pwns them all, right?

Link to comment
Share on other sites

@crazyant, ναι. Δεν έχω παραπάνω χρήματα αυτό τον καιρό. Και θέλω να μάθω και λίγο σοβαρό o/c.

Ρε σεις, έχω καταμπερδετεί με την συχνότητα των RAM. Πώς επηρεάζεται απ'το oc του επεξεργαστή; Τί ακριβώς κάνει ο fsb/dram; Απ'ό,τι έχω διαβάσει, αν π.χ έχουμε δώσει 500fsb και το fsb/drm=2/3, τα 2/3 του 500 θα πάνε στο cpu και το 1/3 στη RAM; Ή όχι; Τέλος, σε ποιά συχνότητα δουλεύει η RAM, σ'αυτή που λέει το memory tab @ cpuz ή το MemSet;

Link to comment
Share on other sites

@crazyant, ναι. Δεν έχω παραπάνω χρήματα αυτό τον καιρό. Και θέλω να μάθω και λίγο σοβαρό o/c.

Ρε σεις, έχω καταμπερδετεί με την συχνότητα των RAM. Πώς επηρεάζεται απ'το oc του επεξεργαστή; Τί ακριβώς κάνει ο fsb/dram; Απ'ό,τι έχω διαβάσει, αν π.χ έχουμε δώσει 500fsb και το fsb/drm=2/3, τα 2/3 του 500 θα πάνε στο cpu και το 1/3 στη RAM; Ή όχι; Τέλος, σε ποιά συχνότητα δουλεύει η RAM, σ'αυτή που λέει το memory tab @ cpuz ή το MemSet;

Ποσο ειναι το Βudget σου??

Τι εννοεις "θα πανε"??

Το memory tag του Cpuz λεει το ιδιο πραμα με αυτο του memset εκτος αν υπαρχει bug.

Επειδη ομως ειναι DDR (Double Data Rate) αυτη η συχνοτητα x2 ειναι η ονομαστικη της μνημης.

Για τα dividers θες διαβασμα..παρε εδω και ενα Tool για να κανεις δοκιμες και να ξεκαθαρισεις τα πραματα στο κεφαλι σου.

http://www.cpucalc.com/

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.