Jump to content



canon ixus 65 VS ixus 800 is


Recommended Posts

έχω την 65 και ως τώρα με έχει εντυπωσιάσει. Στα συν της η 3άρα οθόνη (αν και είναι κάπως υποκειμενικό).

Επειδή όμως θες να φωτογραφίζεις από πολύ κοντα, καλύτερα να πάρεις την 800 που έχει καλύτερο μακρο και τον οπτικό σταθεροποιητή

Link to comment
Share on other sites

θα σε βγαλω παλι απο το διλλημα και θα σου πω ixus 850 (kai oxi 800)

α)καλυτερη οθονη.. 2,5" αλλα με 207Κ χρωματα (αντι για 173Κ που εχει η 800)

β)πιο ευρυγωνιος που μαλλον θα χρειαστεις αντι για πιο τηλεφακο (28-105 αντι για 35-140)

γ)καλυτερη μπαταρια...(βασικα ιδια ειναι αλλα απλα η 850 εχει καλυτερη καταναλωση..κραταει περισσοτερο)

δ)εχει ενα μουρικο συστηματακι..αναγνωριζει φατσες!!Απλα εστιαζει σε προσωπα και φροντιζει να μην βγουν ανεστιαστα/υποφωτισμενα/υπερφωτισμενα..Yποτιθεται οτι μιλαμε για ανω του ενος που θα καθονται καπως "αναρχα" .Αλλος κοντα αλλος μακρια αλλος στη μεση αλλος στη γωνια κλπ.

ε)ειναι και 7mpx αντι για 6 αλλα δεν το κανω θεμα...

αν θα πρεπει να επιλεγει απο τις 2 που λες ..σιγουρα 800 ...(850 προτιμω βεβαια)

Link to comment
Share on other sites

κατι που δεν σκεφτηκα καθολου ειναι οτι καλο θα ηταν ο φακος να ηταν ευρυγωνιος για να μπορω να φωτογραφισω κτιρια απο κοντα.αξιζει να αγορασω με ευρυγωνιο ή αυτο θα μειωσει την ποιοτητα σε αλλες καθημερινες φωτογραφιες που θα θελω να βγαλω?μου ειπαν για panasonic fx07 και fx 50.τι εχετε να πειτε?αν αξιζει τελικα, εχετε να μου προτεινετε κατι με ευρυγωνιο?και μην ξεχνατε οτι θελω καλο makro και ευελιξια στο μεγεθος.σορρυ που σας εχω πριξει αλλα δεν θελω να σκασω καμια 400αρα και να πω μετα εκανα γκαφα!!

Link to comment
Share on other sites

Eχεις κατι με την ixus 850???Δυο φορες την εχεις αποφυγει..!

Μην μου ανοιξεις αλλο thread για τις Panasonic!:p

Πλακα κανω...

Οι πανασονικ δεν εχουν macro ...οποτε κοβονται απο εκει...(κοντα στα 5cm)

Εφοσον δεν πας για τις canon Α630 ή Α640 ...πηγαινε στην ixus 850..

(η οποια εχει ευρυγωνιο...το εγραψα και πριν)

Αυτοι που σου ειπαν για την πανασονικ δεν ειπαν τιποτα για την ixus 850??

Mερικα link με τα οποια καλο ειναι να ασχοληθεις...

www.dcresource.com

www.dpreview.com

Kλικαρε αφοβα....

και σε οποιαδηποτε απορια παλι εδω ειμαστε...

επισης κατι πανω στο ποστ σου...

λες

"κατι που δεν σκεφτηκα καθολου ειναι οτι καλο θα ηταν ο φακος να ηταν ευρυγωνιος για να μπορω να φωτογραφισω κτιρια απο κοντα.αξιζει να αγορασω με ευρυγωνιο ή αυτο θα μειωσει την ποιοτητα σε αλλες καθημερινες φωτογραφιες που θα θελω να βγαλω?"

Δεν το σκεφτηκες αλλα το σκεφτηκα εγω πριν απο σενα...για αυτο και ειπα την 850.Δες πιο καλα το προ-προηγουμενο ποστ μου.

Επισης ο ευρυγωνιος δεν ειναι καποιο feature που θα σε σημαδεψει για ολες τις επομενες φωτοραφιες...Απλα οσο πιο χαμηλα κατεβαινει η εστιακη αποσταση..(τα 28mm πχ) τοσο πιο ευρυγωνιος θεωρειται απο καποιον αλλον που παει μεχρι τα 35mm.

Επειδη καμμια φωτογραφικη consumer-αδικη δεν ειναι σταθερης εστιακης αποστασης (μιας και δεν θα την αγοραζε κανεις) σου προσφερεται η δυνατοτητα να ζοομαρεις και παιξεις σε ενα ευρος απο 28-105 (για την 850) ή 35-140 (για την 800)..

Σε καμμια περιπτωση δεν προκειτε να μειωθει η ποιοτητα ...

(επισης μετα μεγαλης μου λυπης διαπιστωσα οτι ακομα δεν εχει βγει φωτογραφικη που θα σε κανει άριστο φωτογράφο στο πρωτο κλικ..Θα πρέπει να κανεις πολλά κλικ για να μαθεις να χειριζεσαι ευρυγωνιο/διαφραγματα και να τραβας φωτο'ς σε κτιρια ή εσωτερικου χωρου.Καλα ειναι να τα ζητας ολα απο μια φωτογραφικη μηχανη -πριν την αγορασεις- αλλα θα πρεπει να μαθεις να τα χειριζεσαι..).

Link to comment
Share on other sites

θα ακολουθησω τη συμβουλη σου και μαλλον θα παω για την 850.εκεινο που με κρατα λιγο ειναι η τιμη της.παντως δεν ειναι ακομα διαθεσιμη σε καταστηματα.εχεις κατα νου καποιο που να τη διαθετει?

Link to comment
Share on other sites

ποστ 9 κλικακρες τα υπογραμμισμενα...???

Τεσπα...

αθηνα κατερελος (δεν ξερω αν την εχει ..ρωτα)

Τζων Κέννεντυ 8 - τκ 12131, Περιστέρι: 210 57.50.150

hit me baby

θεσ/νικη technixx

Γιαννιτσων 31...δεν σε ενδιαφερει και πολυ η διευθυνση οποτε τηλ 2310-553 803

hit me once more

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.