Jump to content



Colin MacRae Rally 05 προβλημα


sfeteristis

Recommended Posts

Εβαλα παλι το colin mac rae rally 05 και αφου ειδα καποια περιεργα μυνηματα κατα την εγκατασταση τα οποια εκανα ignore, ολα πανε πολυ γρηγορα... σιφουνας τρεχει το αυτοκινητο! Μηπως εχει προβλημα η καρτα?

Link to comment
Share on other sites

Εαν εννοεις οτι τα αυτοκινητα κινουνται αφυσικα γρηγορα σε σημειο οπου δεν μπορεις να τα ελενξεις υποθετο πως εχεις διπυρηνο cpu τοτε δοκιμασε να κατεβασεις το διορθωτικο πατς τηε μικροσοφτ για διπυρηνους και τους drivers της amd(εαν εχεις amd).Δοκιμασε απο το task manager να to τρεξεις με ενα πυρηνα.

Link to comment
Share on other sites

Bρε Τheo...

εγω εχω τον ιδιο επεξστη με σενα (Χ2 4400+)

Ωστε πρεπει να κατεβασω καποιο ειδικο patch απ τη microsoft?

Πρωτη φορα το ακουω αυτο. Δηλαδη ολοι οι κατοχοι διπυρηνων amd πρεπει να το κατεβασουν? Κανεις δε μας ειπε τιποτα...:wassat: :X: :nothing::eek:

Τι εννοεις "drivers της ΑMD"?

Πως μπορουμε να τρεξουμε μια εφαρμογη με τον ενα μονο πυρηνα? Η αναγκη αυτη υπαρχει μονο για το συγκεκριμενο pc game που λετε ή και για αλλες εφαρμογες??:wassat:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το προβλημα το ελυσα, ριχνοντας και μια ματια στο thread "ΑΜD X2 hotfix + drivers"

(http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=23067)

Kατεβασα απ το site της amd(http://www.amd.com/us-en/Processors/..._13118,00.html)

τα

AMD Athlon 64 X2 Dual Core Processor Driver for Windows XP and Windows Server 2003.

AMD Dual-Core Optimizer

και τα εγκατεστησα.

Επειδη ειχα ηδη τα win updates Aυγουστου και Σεπτεμβρη δε χρειαστηκε να κανω τη διαδικασια που αναφερεται για το hotfix και την επεμβαση στη registry. Kανοντας και την επαληθευση

5 τελευταιο βημα, απλα σιγουρευτειτε οτι στο κουτακι του BOOT.ini σας εχει την εντολη

''/usepmtimer ''

Για να ειστε εντελως σιγουροι ακολουθηστε τα παρακατω βηματα

My Computer>properties>ADVANCE tab μετα κατω απο το startup+recovery επιλιξτε τα settings και κλικ στο EDIT.

Σιγουρευτειτε οτι στο boot.ini σας εχετε το παρακατω:

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOW S

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect /usepmtimer

Αν ολα τα εχετε κανει σωστα τοτε θα εμφανιζεται το παραπανω και εχετε εγκαταστησει το hotfix σωστα!!!

βλεπω οτι ειμαι οk.

Any comment απο καποιον amd X2 owner(αν υπαρχει:)) ?

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλα γιατι να το κανω αυτο?

Εχουμε τον ιδιο επεξστη...αλλα πως εχεις 2800 αντι 2200? Toυ εκανες o/c ?

Yπαρχει DDR 500? Tι μητρικη εχεις και τι socket?

Παντως οσες μερες τωρα εχω βαλει τον 4400 δε παρατηρω και τεραστιες διαφορες απ τον 3200...Εκτος απ τη κωδικοποιηση ταινιων για dvd, που κανει τον 1/3 χρονο.

Ξερεις εσυ σε τι συνιστανται οι λοιπες διαφορες?

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου εχει υποστει ενα μικρο overclock σε σχεση με τα μεγαθηρια που θα συναντησεις σε αυτο το φορουμ.

Οσον αφορα τις μνημες ειναι DDR 500 Απο την εταιρια G.Skill.βεβαια δεν μου βγηκαν τοσο καλες αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα τουλαχιστον οχι εγω.Υπαρχουν και αλλες εταιριες οπου παραγουν καλυτερες μνημες.Η μητρικη μου ειναι DFI NF4 SLI-RD ΚΑΙ SOCKET

κλασικα 939.

Σε επεξεργασια βιντεο πεταει ο διπυρηνος και σε πολλα παιχνιδια βεβαια οπου το εκμεταλλευονται αυτο το πλεονεκτημα.Ας πουμε στο καινουριο gothic 3 δεν υπαρχει υποστηριξη για διπυρηνο για αυτο μετρανε τα ghz μονο.

Οσον αφορα το affinity στο task man μπορεις να ορισεις στον ενα cpu να διαχειρηζεται την αντιγραφη με το nero και τον αλλον να κανει συμπιεση σε ενα dvd kai οθτοκαθεξης.

Link to comment
Share on other sites

Μα το socket 939 εχει 400ΜΗz, πως εσυ εχεις 500? Περιεργα μου φαινονται και τα timings(3-4-5-3 ??) 1Τ ή 2Τ?

Πρεπει ο χρηστης να καθορισει τον καθε πυρηνα να κανει χωριστα την εργασια του?? Δε γινεται αυτο αυτοματως?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sfeteristis

Μα το socket 939 εχει 400ΜΗz, πως εσυ εχεις 500? Περιεργα μου φαινονται και τα timings(3-4-5-3 ??) 1Τ ή 2Τ?

Πρεπει ο χρηστης να καθορισει τον καθε πυρηνα να κανει χωριστα την εργασια του?? Δε γινεται αυτο αυτοματως?

Για να σου φανεί κάτι περιέργο πρέπει να γνωρίζεις και 2 πράματα... ρε φίλε είσαι πολύ έλεος... όχι που δεν ξέρεις,αλοίμονο, αλλά γιατί έχεις αυτό το ύφος(όπως και ο κολλητός σου ο ανούσιος).

Διαβάστε και τίποτα ρε! Έχετε ξεσκιστεί να ποστάρετε pipes

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DuKe [25-10-2006 23:13]

Για να σου φανεί κάτι περιέργο πρέπει να γνωρίζεις και 2 πράματα... ρε φίλε είσαι πολύ έλεος... όχι που δεν ξέρεις,αλοίμονο, αλλά γιατί έχεις αυτό το ύφος(όπως και ο κολλητός σου ο ανούσιος).

Διαβάστε και τίποτα ρε! Έχετε ξεσκιστεί να ποστάρετε pipes

Πότε ποσταρισα εγω pipa?

O πεινασμενος καρβελια ονειρευεται μου φαινεται:D :devil: :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να μαζευόμαστε σιγά σιγά....ας μετακομίσουμε και αυτο το φανταστικό θρεντ στην Τρύπα της Απόλαυσης.

Όσο γελάσαμε γελάσαμε και όσοι πρόλαβαν την πίπα είδαν. ’κρη δεν βλέπω να βγαίνει και τα σχόλια γίνονται όλο και πιο σοβαρά....

Παρακαλείστε (όσοι δεν έχετε πάρει εβδομαδιαία άδεια ανευ αποδοχών ακόμα) να καπνίσετε την Πίπα της Ειρήνης και να αφήσετε το φόρουμ να επίστρέψει στους ήρεμους ρυθμούς του.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.