Jump to content



Φορμα επικοινωνιας σε HTML ιστοσελιδα.


InMyMemory

Recommended Posts

ναι βρε, εννοειται πως πρεπει να δει οτι τρεχουν asp ΑΛΛΑ και παλι δεν 'σωζεται' γιατι ουσιαστικα αυτος θελει να στειλει email, οποτε τον ενδιαφερει πρωτιστως το smtp και μετα βλεπει (συνηθως cgi επιτρεπουν και τα πιο απλα hosting ενω asp οχι)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Για να μην ανοίξω αλλο τοπικ ανασταίνω αυτο.

Θελω να φτιαξω και εγω μια απλη contact form. Asp ο σερβερ δεν υποστιριζει. Οπότε php ή perl. Με την php καταφερα να το κανω να δουλεψει και στέλνει μειλ. Εχω ομως προβλημα με το ελληνικα που τα δειχνει κινεζικα. Δοκιμασα να ορισω charset utf8 και iso-8859 αλλα δεν παιζει. Ολο το σαιτ ειναι σε utf και δεν εχω το παραμικρο με τα ελληνικα στο content.

Με perl δεν καταφερα να το κανω τα τρεξει γιατι δεν σκαμπαζω τιποτα. Απλα δοκιμαζω ετοιμα Scriptakia και ο θεος βοηθος.

ακολουθει το php που εχω βρει . Ειναι οτι πιο απλο υπαρχει και φυσικα ανοικτο προς τον καθε hacker. Μολις λυσω το προβλημα με τα ελληνικα θα το δουλεψω περισσοτερο.

<?
$email = $_REQUEST['email'] ;
$message = $_REQUEST['message'] ;

mail( "tomailsou@mpe.gr", "φόρμα επικοινωνίας",
$message, "From: $email" );
header( "Location: http://εδώ θα γίνει redirect μετά το submit ο επισκέπτης σου.gr/" );
?>



<html>
<head>
<title>Φόρμα επικοινωνίας</title>


</head>
<body>
<center>
<form method="post" action="sendmail.php">
Το e-mail σας: <br><input name="email" type="text" /><br />
Μήνυμα:<br />
<textarea name="message" rows="15" cols="40">
</textarea><br />
<input type="submit" value="Αποστολή μηνύματος"/>
</form>
</body>
</html>


Παρακαλω τα φωτα σας.

Link to comment
Share on other sites

http://phpformgen.sourceforge.net/new_demo/phpformgen/

Θα ήθελα να πώ οτι βρήκα ακρη μετά απο πολύ ψαξιμο. Με το παραπανω generator φτιαχνει κανεις πολυ καλες φορμες. Επισης υποστηρίζει και ελληνικα, οχι ομως το 100% της φορμας. Παρολα αυτα νομιζω ειναι οτι καλυτερο μπορει να βρει καποιος που δεν κατεχει καλα τον προγραμματισμο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.